Öğretmende Aranması Gereken 50 Kriter Belirledik

 ANKARA (ANKA) - Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, son günlerde sıkça tartışılan “öğretmenler için performans değerlendirmesi” konusunu değerlendirirken, “Bir öğretmende aranması gereken 50’ye yakın kriter belirledik. Bunun için

Öğretmenler 09.05.2015, 15:54
Öğretmende Aranması Gereken 50 Kriter Belirledik

 ANKARA (ANKA) - Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, son günlerde sıkça tartışılan “öğretmenler için performans değerlendirmesi” konusunu değerlendirirken, “Bir öğretmende aranması gereken 50’ye yakın kriter belirledik. Bunun içinde mesai saatlerine riayet ediyor mu, meslektaşlarıyla iyi geçiniyor mu, velilerle diyalogu nasıl gibi, branşı ne olursa olsun her öğretmende aranması gereken asgari şartları belirledik ve 50’ye yakın kriter haline getirdik” dedi.

Avcı, A Haber’de katıldığı bir programda, soruları yanıtladı. 28 Şubat’ın, İmam Hatip okullarının orta kısımlarını kapatmak üzere icat edilmiş bir formülasyon olduğunu söyledi.

Avcı, “28 Şubat sürecinde de uygulandı ve imam hatip okullarının yanı sıra meslek okullarının da orta kısımları kapatıldı. Daha sonra imam hatip liseleri ile meslek liselerinin kaynağı da kurutulmuş oldu. Böylece imam hatip okullarını budayacağız diye mesleki eğitimi de budamış oldular” diye konuştu.

CHP’nin seçim bildirgesinde “imam hatip okulları” ile ilgili bölüme dikkat çeken Nabi Avcı şöyle dedi:

“İmam hatip okulları adındaki bütün çağrışımlara rağmen imam ve hatip yetiştirmek üzere eğitim veren kurumlar değil. Şimdi zaman zaman bazı köşe yazarları CHP’ye veya Sayın Kılıçdaroğlu’na destek çıkmak için; 'efendim, aslında imam hatip okulları kurulurken kuruluş yasasında bunlar din hizmetlerinde görev alacak kişileri yetiştirmek üzere kurulmuş kurumlardır ibaresi var' diyorlar. Hayır, sadece o ibare yok; yükseköğretime ve mesleğe hazırlamak diyor veya önce mesleği söylüyor, mesleğe ve yükseköğretime hazırlamak diyor. Yükseköğretim derken de ilahiyat fakültelerini kastetmiyor, yani bunu oraya koyarken zaten o yasanın o şekilde düzenlenmesine ilişkin tutanaklara bakıldığı zaman, oradaki tartışmalardan görülecek.”

-“4 4 4 ARTIK OTURDU”-

4 4 4 eğitim sisteminin artık oturduğunu da anlatan Avcı, "Sistemin oturduğunu görüyoruz, zaman içerisinde daha da derinleşeceğini ve başlangıçtaki niyetlerimize, tasarımlarımıza daha uyumlu hale geldiğini görüyoruz” dedi.

4 4 4 eğitim sistemi ile çocukların kendi ilgilerine, yeteneklerine uygun kulvarlar bulabilmesinin yolunu açtıklarını savunan Milli Eğitim Bakanı, “Bunun da çok büyük faydası olduğunu, çocukların ortaokulda seçtikleri derslerden görüyoruz, seçmeli derslerden görüyoruz, lisede seçtikleri derslerden görüyoruz, ailelerin tercihlerinden görüyoruz. Bu seçenekleri daha da artırmamız lazım” diye konuştu.

-DERSHANELERİN ÖZEL OKULA DÖNÜŞÜM SÜRECİ-

Dershanelerin özel okula dönüşüm sürecinden de bahseden Bakan Avcı, “Yasa gereği 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle dershane adı altında faaliyet gösteren kurum kalmayacak” dedi. Avcı şöyle dedi:

“Ya ilkokul olacaklar, ya ortaokul olacaklar, ya meslek lisesi olacaklar yahut Anadolu lisesi olacak, yani özel eğitim kurumları olacaklar. Özel lise, özel ortaokul, özel ilkokul, özel okul öncesi veya özel başka kurslar, yabancı dil kursu, yazılım kursu, meslek edindirme kursu, bunlar olabilirler. Ama bir üst eğitim kurumuna hazırlamak üzere, yani ortaokuldan liseye geçecek çocuklara yönelik test eğitimi veren dershanecilik yapamayacaklar, liseden üniversiteye gidecek çocuklara test eğitimi veren dershanecilik yapamayacaklar.”

-PARALEL YAPININ YURT DIŞINDAKİ OKULLARI-

Yurt dışında bulunan Türk okullarının tamamının Cemaate ait olmadığını da anlatan Avcı, “Şimdi yurt dışında 2 binin üzerinde bu tarz okullar var, ama bunların hepsi paralel yapıyla bağlantılı değil farklı farklı vakıfların, derneklerin açtığı kurumlar da var” dedi.

-ÖĞRETMENLER İÇİN PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ

Bakan Avcı son günlerde sıkça tartışılan “öğretmenler için performans değerlendirmesi” konusuna da değindi. Avcı şöyle dedi:

“Bir öğretmende aranması gereken 50’ye yakın kriter belirledik. Bunun içinde mesai saatlerine riayet ediyor mu, meslektaşlarıyla iyi geçiniyor mu, velilerle diyalogu nasıl gibi, branşı ne olursa olsun her öğretmende aranması gereken asgari şartları belirledik ve 50’ye yakın kriter haline getirdik. Bu kriterlerle öğretmenlerin performansını değerlendirelim dedik yönetmeliğimizde. Peki, kim değerlendirecek, sicil amiri mi? Hayır. Bir tane kurum yöneticisi, okul müdürü, bir de kıdemli öğretmen onun mentorü diyoruz, ustası gibi, o takip edecek.” (ANKA)

(BK/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@