Nöbet İçin 6 Saat Ders Ücreti Teklifi

Eğitim-İş olarak nöbet görevinin ücretlendirilmesi talebiyle yaklaşık 2.5 yıldır sürdürdüğümüz “Nöbet Eylemi”miz CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter tarafından TBMM

Nöbet İçin 6 Saat Ders Ücreti Teklifi

Eğitim-İş olarak nöbet görevinin ücretlendirilmesi talebiyle yaklaşık 2.5 yıldır sürdürdüğümüz “Nöbet Eylemi”miz CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter tarafından TBMM’ye taşındı. Serter, nöbet görevi verilen yönetici ve öğretmenlere, görevin karşılığı olarak altı saatlik ders ücreti ödenmesi için kanun teklifi verdi.

Serter’in TBMM Başkanlığı’na sunduğu teklif, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda ek bir madde ile düzenleme yapıyor. Bu maddeye göre, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlarda her kademede çalışan yönetici ve öğretmenlere haftada en fazla bir gün nöbet görevi verilmesini ve bu görevin karşılığı olarak altı saatlik ders ücreti ödenmesi öngörülüyor.

Serter, tüm resmi kurumlarda nöbet görevine ücret ödenirken MEB’e bağlı okul ve kurumlarda bu ücretin ödenmemesinin kamu çalışanları arasında eşitsizlik yarattığını vurguladı ve teklif ile nöbet görevini yerine getirmesine rağmen ücretini alamayan yönetici öğretmenlerin ekonomik mağduriyetlerinin ortadan kaldırılacağını belirtti.

Eğitim-iş

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

14/07/1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur.

Gereğini arz ederim.

                                                                        Prof.Dr.F.Nur SERTER

                                                                          İstanbul Milletvekili 

 

GENEL GEREKÇE

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda çalışan yönetici ve öğretmenlere haftada en az bir gün nöbet görevi verilmektedir. Hiçbir kanun maddesinde tanımlanmayan bu görev, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ile Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde tanımlanmaktadır. Üst yasal mevzuatta yeri olmayan bir husus alt mevzuatta genişletilerek düzenlenmiş ve hukuka uygun olmayan fiili bir durum yaratılmıştır. Ayrıca tüm resmi kurumlarda nöbet görevine ücret ödenirken Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda bu ücretin ödenmemesi kamu çalışanları arasında eşitsizlik yaratmaktadır.

Bu yasa teklifi ile nöbet görevini yerine getirmesine rağmen ücretini alamayan yönetici ve öğretmenlerin ekonomik mağduriyetleri ortadan kaldırılmış olacaktır. 

14/07/1965 TARİH VE 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1: 14/07/1965 Tarihli ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa Ek Madde 42’den sonra gelmek üzere, Ek madde 43 eklenmiştir.

“Ek Madde 43 - Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda her kademede çalışan yönetici ve öğretmenlere haftada en fazla bir gün nöbet görevi verilir.  Nöbet görevi verilen yönetici ve öğretmenlere, görevin karşılığı olarak altı saatlik ders ücreti ödenir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda çalışan yönetici ve öğretmenlerin nöbet görevi ile ilgili usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir.”

MADDE 2: Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3: Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Editör Notu: Yasa bu şekliyle kabul edilirse öğretmenler ayda 250 lira civarında nöbet ücreti alacaktır.

Anahtar Kelimeler:
nöbet ders ücreti teklifi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.