Öğretmenlere Alan Değişikliği Yapılacak mı?

Öğretmenlere Alan Değişikliği Yapılacak mı?

Öğretmenler 01.11.2015, 00:28
Öğretmenlere Alan Değişikliği Yapılacak mı?

MEB alan değişikliği açıklaması yaptı mı ? MEB 2012-2015 yılları arasında uygulamış olduğu alan değişikliği ile pek çok öğretmen yan branşına geçerek görevlerine devam etmişti.Alan değişikliğinden özellikle sınıf öğretmenleri faydalandı. Peki 2015 yılı için bir alan değişikliği açıklaması yapıldı mı ? Detaylar haberimizde...

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, sosyal medya hesabı üzerinden, eğitim çalışanlarının sorularını cevapladı.

Aydoğdu; ''Alan değişikliği ile ilgili yanlış bir anlaşılma var bu konuyla ilgili gelecek haftalarda geniş ve detaylı bir açıklama yapacağız'' dedi.

Alan değişikliği işlemleri öğrtetmenlerin tercihleri de dikkate alınarak alanlarında Bakanlıkça ilan edilen norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılıyor.Hizmet puanı eşitse hizmet süresi fazlalığı dikkate alınıyor.

2013 yılnda yapılan alan değişikliğine, öğretmenlikte adaylıkları kaldırılmış olmak kaydıyla Talim ve Terbiye Kurulunun 80 sayılı kararına göre; mezun olduğu alan dışında başka bir alana atanmış olan, öğrenimleri birden fazla alana kaynak teşkil eden, görev yaptığı alan dışında başka bir alanda yüksek öğrenimini tamamlayanlar, 2012 yılında il içi ve iller arasında alan değişikliği suretiyle yer değişikliği gerçekleştirilenlerden daha önceki alanlarına geçmek isteyenler başvurdu. Başvurular aralık ayında yapılmıştı.2015'te yapılacak olursa aralık ayında gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan konuyla ilgili açıklama yapıldığında haberimizde güncellenecektir.

Sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayken, Zihin Engelliler Sınıfı öğretmenliğine ve herhangi bir alanda görev yapmaktayken Teknoloji ve Tasarım alanına geçenlerden, düzenlenen hizmet içi eğitim programlarını başarıyla tamamlayanlar da alan değişikliği başvurusu yapabildiler.

Değişen eğitim sistemiyle birlikte 2012 yılında sınıf öğretmenlerinde norm fazlası oluştu. Norm fazlası öğretmenler için getirilen çözümlerden biri de alan değişikliğiydi ve yapılan alan değişikliğinden branş öğretmenleriyle birlikte en çok faydalananlar sınıf öğretmenleriydi.

MEB 2012-2015 yılları arasında uygulamış olduğu alan değişikliği ile pek çok öğretmen yan branşına geçerek görevlerine devam etmişti. Alan değişikliğinden özellikle sınıf öğretmenleri faydalandı. 

Diplomaya dayalı alan değişikliği, çalıştığı alanda ayrılmak isteyen 2. üniversitesini okuyup öğrenim gördüğü alana geçmek isteyen öğretmenleri , mezuniyet alanı birden fazla alana imkan sağlayıp atanmış ancak diğer alana geçmek isteyen öğretmenleri , öğrenim gördüğü alan dışında bir alana atanıp öğrenim gördüğü alana geçmek isteyen öğretmenleri kapsamaktadır. Kısaca diploması olan öğretmenleri kapsamaktadır.

Daha önce rutin olarak ve belli bir kontenjan dahilinde yapılan diplomaya dayalı alan değişikliği, norm düzenlemesi yaparak norm kadro fazlası olma durumunu en aza indirmekteydi. 2 yıldır yapılmayan diplomaya dayalı alan değişikliği norm kadro fazlası durumuna düşen öğretmen sayısını arttırdı.

Öğretmenler için alan; mezun oldukları yüksek öğretim programına bağlı olarak atanabilecekleri; branşlardır. Yan alan ise; yüksek öğrenimdeki alanlarına ek olarak diplomalarında belirtilen ya da yüksek lisans/doktora konularındaki atanabilecekleri alanlardır.

Talim ve Terbiye Kurulu’nun yayınlayacağı kılavuza göre; öğretmenler Alan değişikliği talebinde bulunabileceklerdir. Öğretmenler her istedikleri zaman alan değişikliği talebinde bulunamazlar; bu konuda MEB’in kılavuz yayınlaması gereklidir. İlgili kılavuzda hangi alanlara geçiş ve değişiklik yapılabileceği de belirtilmiş olur. Görev yeri değiştirmiş ya da değiştirecek olan öğretmenler de alan değişikliğinde bulunabilir.
Öğretmenlere Alan Değişikliği Yapılacak mı? MEB Alan Değişikliği Açıklaması
Alan değişikliği nedir?

Alan değişikliği lisans diploması yolu ile ya da yoğunlaştırılmış kurslar alarak elde edilen sertifikalarla  öğretmenlerin  bulunduğu alandan başka bir alana geçirilmelerine alan değişikliği denir.

Alan değişikliğinde hedeflenen amaçlar

Alan değişikliği ile hedeflenen  birinci amaç verimliliği arttırmaktır.Yani insanların almış oldukları eğitim formatına uygun işe ve alana kaydırarak verimliliği arttırmak ve o alanda çalışan insanların işlerini mutlu bir şekilde yapması sonucu kalitenin üst noktalara çıkmasını sağlamaktır. Alan değişikliğini kırmızı kart görmüş kalecinin yerine forvet oyuncusunun kaleye geçmesine benzetebiliriz.Kişi tarih öğretmenliğinden mezun olmuş iken o kişiyi sınıf öğretmenliğine atamak alan değişikliği işlemlerinin zaruret haline getirmektedir.

MEB'e bağlı olarak çalışan öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri, yenilemeleri, eğitim haklarını teşvik etmek noktasındadır. Bu alan değişikliğinde hedeflenen ise öğretmenlerin ikinci bir lisans eğitimi alarak farklı bir alanda uzmanlaşmasıdır ki günümüzde bu şekilde alan değiştiren öğretmen sayısı artmaktadır.

haberport.com

Yorumlar (2)
selim daşcı 5 yıl önce
Öğretmenlerin uzmanlık alanında çalışması için diplomaya yönelik alan değişikliği acilen yapılmalıdır
aylin sert 5 yıl önce
arkadaşlar facedeki gruplarımıza üye olalım ordan günlük etkinlik yapıyoruz mutlaka günlük etkinliklerimize katılım sağlayalım
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@