O öğrencilerin velilerinden yüreklere su serpen açıklama

Manisa'da gerçekleşen olay ile ilgili tepkilere bir yenisi daha eklendi. Kamugundemi.com'un edindiği bilgilere göre öğrenci velileri de durumdan son derece rahatsız ve sert bir açıklama da onlardan geldi...

Eğitim 23.03.2017, 16:29 23.03.2017, 17:32
O öğrencilerin velilerinden yüreklere su serpen açıklama

Eğitim-Sen Manisa Şubesi, YKKED, CKD, ADD ve CHP'nin destek verdiği eylemde açıklamayı öğrenci velileri adına Çiğdem GÜLTEKİN yaptı. Açıklama şu şekilde:

21 Mart 2017 Salı günü C.B.Ü Süleyman Demirel Kültür Merkezinde Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İl temsilciliği açılışı için Manisa’ya gelen Bilal ERDOĞAN’ın “Yeni Nesil Yeni Anayasa “ paneli vardı. Panelde neden evet oyu verilmesi gerektiği sıkça dillendirilmiştir. Manisa İmam Hatip Lisesi ve Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesinden öğrenciler panele götürülmüştür. Biz veliler çocuklarımızın öğrenim hakkının gasp edilip sorumsuz idarecilerin keyfi davranışları için EVET propagandasına dâhil edilip siyasete alet edilmesini istemiyoruz. Çocuklarımız da bizler gibi düşünmüş olmalılar ki bu paneli dinlemek istemediklerini söyleyerek okullarına geri gitmek istemişlerdir. Ancak görevli öğretmen H.K ile salon güvenlik görevlilerinden “gidemezsiniz, dinleyeceksiniz” tepkisini almışlardır. Çocuklarımızın tepkiye devam etmeleri sonucu salondan ayrılmak durumunda kalınmıştır. Okula geldiklerinde ise çocuklarımız İzmir Marşını söyleyerek sınıflara kadar çıkmışlardır.

Bir panelin yapılması ve fikirlerin söylenmesi çok doğaldır. Buraya kadar bir sözümüz yoktur. Ancak okullardan öğrencilerin dersten çıkarılıp tam da referandum öncesi EVET propagandası olarak düşündüğümüz etkinliğe götürülmesi çok manidardır. Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi’nden getirilen yüz yirmi öğrenci sınıflardan toplanıp giderken okulun matematik öğretmeni H.K panelin ne içerikte olduğunu bile söylememiştir. Çocuklarımızın toplanıp seminere götürülürken başka bir öğretmenin çağrılmaması ise ayrı bir soru işaretidir. Neden sadece bir öğretmen, o da bir sendikanın yönetim kurulu üyesi ve işyeri temsilcisi olan H.K öğrencilerin başındadır? Öğrencilerin gitmesi için ve görevli öğretmenin görevlendirilmesi için bir resmi yazı var mıdır? Yazı var ise bu yazının kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz. Yazı yok ise bu keyfi uygulama için öğrencileri toplayıp oraya götüren öğretmenin gerekli yasal karşılığını bulması gereklidir. Çünkü öğrencileri, okulun ders saatinden alıp dersi engellemek ve bir siyasi amaca hizmet eder tavrın karşılığı yasalarda bellidir. Bizler, çocuklarımızın ders saatinde siyasi bir amaca hizmet eden organizasyona gitmesine tepkiliyiz. İzinli olması ya da olmaması çok da önem arz etmemektedir. Bir öğrencinin, üniversite sınavına girdiği yıl, eğitim hayatı açısından en önemli yılıdır... Öğrencilerde bu olumsuz duyguya neden olmak etik değildir. Öğretmenlik mesleğine de, okul idaresine de yakışmamıştır.

Buradan Manisa Valisini, Manisa İl Milli Eğitim Müdürünü ve Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürünü göreve çağırıyoruz. Suç vardır. Çocuklarımızın eğitimi, siyasi propagandaya alet edilemez. Bu konunun araştırılarak suçlu olanlara gerekli olan cezanın verilmesini bekliyoruz. Bu işin takipçisi olacağız.

Çocuklarımızın, yapılan haksızlık ve yanlışlar karşısında susmayarak gösterdikleri tepkiyi kutluyoruz. Susmayan, biat etmeyen biri olmak ve sorgulayan kişi olmak çok önemlidir. Eğitimde varılmak istenen hedeflerin en başındadır. Bu olay da bize göstermektedir ki çocuklarımız, gerçek eğitimlerini almışlardır. Konuyu takip edip çocuklarımızın yanında yer almaya devam etmek de bizlerin görevidir.

Son sözümüz; biz veliler olarak, Laik Demokratik Bilimsel eğitimi savunmaya devam edeceğiz. Gericiliğe geçit vermeyeceğiz.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@