Öğretmen ve Sendikalara Önemli Çağrı

Bildiğiniz gibi Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş ve Aktif Eğitim Sen okullarda nöbet tutmama eylemindeler. Son dönemdeki bazı gelişmeler neticesinde öğretmenin veli ve öğrenci üzerindeki

Öğretmenler 27.04.2015, 13:28
Öğretmen ve Sendikalara Önemli Çağrı

Bildiğiniz gibi Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş ve Aktif Eğitim Sen okullarda nöbet tutmama eylemindeler. Son dönemdeki bazı gelişmeler neticesinde öğretmenin veli ve öğrenci üzerindeki otoritesinin ciddi şekilde sarsılmış olmasının nöbet tutmayı zaten fiilen zorlaştırdığı biliniyordu.

Okul önünde sivillerden dayak yiyen öğretmen, okul bahçesinde veliden dayak yiyen öğretmen hatta okul önünde öğrencisi tarafından darp edilerek öldürülen öğretmen haberlerini hatırlayın lütfen. Öğretmenler nöbet tutarken ve özellikle bahçe nöbeti tutarken büyük zorluklar yaşamaktadır.

Yakın zamanda bu konuyu değerlendirirken bir öğretmen arkadaşım şunu dedi: “Hocam, ben bahçe nöbetçisiyken sivil kişiler bahçeye geldi, kendilerine çıkmalarını söyledim, bana bıçak çektiler ve beni tartakladılar, sonra polislere haber verildi, karakola gittik, bana davacı olup olmadığım soruldu. Sizce ne yapmalıydım?”

Bu örnek olayı değerlendirelim. Öncelikle okul bahçesine girip bir öğretmene bıçak çeken bir kişi muhtemelen belalı ve kaybedecek bir şeyi olmayan zavallı bir kişiliktir ve böylelerinden her türlü kötülük beklenir. Dolayısıyla öğretmenin şahsen şikayetçi olması kişinin öğretmene husumet beslemesine yol açar. Zaten işinde gücünde olan ve çocuklarına ekmek götürme derdinde olan öğretmen ‘Görevinden dolayı’ başına gelen bir olaydan dolayı neden sıkıntıya girsin?

Bu tür durumlarda yapılması gereken şudur: Valilik adına müdahil olunup kamu adına şikayetçi olmak. Olay karakola intikal eder etmez okul idaresi ilçe milli eğitim müdürlüğünü haberdar etmeli ve il hukuk büroru derhal avukatlar aracılığıyla olaya müdahil olmalı ve öğretmen devreden çıkmalıdır.

Öğretmen işini yaparken karşılaştığı beladan dolayı neden uğraşsın ki?

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi olay sadece nöbet başına verilecek 2 saat ücret meselesi değildir. Taşıma merkezi büyük okulların ders çıkışlarında yaşanan yoğunluğu görmelisiniz. 

Dolayısıyla öğretmenler taleplerinde haklıdırlar. Nöbet tutmak hem mesuliyetli hem de meşakkatlidir. 

Ama her ne olursa olsun artık bu eyleme son verilmelidir. Mesaj ilgili yerlere ulaşmıştır. Seçim sonrası nasıl bir siyasi tablo çıkar bilemiyoruz ama seçimden önce bu sıkışık takvimde nöbetle ilgili bir düzenleme yapılmayacağı belli olmuştur.

Değerli öğretmen arkadaşlarım, biliyoruz ki bahar ayları öğrencilerin kanlarının en deli aktığı aylardır. Okullar her şeyden önce öğretmen camiasınındır. Yaşanacak bir olumsuzluk koca bir yılda yapılan her güzel şeyin üstünü örter. Tüm sendikalara ve öğretmenlere önerim şudur: Bu eylemi artık bitirin.

Kazasız, belasız bir şekilde eğitim öğretim yılının bitmesi ve tek bir yavrumuzun burnunun kanamaması için bu eylemi artık bitirin.

Nöbetçi öğretmen eksikliğinden kaynaklanan muhtemel elim bir hadise tüm öğretmenleri haklıyken haksız bir duruma düşürebilir.

Seçim sonrası hükümet kurulduğunda artık güçlü bir şekilde –her meslek grubunda olduğu gibi- tutulan nöbetin karşılığı maddi olarak alınacaktır. Buna yürekten inanıyorum.

Bekir KARABULUT

Eğitim Uzmanı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@