Mükemmel Bir Öğretmenin Temel Alışkanlıkları

Her gün ne yaparsanız o’sunuz.

Öğretmenler 21.09.2015, 02:53
Mükemmel Bir Öğretmenin Temel Alışkanlıkları

 En basit ifadeyle, mükemmel bir öğretmenin alışkanlıklarının en temel özellikleri, bu alışkanlıkların pozitif olmaları ve öğrencilerin genellikle eğitimin ve sınıfın merkezinde olmalarıdır. Kendi alışkanlıklarım hakkında daha bilinçli olmaya başladığım zaman bir öğretmen olarak performansım yükseldi. Alışkanlıkların gücü çok fazladır ve alışkanlıklar mükemmelliği güçlendirir. Bunu o kadar ciddiye aldım ki, birer alışkanlığa dönüşüp otomatikleşene kadar çeşitli rutinler oluşturmak için bazımobil uygulamalar bile kullandım.

Sınıfınızı hazırlarken rutinlerinizi planlayın. Şunları dikkate alın:

Evrak ve kağıt işleri

Sınıftaki öğrencilerin hareketi

Temel işleri halletmek için saat belirlemek

Başarılı öğretmenler bu işleri sihirli bir şekilde yaparlar. Sihirleri rutinlerinde gizlidir. İşte size yardımcı olabilecek bazı rutinler:

Başarılı Bir Çalışma Akışı Oluşturmak

Çalışma akışı; adı üzerinde, sınıfınızdaki çalışmaların nasıl aktığını gösterir. Bu rutinleri oluşturmanın bin bir yolu bulunur. İşte benim işime yarayanlar:

Sınıf Prosedürleri

Oldukça gerekli olan sınıf prosedürleri deyince aklınıza kurallar gelmesin. Prosedürler, bütün sınıf tarafından paylaşılan alışkanlıklardır. Öğrenciler nasıl müsaade isteyebilirler? Nasıl telafi çalışmaları yapabilirler? Sınıfa nasıl girer ve nasıl çıkarlar?

Yedek Öğretmen El Kitabı

Aşağıdakiler hakkında bilgi içeren bir yedek öğretmen el kitabı yaratın:

Sınıf prosedürleri

Ders planının temel öğeleri

Katılım

Yardımcı öğretmenin yapması gereken her şey

Hastalandığınızda hazırda bazı acil ders planlarınız olsun.

Öğrencilerin Yaptığı Çalışmalar

Günümüz sınıfları hem fiziksel bir alanda hem de online bir alanda yaşıyor. Öğrenciler bitirdikleri çalışmaları her iki alanda da nereye koymaları gerektiğini bilmeli. Çalışmalar henüz “tazeyken” not vermeli ve bu notları öğrencilere bildirmelisiniz.

Tasarım Atölyesi Malzemeleri

Eğer tasarım saatiniz ya da tasarım atölyeniz varsa, malzemeleri organize edilmiş ve etiketlenmiş bir şekilde korumak işinizi kolaylaştıracaktır. Malzemeleri kullanan öğrenciler onları tekrar toparlamalı ve yerlerine kaldırmalı. Bu prosedür olmadan öğretmenden çok hademeye dönersiniz.

Ders Planlama

Bütün yılınızın taslağını çıkarın. Ardından aylara, sonra haftalara ve günlere göre planlayın. Ulaşmayı hedeflemediğiniz bir şeye ulaşamazsınız. Gelecek haftanın derslerini Çarşamba ya da Perşembe’den planlayın. Bu zordur, ama ileriyi planlamak hafta sonları daha fazla dinlenmemizi sağlar.

İş Yönetimi

Yüksek performans gösteren insanların bir iş yönetimi sistemine ihtiyacı vardır. Çoğu iş yönetimi sistemleri şunları içerir:

“Kağıt” işlerini halletmek

Listelere “yapılması gerekenler” öğesini eklemek

Önümüzdeki hafta ya da ay için öncelikli işleri belirlemek

Bence yapmanız gereken işleri yönetmenize yardım eden her şey iyidir. Hepsinden faydalanın.

Veli İletişimi

Benim deneyimlerime göre velilerle iletişim kurmayan öğretmenler hayal kırıklığına uğrar. İletişim kurmayan öğretmenler, sürekli daha fazla bilgi için “yalvaran” ebeveynlere sinirlenmeye başlar. Öğrenciler, ebeveynlerine nadiren öğretmenlerinin onların neleri bilmesini istediğini söyler. Ebeveynlerle iletişim bizim işimizdir. Bu yüzden bu işi bizim adımıza yapması için ebeveynleriyle güçlü bir ilişkisi olan ama belki de olmayan öğrencilerimize bel bağlamamalıyız.

Bütüncül-sınıf iletişimi: Proaktif olmak negatifliği önler. Velilerinizi tanıyın ve öğretmenle nasıl bir iletişim kurmak istediklerini bilin. Her sınıf için iki haftalık e-mailler gönderirim. Ebeveynler sürprizleri sevmez.

