Okula Başlangıç Giderleri Yüzde 35 Arttı

ANKARA (ANKA) –Turizmcilerden gelen talepler üzerine okulların açılması Kurban Bayramı tatili ...

Öğretmenler 17.09.2015, 11:30
Okula Başlangıç Giderleri Yüzde 35 Arttı

ANKARA (ANKA) –Turizmcilerden gelen talepler üzerine okulların açılması Kurban Bayramı tatili sonrasına ertelenirken bu durum en fazla dar gelirli vatandaşları vurdu. Okul ve bayram masraflarını aynı dönemde karşılamak durumunda kalan tüketici kemerleri iyice sıktı. Kurban Bayramı masraflarının dahi altından kalkmakta zorlanan dar gelirli vatandaşlar, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 35 artan okula başlangıç maliyetlerini de karşılamanın çaresini arıyor. Eğitim-İş’in araştırmasına göre, okula başlangıç giderleri geçen yıla göre yüzde 34,61 oranında artarken, ilkokula adım atmanın maliyeti ise bin 153 lira oldu. 

Eğitim-İş, 28 Eylül’de okulların açılmasıyla birlikte, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselere başlayacak öğrencilerin okula başlangıç maliyetlerini araştırdı. Bu araştırmaya göre, zenginler, yoksullara göre eğitime 50 kat daha fazla para harcıyor.

Resmi verilere göre Türkiye’nin gelir pastasından en az payı alan yüzde 10’luk kesim, Türkiye’de aileler tarafından gerçekleştirilen eğitim harcamalarının sadece yüzde 1’ini yapabiliyor. Ailelerin toplam eğitim harcamalarının yüzde 49,7’sini ise en zengin yüzde 10’luk kesim yapıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun hesaplamalarına göre, Türkiye’deki ailelerin 2014 yılındaki toplam harcamaları 730,4 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu harcamanın 17 milyar 530 milyon liralık kısmı eğitim için yapıldı.  Eğitim harcamalarının 8 milyar 397 milyar liralık kısmını en zengin yüzde 10’luk kesim yaparken, en yoksul kesimin eğitim için harcadığı miktar ise 175 milyon lirada kaldı.

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir araştırmaya ilişkin açıklamasında zenginlerle yoksullar arasındaki eğitim harcamalarındaki derin uçurumunu ortaya koyan TÜİK’in söz konusu hesaplamaları hakkında, “Türkiye’nin geleceği açısından derin bir endişe kaynağı oluşturdu.  Türkiye giderek, çok iyi eğitim almış bir azınlık, vasat bir eğitim almış büyük bir çoğunluk olarak ikiye ayrılmaya başlamıştır” dedi.

-İLKOKUL 1 İNCİ SINIFA BAŞLAYAN BİR ÖĞRENCİNİN BAŞLANGIÇ GİDERİ BİN 153,83 TL-

Eğitim harcamalarındaki bu uçurumun Türkiye’nin gelir dağılımındaki adaletsizliğin gelecek yıllarda çok daha yüksek oranlarda artacağını işaret ettiğini söyleyen Demir, “Bu tablo, eğitimde özel sektörün alabildiğine teşvik edildiğini ve Devlet okullarının bir köşeye itilmesinin gelecekte nasıl büyük bir tehlike oluşturacağını da ortaya koymaktadır. Devlet okulları yoksul çocuklarının devam ettiği kurumlar haline gelmiştir. Devlet giderek bu okullara nispeten daha az kaynak aktarımı yapmaya başlamıştır” ifadelerini kullandı.

Eğitim-İş piyasadaki ürünlerin reel verileri üzerinden, okula başlayan bir öğrencinin veliye getirdiği yükü araştırdı. Buna göre 2015-2016 eğitim öğretim yılında okula başlangıç giderleri şöyle oldu:

Okulöncesi eğitime başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 707,71 TL.

İlkokul 1 inci sınıfa başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri bin 153,83 TL.

Ortaokula (5. Sınıfa) başlayan öğrencinin başlangıç gideri bin 300,05 TL.

Liseye başlayan öğrencinin ise bin 426,02 TL.

-OKULA BAŞLANGIÇ GİDERLERİ GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 34,61 ARTTI-

Öğrencilerin kullandıkları malzemelerin fiyatında geçen yıla oranla yüzde 34,61’lik bir artış gerçekleştiğinin altını çizen Demir, “AKP iktidarı döneminde yaşanan hayat pahalılığı öğrencilerin kullandıkları malzemelere de yansıdı.  Asgari ücretle hayatını devam ettiren bir kişi, okula başlayan çocuğu için, bir aylık maaşından fazlasını, en düşük maaş alan memur ise maaşının yüzde 70’ini okul masrafı olarak harcamak zorunda kalacaktır” ifadelerini kullandı. 

Çocuğunun gıda harcamalarını karşılamakta zorlanan velilerin, çocuklarını özel okullara gönderemeyecekleri gerçeğinin görülmesi gerektiğini belirten Demir, öğrencileri özel okullara yönlendirme yerine, devletin, kendi okullarına sahip çıkması, personel, fiziksel alt yapı, araç-gereç eksikliklerini gidermesi, herkese eşit nitelikli, bilimsel ve parasız eğitim vermenin yollarını bulması gerektiğini ifade etti. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@