Öğrencilerde serbest kıyafet sorun yaratmaya devam ediyor

Geçtiğimiz yıllarda öğrencilere kıyafet serbestisi getiren kararın ardından okullarda yaşanan olayların ardı arkası kesilmiyor. Oysa gelişmiş ülkeler okullarda tek tip kıyafete geri dönüyor.. İşte örnekleri...

Eğitim 01.12.2016, 00:29
Öğrencilerde serbest kıyafet sorun yaratmaya devam ediyor
Kamugundemi.com Özel Haber - Geçtiğimiz yıllarda öğrencilere kıyafet serbestisi getiren kararın ardından okullarda yaşanan olayların ardı arkası kesilmiyor. Oysa gelişmiş ülkeler okullarda tek tip kıyafete geri dönüyor.. İşte örnekleri...

GELİŞMİŞ ÜLKELER SERBESTTEN TEK TİPE DÖNDÜ

Türkiye’de okullarda üniforma zorunluluğu kaldırılırken, eğitim alanında daha gelişmiş ülkelerde tam tersi bir süreç yaşanıyor. Tüketim kültürüyle yaygınlaşan marka bağımlılığı özellikle de gelir dağılımının adaletsiz olduğu ülkelerdeki öğrenciler arasında sağlıksız bir rekabet yaratabiliyor.

Üniformalı eğitim yapan okullarda dahi öğrencilerin, örneğin ayakkabı ve çantalarını karşılaştırarak bu tür bir rekabete girebildiği belirtiliyor. Bu nedenle gelişmiş Batılı ülkelerde üniformanın terk edilip serbest giyime geçilmesi yolundaki uzun süreç tersine dönmüş gibi. “Dünya eğitim liginde” Türkiye’nin üstünde yer alan ABD, İngiltere, Japonya, Hong Kong, Singapur, Avustralya ve Arjantin gibi ülkelerde üniforma giyiliyor.

Kıta Avrupası’nda çoğu ülke “tek tip” okul giyiminden çoktan vazgeçmiş olsa da, örneğin Almanya’da 2000’li yılların başından bu yana üniformaya dönüş tartışılıyor ki bazı okullarda bu uygulama başladı bile... İsrail ve İtalya gibi ülkelerde de birkaç yıldır üniformaya dönüş süreci yaşanıyor.

ABD


Almanya


İngiltere


Suriye


Örnekler çoğaltılabilir. Türkiye'de de bir çok ailenin şikayet ettiği bu durum okul aile birlikleri kararına bırakılmış durumda. Hali hazırda bir çok okul yeniden üniformaya geçmiş durumda ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda yeniden bir yasal düzenleme yapması şart.

Bilindiği üzere öğrencilere sebest kıyafet uygulaması öğrencilerin başörtüsüyle derslere girebilmesi için yapılmıştı.
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@