O Haber Asılsız Çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Aydoğdu, bir gazetede yer alan yedek öğretmen formülü geliştirildi iddialarına ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Öğretmenler 04.09.2015, 21:54
O Haber Asılsız Çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, 15 Eylül'de yapılacak öğretmen atamalarına ilişkin, kontenjan dağılımının ihtiyaçlara göre ve dengeler gözetilerek yapıldığını belirtti.

 

"Yedek öğretmen formülü asılsız haber"

İnsan Kaynakları Genel Müdürü Aydoğdu, bir gazetede yer alan "yedek öğretmen formülü geliştirildi" iddialarına ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Bakanlığın böyle bir çalışmasının olmadığına işaret eden Aydoğdu, "Haber asılsızdır, bu haber tamamen uydurma ve asparagas bir haberdir. Yedek öğretmen kavramı yanlış bir kavram öğretmenin yedeği olmaz" dedi.

Aydoğdu, Yaptığı açıklamada, öğretmen atamasıyla ilgili çalışmaları tamamladıklarını, 15 Eylül itibariyle merkezi yerleştirme sonucunda öğretmenlerin atanacağını belirtti.

Kontenjan dağılımına ilişkin bilgi veren Aydoğdu, 2015 yılı itibariyle ÖSYM'ye öğretmen adayı olmak için başvuran kişi sayısının 417 bin, mevcut öğretmen ihtiyacının da 121 bin olduğunu söyledi.

Aydoğdu, "37 bin kontenjanı 109 alana dağıtmamız gerekiyor. Bunun yanında illerden gelen talepler var. Aynı zamanda elinizde sayısal veriler var. Belli bölgelerde yığılmalar var. Bazı mesleki teknik eğitim branşlarında yok denecek kadar ihtiyaç var. Bunun yanında bir de bazı branşlarda ihtiyaç çok az, mezun sayısı inanılmaz derece fazla" diye konuştu.

Sosyal bilgiler, tarih, coğrafya, edebiyat, sınıf, beden eğitimi, felsefe, rehberlik öğretmenliği alanlarında kontenjanın fazla olduğunu ifade eden Aydoğdu, şöyle dedi:

"İnsanlar bilmeden, rakamlardan haberi olmadan, elimizdeki verileri görmeden ezbere bir şekilde yorum yapıyorlar. Bizim 17 bin 611 sınıf öğretmenine ihtiyacımız var. 4 bin 189 kontenjan verdik sınıf öğretmenliği için. Sınıf öğretmenliği ihtiyacının yüzde 24'ünü karşıladık. Şimdi İngilizce'den ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi'nden 17 bin öğretmene ihtiyacımız var. Tarih branşından da 865 kişiye ihtiyacımız var. Sonuç olarak elimizdeki kontenjana ve ihtiyaçlara göre bütün dengeler gözetilerek yapılması gereken en doğru işlem yapılmıştır."

Kırsal kesime atanacak öğretmenlerin konaklaması için gereken önlemlerin alındığını da vurgulayan Aydoğdu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın konuyla ilgili il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yazı gönderdiğini söyledi.

Kaynak: Memuruz.net

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@