Muğla İl Milli Eğitim'de Trilyonluk Kömür İhale Vurgunu(mu) Var

Yine Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve yine ihalede şaibe iddiaları. Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili şaibeler ve ciddi parasal iddialar bitmek tükenmek bilmiyor . Bu sefer, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yeni sonuçlanan kömür ihalesinde kafaları karıştıran birçok soru oluştu.

Eğitim 18.12.2019, 13:05
Muğla İl Milli Eğitim'de Trilyonluk Kömür İhale Vurgunu(mu) Var

Muğla’da kömür ihalesi 7500 kalorilik kömür olacak şekilde yapılmasına rağmen okullara 3500-4000  kalorilik kömürler dağıtıldı. Üstelik dağıtılan bu kömürlerde üstünde yazan kaloriden daha düşük ısı veriyor…

Savcılık olayları araştırırken, Milli Eğitim Bakanlığı ve Valilik neden sessiz kalıyor. Olayları araştırdıklarında çıkacak sonuçlardan mı çekiniyorlar ? MEB bürokratları soruşturmak mı istemiyor ?

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yaptığı trilyonlarca liralık kömür ihalesinden sonra okullara dağıtılan kömürlerin 7500 kalori olması gerekirken 4000 kalori ve daha aşağısı olması ve dağıtılan kömürlerinde 4000 kalorinin çok çok altında ısı vermesi, akıllara ihalede bir vurgun mu var sorularını da beraberinde getirdi. Bizler ortaya çıkan şaibenin giderilmesi için habercilik ilkesi gereği bir borç bilir ve iddiaları dile getiririz. Şaibeleri giderecek makamların da olayı soruşturup kamuoyunu aydınlatması gerekir. Zira ortada trilyonlarca liralık devletin parası söz konusu.

Muğla’da birçok okul dağıtılan kömürle yeterince ısınamadıklarından dertli ve öğrencilerin üşüdüklerini belirtiyorlar. Trilyonlarca liralık ihaleden sonra dağıtılan kömürlerin hem 7500 kalori olmaması hem de çuvalların üstünde yazdığı miktarın çok altında ısı vermesi , ister istemez insanın aklına “Muğla İl Milli Eğitim'de Trilyonluk Kömür İhale Vurgunu(mu) Var ?” sorunu da getiriyor. Bu soruları cevaplayacak organ ise Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü diyeceğiz ama sanırım bu sorulara da verecek cevapları olmayacak…

Turizm ili olan Muğla’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yani İl Müdürü Pervin Törenin ısrarlarıyla Ağrı gibi, Erzurum gibi soğuk illerimizde bile zar zor kullanılan 7500 kalorilik kömür şartı konuldu. Tabi ki 7500 kalorilik kömür ise Türkiye’de sayılı firmalarda var. Yani her firma bu ihaleye giremedi doğal olarak.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü okulların ve eğitim kurumlarının ısınması için kömür ihalesine çıkar. Buraya kadar her şey normal. Yalnız Kömür ihale şartlarına İl Müdürü tarafından çok yüksek kalori olan ve her firmada olmayan 7500 kalorilik kömür olma şartı konulur. Kararlıdır Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü 7500 kalorilik ihale yapacaktır bir kere. Ama her ne hikmetse ihale sonrası dağıtılan kömürler 7500 kalorilik değildir ! Bu ne yaman çelişki ?

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün (Müdürünün) 7500 Kaloride ısrar etmesindeki neden nedendir bilinmez ama turistik bir ilde , hele hele çok çok soğuk iller hariç 7500 kalorilik kömürler kullanılmaz. Hem pahalı olmasından dolayı hemde kalorifer yakıtlarının uygun olmamasından dolayı. Yani Muğla’da özellikle eğitim kurumlarının kalorifer kazanları 7500 kalorilik kömürlerine dayanıksızdır. Bir sene boyunca bu şekilde dayanaksız kömürler ile yanan okulların kazanları seneye arıza verecek hatta bozulacaktır. Bizden uyarması!

Aslında biz uyarıyoruz ama tabi ki dağıtılan kömürler gerçekten 7500 kalorilik kömürler olsaydı, çünkü istisnalar hariç okulların neredeyse tamamına yakın ,  o çok ısrar ettikleri 7500 kalorilik kömür çuvalları yerine maalesef 3500-4000 civarı olan kömürler dağıtılmış durumda. Efendiler ihale belli, 7500 kalorilik kömürler dağıtılması gerekiyordu okullara .Keşke bu dağıtılan kömürler de üstünde yazdığı gibi 4000 kalorilik ısı verse… Kömürler öyle yanıyor ki 4000 kalorilik kömürün yarısı kadar bile neredeyse ısı vermiyor. Bu olayı anlamak da güç değil. Okullardaki kömürlerin hepsinden tek tek numune alınır ve laboratuvarlarda yapılan deneyler sonucunda ne kadar da düşük kalorilik ısı verdikleri ortaya çıkacaktır.

Şimdi Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü kalkıp biz daha firmaya parasını ödemedik ihaleyi iptal edeceğiz de diyebilir.

Ama kusura bakmayın da neredeyse kışın ortası gelmiş, bu saatten sonra kömür ihalesi mi olur. Ne olacak o süre zarfında okullar? Öğrenciler ne olacak ?

