‘Öğretmenler Geçinemiyor'

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Türkiye’deki öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlarına dikkat çeken El Cezire, “Öğretmen geçinemiyor” başlığını kullandığı haberinde “En büyük sorunlar geçim sıkıntısı ve mobbing” diyor.

Öğretmenler 24.11.2015, 10:14
‘Öğretmenler Geçinemiyor'

DOHA(ANKA) – 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde El Cezire, Türkiye’deki öğretmenlerin karşılaştıkları sorunları haberleştirdi. “Öğretmen geçinemiyor” başlığını kullanan El Cezire, “En büyük sorunlar geçim sıkıntısı ve mobbing” diyor. 

El Cezire, “Türkiye’deki yaklaşık 900 bin öğretmen öğretmenler gününü sorunlarla kutluyor. En büyük sorunlar geçim sıkıntısı ve mobbing. Sendikaların verilerine göre öğretmenlerin yüzde 86'sının alım gücü düştü, her iki öğretmenden biri mobbing mağduru” sözlerini kullanıyor.

Öğretmenlerin en büyük sorunlarından birinin geçim sıkıntısı olduğu belirtilen haberde  “Maaşları geçmiş yıllara oranla artsa da, öğretmenler alım güçlerinin düşmesinden şikâyetçi” deniliyor ve Türkiye'deki öğretmenlerin, gelişmiş ülkelere göre düşük maaş aldığının altı çiziliyor. Haberde şu örnekler veriliyor:

“Örneğin 2012 rakamlarına bakıldığında, Kanada’da, mesleğe yeni başlayan bir ilkokul öğretmenin yıllık maaşının yaklaşık 42 bin, İsviçre’de 81 bin, Almanya’da 51 bin, Fransa’da 28 bin dolar olduğu görülüyor. Türkiye’de yıllık ilköğretim öğretmeni maaşı ise bu rakamların çok altında; 13 bin 368 dolar.”

El Cezire, öğretmenlerin borç ödemelerinde karşılaştıkları zorluklara da vurgu yaptığı haberinde ayrıca öğretmenlerin yüzde 30'unun psikolojik sorunlar yaşadığına. öğrencilerin-velilerin olumsuz tutum ve davranışlarının maruz kaldıklarına dikkat çekiliyor. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@