Güzel ilişkiler kurun: Ebeveynler çocukları başarılı olduğunda kutlamayı da çok sever! Bir çocuğun harika bir şey yaptığını gördüğünüzde her ebeveyne bu konuda bir e-mail göndermek için zaman ayırın. Yolu “pozitif” taşlarla döşerseniz, bir probleminiz olduğunda bu yol size yardım edecektir.

Rutin Bir Değerlendirme Makinesine Dönüşmek

Not Verme

“Kağıt” işlerini halletmek ve not defteri verilerini girmek için belli bir zamanınız olsun. Zamanında değerlendirme ve velilerle zamanında iletişim düşük performansı önleyecektir.

Değerlendirmeler Hakkında Öğrenci Geribildirimi

Tanıdığım bir profesör öğrencilerinin kendi kendilerini değerlendirmelerine izin veriyor. Bence dahice bir uygulama! Ben de denedim. Büyük ödevler ve ya da sınavlarla ilgili öğrenci geribildirimi almak kendimi geliştirmeme inanılmaz yardımcı oldu.

Öz-değerlendirme

Sokrates, “Sorgulanmayan yaşam, yaşanmaya değmez” diyor. Bence sorgulanmayan sınıf da gelişmez. Bir günlük tutun. Yaptıklarınız üzerinde tekrar tekrar düşünün. Önümüzdeki sene için notlar alın. Gelecek hafta için notlar alın. Hafta boyunca notlar almak için masamda bir “öğretme fikirleri günlüğü” tutuyorum. Bu günlüğü, bir sonraki haftayı planlarken kullanıyorum ve yılın sonunda notlarımı gözden geçiriyorum.

Mükemmel İnsanların Kişisel Alışkanlıkları

Kişisel Öğrenme Ağı Oluşturmak

Okuyan insanlar lider insanlardır. Başarılı olmak için kişisel öğrenme ağınızı kurun. Bu ağın içine şunları ekleyebilirsiniz:

Kitaplar

Dergiler

Flipboard dergileri

Facebook grupları

Twitter söyleşileri

Gelişmek istiyorsanız, öğrenmek zorundasınız. Öğrenmek istiyorsanız, hayatınıza mükemmel kaynakları ve insanları katmalısınız. En çok kimlerle zaman geçiriyorsanız, siz de zamanla bu kişilere dönüşürsünüz. Bu yüzden başarılı insanlarla zaman geçirin.

En İyi Uygulamaları Paylaşmak

Eğitimi önemseyen eğitimciler her zaman paylaşır. Eğer öğreniyorsanız ve keşfediyorsanız, öğrendiklerinizi paylaşmak için zaman ayırın.

Fiziksel Sağlık Rutini

Beş dakikalık fiziksel egzersiz bile ruh halinizi düzeltebilir. Oturmaya artık “yeni sigara” deniyor. Egzersiz stresle başa çıkma gücümüzü geliştirir ve daha iyi uyumamızı sağlar. Potansiyelinizi en iyi şekilde ortaya koymak için en iyi şekilde dinlenmeniz gerekir.

Özel Hayatınızı Düzenlemek

Özel hayatınızdaki düzenin seviyesi okuldaki hayatınızı etkiler. Çoğumuz için, okulda stres yaşadığımızda evdeki hayat da karmakarışık bir hale gelir. Ev “cephesinde” bana en çok şunlar yardımcı olur:

Yemekleri önceden planlamak

Takvimimi aylık olarak planlamak

Ev işi halletmek

Bazı öğretmenler evdeki karmaşa ile mutlu mesut yaşıyor gibi görünürler. Ben onlardan biri değilim. Siz de kendinizi bilin. Evde ihtiyacınız olan huzura kavuşmak için adımlar atın.

Rutinler Sizi Kısıtlamak Yerine Özgürleştirir

Alışkanlıklarınız sizi olağan dışı yapar. Alışkanlıklarınız aynı zamanda bocalamanıza da sebep olabilir. Evrenin değişmez “Ne ekersen, onu biçersin” kuralı, alışkanlıklara uyarlandığındaki kadar doğru olmamıştır herhalde. İşimi yaparken şunu öğrendim: Alışkanlıklarım ne kadar iyiyse, daha iyi bir öğretmene dönüşmek için o kadar özgür oluyorum. Güvenilir alışkanlıklar zihninizi dağınıklıktan kurtarır ve en yüksek seviyelerde performans göstermenizi sağlar.

Bu okul yılını planlarken gelişmenizi sağlayacak temel alışkanlıklar üzerine kafa yorun ve planlayın. Küçük bir uyarı: Alışkanlıkları değiştirmek zor olabilir. Alışkanlıklarınızı değiştirin, sınıfınızı değiştirin, hayatınızı değiştirin.

Alıntı: egitimpedia.com Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/essential-habits-excellent-educator

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@