Öğretmenlerin ‘mülakat’ isyanı

MEB sözleşmeli öğretmen atamaya hazırlanırken, mülakat sistemine tepkiler artıyor. Türk Eğitim-Sen’in Twitter anketine

Eğitim 23.03.2017, 10:08 23.03.2017, 17:20
Öğretmenlerin ‘mülakat’ isyanı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sözlü sınavla ve sözleşmeli olarak ikinci kez öğretmen atamaya hazırlanırken, mülakata tepkiler büyüyor. Sosyal medya üzerinden ankete katılan 6 bin 437 kişinin yüzde 96’sı ‘Mülakat mutlak torpildir’ görüşünü dile getirirken, sadece yüzde 4’ü ‘Kalite mülakatla sağlanır’ dedi.

MEB, şubat ayında duyurusunu yaptığı 90 branşta 20 bin 127 kişilik sözleşmeli kadro için 60 bin adayı mülakata çağıracak. Öğretmen ataması için bir haftalık başvuru süresi önceki gün sona erdi. Adayların mülakatları, nisan ve mayıs aylarında 8 ildeki sözlü sınav merkezlerinde yapılacak. Atama takviminde öğretmenlerin atanacağı tarih belirtilmedi ancak; öğretmenlerin referandumdan sonra, haziran ayında atanması bekleniyor.

‘Mutlak torpil’
Bakanlık ikinci kez sözleşmeli ve sözlü sınavla öğretmen ataması yapmaya hazırlanırken, adaylar mülakata tepkilerini sosyal medya üzerinden gösterdi. Türk Eğitim-Sen, Twitter üzerinden “Mülakatlı sözleşmeli memur alımına ne kadar güven duyuyorsunuz?” diye sordu. 6 bin 437 kişinin oy kullandığı ankette katılımcıların yüzde 96’sı ‘Mülakat mutlak torpildir’ dedi. Sendikanın #MülakatKulHakkıdır etiketiyle 20 Mart’ta başlattığı kampanyaya da kısa sürede binlerce kişiden destek geldi. Etiket Twitter gündeminde 4’üncü sıraya yükselerek ‘trend topic’ oldu.

‘Mülakat ucube bir yöntemdir’
Anketin sonuçlarını Hürriyet’e değerlendiren Kamu Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğretmen ve memur atamalarında mülakatın kaldırılmasını istedi.

Koncuk, şunları kaydetti: “Anket sonucundan da görüldüğü gibi, yüzde 96’lık kesim mülakatın mutlak torpil olduğuna inanıyor. İnsanlar, üç dakikalık mülakat komisyonlarında niteliğin tespit edilemeyeceğine inanıyor. Umutsuzluğa kapılan gençler, kendisini geliştirmek yerine torpil aramaya koyulacak. Mülakat ucube bir yöntemdir. Mülakat sadece öğretmenleri ilgilendirmiyor, bu sistem tüm memur alımlarında kullanılıyor. Hatadan dönmek erdemdir. Tek ölçüt KPSS olmalı.”

***

Sözleşmeli çalışanlara terör kriteri

‘Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’da yapılan değişiklikle, kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak çalışanların sözleşmeleri, ‘terör örgütü propagandası’ gerekçesiyle tek taraflı feshedilebilecek.

Bakanlar Kurulu’nun ilgili kararı dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Değişiklikte, “Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli çalışan personelin, terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olması, bu örgütlere yardım etmesi, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanması ya da kullandırması, bu örgütlerin propagandasını yapması durumlarında ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca sözleşmesi tek taraflı feshedilecek” denildi. (BirGün gazetesi)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@