Öğrencilerin meslek seçimleri hakkında fikirleri net değil

Eğitim fuarları yurt genelinde devam ediyor. Boyut Fuarcılığın düzenlediği Educaturk Gaziantep Yüksek Öğrenim Fuarına yaklaşık 30 devlet ve vakıf üniversitesi katıldı. 10 binin üzerinde lise son öğrencisinin ziyaret ettiği...

Eğitim 02.12.2016, 00:00
Öğrencilerin meslek seçimleri hakkında fikirleri net değil

Eğitim fuarları yurt genelinde devam ediyor. Boyut Fuarcılığın düzenlediği Educaturk Gaziantep Yüksek Öğrenim Fuarına yaklaşık 30 devlet ve vakıf üniversitesi katıldı. 10 binin üzerinde lise son öğrencisinin ziyaret ettiği fuara ilgi devam ediyor. Katılımcı üniversiteler tanıtımlarını sürdürürken, Nişantaşı Üniversitesi de Gaziantep Yüksek Öğrenim Fuarına katılımıyla Londra Kampüsü lansmanına Güneydoğu’da da devam etti. Nişantaşı Üniversitesi Fuarlar Koordinatörü Hatice Karataş, Gaziantep fuarının çok katılımlı geçtiğini söyledi.

Gaziantep Anadolu Lisesi, Gaziantep Lisesi, Bahçeşehir Koleji, Erdem Koleji gibi birçok liseden ziyarete gelen öğrenciler, NTV ve CNBC-E kanallarında Doğru Tercih programının yapımcı ve sunucusu Sadık Gültekin’in verdiği açılış seminerinin yanı sıra bir çok eğitici ve bilgilendirici seminerlere katılma fırsatı buldu. Stantları gezen öğrenciler bölümler, taban puanları ve üniversitelerin sundukları imkanlar hakkında bilgi sahibi oldular. Nişantaşı Üniversitesi de Gaziantep Yüksek Öğrenim Fuarına katılımıyla Londra Kampüsü lansmanına Güneydoğu’da da devam etti. Nişantaşı Üniversitesi Fuarlar Koordinatörü Hatice Karataş, Gaziantep fuarının çok katılımlı geçtiğini söyledi. Gaziantepli öğrencilerin YGS ve LYS ile ilgili sorularına cevap vermenin yanı sıra, fakülte bölümleri, taban puanları ve özellikle de Londra Kampüsü hakkında bilgiler verdiklerini anlatan Karataş şöyle devam etti: “Ağırlıkta sağlık, hukuk, eğitim fakültesi ve mühendislik bölümleri hakkında sorularla karşılaştık. Öğrencilerin meslek seçimleri hakkında maalesef fikirleri net değil. Tıp soran bir öğrenci bir anda psikolojide isteyebiliyor. Öğrencilerin bu konuda daha iyi rehberlik hizmeti almaları gerekiyor.”

YABANCI DİL EĞİTİMİNE İLGİ VAR

Yabancı dil eğitimine doğru bir eğilim olduğunu belirten Hatice Karataş, dil öğretmenliğinin yanı sıra, farklı branşları İngilizce olarak okumak isteyen yüksek bir kitle olduğunu anlattı. Yurtdışında kısmi veya tamamen eğitim görmek isteyen ciddi bir öğrenci kitlesi olduğundan bahseden Karataş, “Üniversite çağına gelen öğrenciler artık kendi şehirleri ve hatta ülkeleri dışında da öğrenim görmek istiyorlar. Farklılıklardan doğacak deneyimlere açık bir nesil var artık çağımızda, bu nedenle de eğitimde sınır tanımıyorlar” dedi. Lisans eğitimi ve yüksek lisans kadar İngilizce eğitiminin de öneminin anlaşıldığını da vurgulayan Karataş, “Nişantaşı Üniversitesi olarak öğrencilerimize çift anadal, güvenli eğitim sürekli eğitim ve yüksek lisans eğitim imkanlarını sunarken, iyi İngilizce eğitimi için de Londra Kampüsü eğitim imkanını sunuyoruz” dedi.

(DHA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@