Öğrencilere medrese usulü kurs

Sivas'ta medrese usulü İslami ilimler kursu veriliyor. 

Eğitim 19.07.2017, 13:34
Öğrencilere medrese usulü kurs

KIRGIZİSTAN Türkiye Manas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden bir grup öğrenciye Sivas'ta medrese usulü İslami ilimler kursu veriliyor. 

Sivas'ta faaliyet gösteren Vahdet Eğitim Hizmetleri Derneği (VAHDER), Kırgızistanlı 10 öğrenciyi derneklerine misafir ederek İslami İlim kursu veriyor. Her yıl farklı ülkeden öğrenciyi Sivas'ta ağırlayan dernek, öğrencilere klasik medrese usulu Kuran-ı Kerim, Arapça, tefsir, hadis, fıkıh gibi kurslar veriyor. 

VAHDER Başkanı Ali Kuruçay yaklaşık 5 yıldır farklı illerdeki ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrencileri yaz tatillerinde iki, üç ay Sivas'a getirdiklerini ve kurs verdiklerini söyleyerek, "Bu senede yurt dışından 10 tane Kırgız öğrenciyi misafir ettik. Bu vesile ile Türkiye ile Kırgızistan devletleri ve milletleri arasında birlik ve beraberliği sağlamada küçük bir gayretimiz olursa buna seviniriz. Yaklaşık bin yıl boyunca öğrenciler İslami ilimler öğrenmek için Semerkant, Buhara, Şam, Bağdat gibi belli ilim merkezlerine gitmekteydiler. Çok çok sevindirilecek bir olay ki Sivasımız hamd olsun şu anda o seviyeye geldi. Sivasımız şu anda yaşayan ilim adamlarımız ile birlikte bu seviyeyi ve çıtayı yükseltmiş bulunmaktadırlar. Geçmiş tarihleri boyunca Anadolu'nun en kadim İslam şehirlerinden bir tanesi, İslami ilimler noktasında yetişmiş bir sürü ilim adamlarımız var idi. Hamd olsun Sivas'ta bunu şu anda tamamlayacak, onları daha ileri bir seviyeye götürecek ilim adamları var" diye konuştu.

Kurs için Kırgızistan'dan gelen Ulanbek Kalmurza Uulu, "Buraya Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Doğan hocamızın vesilesi ile geldik. Burada bize daha çok klasik medrese usulu Kuran-ı Kerim, Arapça, tefsir, hadis, fıkıh derslerini görmekteyiz. Ayrıca ezan okuma kursları da oluyor, burada öğreniyoruz. Sivas'a ilk defa geliyorum. Burada hem hocalarımız ile çok iyiyiz. Sivas serin bir bölge. Burası ilim almak için bir fırsat. Yazın Kırgızistan olsun çok sıcak oluyor. Ama burası oralara göre daha serin" dedi.

Baymurat Mamadiev ise, "Bu şehirde sokak ve caddeler temiz. Ve tarihi eserlerde var. Büyük alimlerinde burada türbeleri var. Oralara da gittik ve ziyaret ettik" ifadelerini kullandı. Kursun yaklaşık 2 ay süreceği öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@