Of Anadolu Lisesi’nde skandal ödev

Trabzon’da Of Anadolu Lisesi öğrencilerine, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucuları Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını, katil ve suikastçı gösteren ibarelerin yer aldığı Doç. Dr. Ruhi Özcan’ın Vahiy Kültürü adlı kitabı ödev olarak verildi.

Eğitim 18.03.2018, 14:32
Of Anadolu Lisesi’nde skandal ödev

viratrabzon.com - Of Anadolu Lisesi'nin 11. Sınıf (3) öğrencilerinden 10’ar kişilik 3 gruba ayrılarak ödev yapmaları istendi. Sorumlu tutulan kitap ise, 1986’da yaşamını yitiren Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç Doç. Dr. Ruhi Özcan’ın Ravza Yayınları'ndan çıkmış olan ‘’Vahiy Kültürü’’ adlı kitap.

Kitapta Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadrolara yönelik yalan ve iftiralar gerçekmiş gibi anlatılıyor. ‘’Vahiy Kültürü ve Rabbani Ulema’’ başlıklı bölümde, ‘’Cumhuriyeti kuran kadrolar, topluma hayat veren Rabbani ulemanın (din bilginleri)  büyük bir kısmını,  gerek suikastlerle gerekse de İstiklal mahkemelerinin zulüm kararlarıyla şehit etmiştir. Geriye kalanların büyük kısmı ülkeyi terk etmek zorunda kalmış, diğer bir kısmı da susturulmuştur.’’ deniliyor.

Yazı şöyle devam ediyor: ‘’İslami şahsiyet ve ilmi yeterliliği beraberinde taşıyan bu insanların; birer birer aramızdan ayrılması Müslüman halkı, özellikle de gençleri ne büyük buhranlara ittiğini hepimiz yaşayarak görüyoruz. Bugünün müslümanı İslam alimleri yerine gazetecileri dinliyor. Kur’an okuma, zikir etme, tefekküre dalma yerine televizyon izliyor., açık oturumları seyrediyor. Gündemi yakalamaya, kültürlü olmaya çalışıyor. Tabi eğer kazandığı bilgilere kültür denilebilirse’’

EĞİTİM İŞ’TEN ÇAĞRI

Son dönemlerde okullarda cumhuriyet karşıtı, ayrımcı, laikliğe aykırı söylemlerin giderek arttığına, öğrencilere yalan ve çarpıtma içeren kitapların kaynak olarak gösterildiğine ya da okutturulduğuna dikkat çeken Eğitim İş Trabzon Şube Başkanı Tamer Özlü, Milli Eğitim Bakanlığı ve müdürlüklerin açıkça suç olan bu uygulamaları adeta teşvik ettiğini savundu.

Özlü, Of Anadolu Lisesi’ndeki olayın vahim olduğunu, verilen ödevle gençlere cumhuriyeti kuran kadroların katil, suikastçı ve işkenceci olarak tanıtıldığını vurguladı, ‘’Bu kitap hangi amaçla Of’'daki 11. Sınıf öğrencilerine dağıtılmıştır? İl Milli Eğitim Müdürü'nün bilgisi dahilinde dağıtılan kitabın içeriği incelenmiş midir? İncelenmiş ise Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına yönelik suçlamalar nasıl görülmemiştir?’’ diye sordu.

Özlü şöyle konuştu: ‘’Geleceğimizin teminatı çocuklarımız bu gerici yobaz zihniyetin esiri olmayacaktır. Atatürk ilke ve devrimlerini, laikliği ortadan kaldırmak isteyen zihniyet karşısında bizleri bulacaktır. Trabzon’un sayın valisini göreve davet ediyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bilgisi dahilinde dağıtılan kitapların toplatılmasını talep ediyor, aksi halde savcılığa suç duyurusunda bulunacağımızı ilan ediyoruz’’

ADD’DEN TEPKİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Trabzon Şube Başkanı Cemal Verep de olayı kınadı ve sorumlular hakkında soruşturma açılmasını istedi. Verep, ‘’Yalan ve iftiralarla bu ülkeyi kuran büyük insanlara-kahramanlara bu biçimde alçakça saldırılmasına, bu yalan ve iftiraların çocuklarımıza gerçekmiş gibi öğretilmesine sessiz kalamayız.  Bu ülkeyi bize bahşeden Atatürk ve arkadaşlarına yapılan alçakça saldırılar, onların halkın gönlündeki değer ve  sevgisini azaltamayacak, gerçeklerin üzerini örtemeyecektir.’’ diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@