Öğretmenevi öğretmenlerindir Ranta Kurban Edilemez

Eğitim-iş Antalya Şubesi Basın Açıklaması...

Öğretmenler 03.10.2015, 21:59
Öğretmenevi öğretmenlerindir Ranta Kurban Edilemez

Eğitim iş Antalya Şubesinin basın açıklaması.....

ÖĞRETMENEVİ ÖĞRETMENLERİNDİR, RANT’A KURBAN EDİLEMEZ!

Antalya İlimizin tarihi bir geçmişine sahip olan, Işıklar Caddesi’ndeki Öğretmenevi, onarıma başlandığı 2013 Şubat ayından bu yana kaderine terk edildi. Şu anda, evsizler ile madde bağımlılarının meskeni haline gelen bu tarihi binamızın akıbeti belirsizdir.

Daha önce Vali Konağı olarak da kullanılan Işıklar Caddesi’nde yer alan ve 1982 yılından beri öğretmen evi olarak kullanılan evimiz, bir çok kez il özel idaresine devredilmesi ve öğretmenlerin boşaltması talebiyle gündeme gelmişti. AKP iktidarının il genel meclisinde çoğunluk olduğu dönemde özelleştirilerek kiralanma ve ranta açılması girişiminde bulunulmuştu. O dönemde sendikamız ve bir çok öğretmenin yapmış olduğu eylemler etkili olmuştur. 2009 yılında il genel meclisinde çoğunluğun muhalefete ( CHP ve MHP) geçmesiyle birlikte 2009 yılına kadar İl Genel Meclisi, sözleşmesi her yıl yenilenen Haşim İşcan Mahallesi'ndeki (eski vali konağı) Işıklar Öğretmenevinin kira sözleşmesini 10 yıl süreyle uzattı. Öğretmenevinin sağlıklı bir işlevde çalışması için yapılan oylamada kira sözleşmesi yasal olarak en uzun tahsis süresi olan 10 yıllığına oy birliğiyle uzatılarak öğretmenlerin hizmetine tahsis edildi. 

2013 yılının Şubat ayında tadilat başlayacağı bahane edilerek öğretmenevi 1 gecede apar topar boşaltıldı ve 750.000 TL. tutarı ile onarıma alındı. Onarım sırasında yapılan incelemelerde alt ve üst bölümlerde ve kolonlarda çatlama, ahşap bölümlerde de çürüme görüldüğü bundan dolayı onarım maliyetinin 1,5 milyon lirayı geçeceği gerekçesi ile öğretmenevimizin onarımı yarıda bırakıldı. O tarihten sonra Işıklar öğretmenevimiz bıranda ile kapatılarak kaderine terk edildi. Türkiyemizin değişik bölgelerinde bıranda ile kapatılan tarihi binalar zaman içerisinde yandaşlara ticari işletmelerin hizmet vereceği biçimde tahsis edildiklerine dair bir çok rant örnek bulunmaktadır.

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada öğretmenevimizin onarımının ikinci etap çalışması için Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının 25 Kasım 2014 tarihinde ihale yaptığı kaydedildi. İhale şartnamesinde; İşe başlama tarihi sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren 5 (Beş) gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacaktır şeklinde belirtilmiştir. İşin süresi yer tesliminden itibaren dört yüz (400) takvim günüdür.

Sonuç olarak;

İlimizin tarihi simgelerinden olan Işıklar Öğretmenevimizin Aspendos’ta dokusu bozularak yapılan onarım gibi değil, tarihi dokusunu bozmadan restore edilerek söz verildiği gibi 5 Ocak 2016 tarihinde halkımızın ve öğretmenlerimizin kullanımına sunulmasını istiyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@