Ödevler şiddet yaratıyor, aile içi iletişime zarar veriyor

Prof. Dr. Eda Balkaş ERDOĞAN yazdı...

Eğitim 08.01.2019, 00:15
Ödevler şiddet yaratıyor, aile içi iletişime zarar veriyor

Ödevlerle ilgili geçen hafta tüm basında yer alan yazımın mürekkebi soğumadan çok üzücü bir olay yaşandı…

6 yaşındaki Mertcan ödev yüzünden aile içi şiddet kurbanı oldu…

Burada yaşanan şiddetin hiçbir bahanesi elbette ki olamaz ama ödevler aile içi iletişime zarar veriyor ….

Daha önce de hem Avrupa hem Amerika ve ulusal araştırma verilerini paylaştım. Tüm çalışmalar , tüm araştırmalar OECD raporları ödevlerin az miktarda verilmesi gerektiği    yönünde… Yapılan çalışmalarda ortaya çıkan bir formül var, çocuğun sınıfı x 10  ödeve ayrılan süreyi ortaya çıkartıyor. Bunu aşan sürelerin yarardan çok zarar getirdiği  ortaya çıkmış. Her dersten en çok 1 sayfa verilmesi gerekirken,  ne yazık ki  ödevler hafta sonu 20 sayfaları buluyor. Çocuk bunu nasıl yetiştirsin?? Niye yetiştirsin??? Yapamıyor… Anne , Baba , çocuk iletişimi zedeleniyor.. Bakın bu aşırı  ödevler okullar tarafından verilmeye devam ettikçe, daha çok üzücü olay duyacağız ne yazık ki… Tekrar tekrar söyleyeceğim,    eğitimin yeri okuldur, ev değil. Pekiştirme amaçlı ödev bir iki sayfayı aşmaz, aşamaz… Anne, babalar öğretmen değildir, olmak zorunda da değildir… Ayrıca ya anne , babanın eğitimi yoksa.. Ya çocuğun sorularına cevap veremiyorsa….. Nasıl bir duruma düşecek , tahmin edebiliyor musunuz? Yetersiz kalan baba cevap veremedikçe zorlanıyor… Sinirleniyor… Tam bu noktada ödevler şiddet yaratmaya başlıyor… Çocuk ödevini yapmazsa da , öğretmen herkesin içinde aileyi suçluyor… Ödevlerin yapılması okulun, öğretmenin görevidir!!! Ailenin görevi değildir!!! Lütfen önce bunu bir anlayalım!!! Ailelere bir şey söylemeden önce , durumlarına , eğitim seviyelerine bir bakın !! Ondan sonra bir şey talep edin!! Çalışacak bir masası bile olmayan , sehpada dizlerinin üzerinde oturup ödev yapmak zorunda olan Mertcan ne yapsın ??? Kucağında iki bebek olan annesi mi yardım etsin ??? Yok işte yokkkkk !!! Ne yapsın bu durumda olan insanlar ???Nereden bilsin omurgalı hayvanları?? Nereden bilsin bölgelere göre iklimi ?? Nerden bilsin ondalık sayıları ??? Bunca eğitimimle ben ancak biliyorum hatta hatırlamıyorum bile,  bu insanlar bunları nereden bilsin ?????

Buradan tüm okullara sesleniyorum. Hem 21 yıllık eğitimci, Profesör, hem de bir anne olarak.

Lütfen buna dur deyin… Çocukları ve aileleri bu yükün , bu stresin altına atmayın!!! Tüm araştırmalar ödevin az sayıda olunca yararlı olduğunu  söylerken, sayfalarca ödev vermeyin!!! Milli eğitim bakanlığının bu konuda kararları ve yönergeleri varken, okullar nasıl ve hangi cüretle bu kadar ödevi verebiliyor???!! İnanılır gibi değil!!! Yazık çocuklarımıza ….

Ve sevgili anne babalar, sözüm sizlere…Ne olur evi okula çevirmeyin… Sizler çocuğunuzun öğretmeni olmak zorunda değilsiniz…. Ödevde zorlanıyor mu?? Yapamıyor mu ?? Bir notla birlikte okula yollayın, bırakın öğretmenler görevini yapsın, yapamıyorsa o ödevi vermesin… Çocuklara kızmayın, bağırmayın, asla ödev yüzünden şiddet uygulamayın… Hiçbir şey evlatlarımızdan değerli değil!!!

Sevgili öğretmenler, lütfen görevlerinizin farkında olun !! Eğitim sizin işiniz, anne babaların  değil !! Ödev olarak vereceğiniz konuları okul saatleri içinde yapın !! Bu kadar zor mu bu ?? Değer mi verdiğiniz ödevler yüzünden yaşanan üzüntülere ??  Yapmayın aileler üzerinde baskı yaratmayın !!

Bakın bunu bir eğitimci olarak söylüyorum…

Sayfalarca ödev çocuğa hiçbir şey kazandırmaz.. aksine yorgunluk, bıkkınlık  yaratır  ve okuldan uzaklaştırır, kaygı ve stres yaratır… Bu yüzden ödevlerle ilgili tepkimizi net olarak ortaya koyalım. Unutmayalım, eğitimin yeri okuldur , ev değil…

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@