Daha da kış bastırdığında okullar kömürsüz kalarak soğuk sınıflarda mı ders işlenecek ?

Bu işlerin yazdan bitirilmesi lazımdı ama maalesef ancak bitirip daha yeni okullara kömürleri dağıttınız. Dağıttığınız kömürler bile ihale şartlarındaki gibi kaloride değil üstelik.

Kamuoyunu aydınlatmak için Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’ye cevaplaması için soruyoruz …

Sayın Pervin Töre Hanım, turizm kenti olan Muğla gibi bir il’de Sibirya soğukları mı yaşanıyor da 7500 kalorilik kömür ihalesi yapmakta ısrarcı oldunuz?

Turizm kenti olan Muğla’da daha az kalorilik ve daha ucuz kömürler yerine çok çok pahalı 7500 kalorilik kömürleri almak devlete kazanç mıdır yoksa zarar mı?

İhale şartında bulunan 7500 kalorilik kömürler okul ve eğitim kurumlarına dağıtılması gerekirken 5000 kalori civarı kömürler neden dağıtıldı. Madem o kadar 7500 kalorilik kömürde ısrar ettiniz, peki o zaman ihale sonrası neden okullara 7500 kalorilik yerine 4000’lük kömürler dağıtıldı?

Madem 5000’lük kömürler okullara dağıtılacaktı neden ihale 7500 kalorilik kömür olarak yapıldı ? Bu durum ihale usulüne aykırı değil mi?

Bu durumda Devletimiz kaç trilyon zarara uğramış durumda farkında mısınız ?

Bazı okullara 3500 bazı okullara 4000 bazılarına ise daha az kalori yazan kömürler dağıtıldı. Şimdi İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ihaleye göre 7500 kalorilik kömür ödemesi mi yapacaksınız yoksa 4000 kalori üzerinden mi? Yoksa 3500 kalori üzerinden mi?

Ayrıca Dağıtılan bu düşük kalorilik kömürlerin üzerinde yazdığı kaloriden daha düşük ısıda yandığı görülmekte. Tüm Okullardan numune alıp hepsini test ettirebilecek misiniz? Çıkan sonuçları da tek tek kamuoyu ile paylaşabilecek misiniz?

Muğla’daki okullar ve öğrenciler yeterince ısınamadıklarından, üşüdüklerinden yakınıyor. Bu durum sizin içinizin üşümesine sebep oluyor mu ? Siz makamınızda öğrenciler gibi üşüyor musunuz yoksa sizin kömürler iyi mi ısıtıyor ?

7500 Kalorilik kömürden çok daha az kalorilik kömürler Türkiye’nin birçok ilinde kullanılırken ve çok rahat ısınırlarken , hatta siz gelmeden önce Muğla’da da 7500 kaloriden daha az kömürler kullanıldığında öğrenciler ısınamamışlar da şimdi ısınabileceklerdi? Kaldı ki şimdi daha fazla üşüdükleri iddiası var.

7500 Kalorilik kömür şartını koyarken Türkiye’de tüm firmalarda rahatça bulunmadığını ve bu yüzden de sadece sayılı firmaların kömür ihalesine girebileceğini biliyor muydunuz ? Yoksa tamamen niyetiniz Sibirya soğuklarının baş gösterdiği, çetin kış şartlarının esir aldığı Muğlalı öğrencileri mi düşünüyordunuz ?

7500 Kalorilik kömürlere uygun olmayan kalorifer kazanları bir senenin sonunda bozulduğunda bile bile lades olmayacak mıydı ? Muğla’daki okulların kaloriferlerin zaten 7500 kalorilik ısı veren kömüre dayanaklı olmadığını bilmiyor muydunuz ? Kalorifer kazanları bozulduğunda zararı kim ödeyecek ?

Muğla’da usulsüzlük diz boyu ama nedense Milli Eğitim Bakanlığı ve Valilik neden sessiz kalıyor ! Muğla da 81 ilimizden bir tanesi.  Olayları araştırdıklarında çıkacak sonuçlardan mı çekiniyorlar ?

Savcılığın olayları araştırdığı gibi Milli Eğitim Bakanlığı ve Valiliği de göreve davet ediyoruz.

Biz gerçekleri yazarak kafalardaki soru işaretlerinin giderilmesini istiyoruz …

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (3)
Zonguldaklı 11 ay önce
Başarıları çok belli.Kimin aklına gelir kömürden vurgun yapmak.Zekasıyla eğitimin başında olmayı hakediyor.
Yazıklar olsun 11 ay önce
Muğla'ya ne zaman başarılı bir müdür atansa hemen karalama ,iftira ve linç kampanyası başlatılır. Muğla insan öğütme değirmenidir.En iyisi suya sabuna dokunmadan devam edeceksin.
Ömer 11 ay önce
Okulları bir dolaşın bakalım ısınıyormu, başarı, haber sitelerine, kanallarına reklam kokan asılsız haberleri el altından servis etmekse, hanımefendi bu konuda çok maharetli, sınava dahi her öğrenciyi sokmadan kağıt üstünde 1. liği kaptı, çalıştığı her yerde, nedense başarılı ve çalışkan idareci veya öğretmenler şaibeli kumpaslarla derdest ediliyor.Hakkında bu kadar şaibe olan biri devlette yöneticilik yapamaz, ama bu Ablamıza dokunan yok.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@