Öğretmenler Soruyor!

Öğretmenlerin kendi aralarında yaptığı sohbetlerde ortaya çıkan soruları sizler için derledik, öne çıkan birkaç tanesini sizlerle paylaşıyor ve yorumu da çözümü de size bırakıyoruz.

Öğretmenler 11.01.2016, 11:07
Öğretmenler Soruyor!

Siz MEB'de yetkili makamda olsaydınız bu sorunları nasıl çözerdiniz?

 

 

* Sınıf öğretmenleri 18 saat maaş karşılığı derse girerken, branş öğretmenleri 15 saat derse giriyor. Bu ayrım neden var?

* Bazı okullarda aynı branşın öğretmeninden iki üç tane var diye haftada 6-7 saat derse girip geri kalan maaş karşılığı zorunlu kısmı okulda boş oturarak (sözüm ona idare işlerde çalışarak) tamamlarken, bazı okullarda tek kişi olduğu için 28 saat derse tek başına giren branş öğretmenleri var. Bu konuda ihtiyaca yönelik bir atama neden yapılamıyor?


* Halk Eğitimi Merkezlerinde kursiyer bulamadığı için haftada sadece bir gün nöbete gelip giden, hiçbir şey yapmadan maaşını alan öğretmenler var.  Halk Eğitimi Merkezi'nin bulunduğu bölge gereği kendi branşından kursiyer bulması mümkün görünmezken bu öğretmenler neden meslek liselerinde değerlendirilmez? 


* Rotasyon olacaktı olmayacaktı derken seçim yaklaştı diye bir anda oy kaygısıyla geri adım atıldı, şimdi tekrar gündeme geliyor. Rotasyon olmalı mı olmamalı mı? Siz olsanız yerinden kıpırdamayan öğretmenleri nasıl harekete geçirirdiniz?


* Okul idareleri gün boyu ilçeden gelen yazılara cevap yetiştirmekle uğraşırken okullarının, öğretmenlerinin, öğrencilerinin daha başarılı olması için yapacakları çalışmaları hangi zaman dilimine sıkıştırabilirler?


* Okullarda belli başlı branşlarda göze görünen çalışmalar yapıldı diye başarılı kabul edilen öğretmenler ( Kİ branşları gereği zaten yapmak zorunda oldukları çalışmalardır bunlar, örneğin Beden Eğitimi spor müsabakalarına hazırlar, Müzik  koro çıkarır, Türkçe tiyatro gösterisi sunar ya da kutlama programını hazırlar) her yıl başarı ve teşekkür belgesi alırken, sınıfında büyük fedakarlıklarla başarılara imza atan diğer öğretmenler reklam yapmadıkları için başarısızmış gibi herhangi bir toplantıda sözel olarak bile takdir edilmezler. Siz olsanız okulda teşekkür takdir belgesi alacak öğretmenleri belirlemede nasıl bir kriter belirlerdiniz?


* Nöbet olayı muhtemelen hiçbir öğretmenin zevk alarak yaptığı bir iş değildir. Nöbete ücret de geldi ama hala öğretmenler bu görevi yapmamak için nöbet yerine geç gitme, nöbet günü izin isteme gibi yollarla bu görevden kaçmaya çalışırlar. Sizce okullardaki nöbetçi öğretmenin sorumluluğunu yerine getirecek başka bir kadro olmalı mı? Nöbete harcanacak enerji eğitim ile ilgili bir alanda çalışma yapmaya kaydıralabilir mi?


* Öğretmenler toplumun belli bir kesimi tarafından sadece çay içip sohbet eden, bol bol tatil yapan bir memur topluluğu olarak görülür. Sizce bu önyargının nedeni nedir? Nasıl kırılabilir?


* Evde oturup ne yapacağım mantığı ilemesleğine devam eden kıdemli öğretmenlerin emeklilik şartları iyileştirilirse atanamayan öğretmenler için yeni umutlar doğar mı? Siz olsanız kaç yılın üstündeki öğretmeni "zorunlu" emekliliğe sevk ederdiniz?  Onların emekli maaşı şartlarında ne gibi iyileştirmeler yapardınız? 


* Teknolojiden uzak kalmış öğretmenlerin kuşak çatışması yaşadığı öğrencilere verimli olabileceğini düşünüyor musunuz?
 
* MEB müdür yardımcısı ve müdür atamalarında sizce her görüşten kişilere eşit haklar veriyor mu? Eşit değil, kadrolaşma var diyenler siz olsanız bu eşitsizliği hangi kriterle adaletli bir atama şekline dönüştürürdünüz?


* Müdürler müdür yardımcılarını kendileri seçerek kendilerine bir çalışma ekibi kurarlarsa daha başarılı olmazlar mı? Uyumsuz olduğu bir idare kadrosuyla okulu yönetmek sizce mümkün olabilir mi? Siz müdür olsaydınız çalışma arkadaşınızı kendiniz belirlemek ister miydiniz? MEB bu konuda nasıl bir çalışma yapmalıdır? 


* Eğitim öğretimde başarıyı artırmak adına ne gibi çalışmalar yapılabilir? TEOG, YGS, LYS gibi sınavlar başarıyı ölçmede uygun mudur, siz olsanız başarı ölçütünüz ne olurdu, öğrencileri nasıl seçerdiniz?


* Öğretmenler Odası muhabbetleri arasında eğitim öğretime iyileştirmek adına hangi konularda konuşuyorsunuz? Yoksa siz de sadece spor, dizi, siyaset yorumları muhabbetleri yapan öğretmenlerden misiniz? Sizce ülkemiz öğretmenleri yeterince genel kültüre sahip mi?


* Öğretmenlik mesleğinin gün geçtikçe değersizleştirildiği hakkında hemen hemen herkes aynı fikirde iken bu görüşleri yıkmak adına ne gibi çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz? 

Bu ve benzeri sorulara SİZ olsaydınız nasıl cevaplar verirdiniz ve sorulmasını istediğiniz diğer sorular nelerdir? Görüş ve cevaplarınızı bizlerle paylaşmak ister misiniz? 

Görüşleriniz sitemiz aracılığı ile yetkili kişilere iletilecek ve belki de çözüm önerileriniz ile sisteme bir katkıda bulunacaksınız. 

Bekliyoruz... 

Kaynak: www.kamutime.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@