Müdür,Tüm Öğretmenleri Değerlendirecek

Yönetmelik kapsamında, Bakanlığa bağlı her derece ve türden eğitim kurumunda görev yapan ve adaylık sürecini tamamlamış olan öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda, görev yaptığı eğitim kurumunun müdürü tarafından değerlendirilecek.

Müdür,Tüm Öğretmenleri Değerlendirecek

Yönetmelik kapsamında, Bakanlığa bağlı her derece ve türden eğitim kurumunda görev yapan ve adaylık sürecini tamamlamış olan öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda, görev yaptığı eğitim kurumunun müdürü tarafındandeğerlendirilecek.

Değerlendirme ölçütleri olarak yönetmelikteki Ek-3’te yer alan Form esas alınacak. Değerlendirmeler ders yılı bitiminden itibaren bir ay içinde, MEBBİS üzerinde oluşturulacak modül üzerinden gerçekleştirilecek. Ayrıca bu değerlendirmeler öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınacak.Toplam 50 tane kriter var. Kriterlerden bazıları:

1- Eğitim öğretimi planlayabilme

2- Eğitim ve öğretim ortamlarını düzenleyebilme

3- İletişim becerilerini etkili kullanabilme

4- Öğrencileri hedef kazanımlar doğrultusunda güdüyebilme

5- Çevre olanaklarını öğrenme sürecini destekleyecek biçimde kullanabilme

6- Zamanı yönetebilme

7- Öğretim yöntem ve tekniklerini etkin biçimde kullanabilme

8- Eğitim öğretim sürecini değerlendirebilme

9- Okulun eğitim öğretim politikalarına uyum ve katkı sağlayabilme

10- Öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği genel tutum ve davranışları sergileyebilme

İŞTE YÖNETMELİĞİN O HÜKÜMLERİ

Değerlendirme ölçütleri

MADDE 54 – (1) Bu Yönetmelik kapsamında, Bakanlığa bağlı her derece ve türden eğitim kurumunda görev yapan ve adaylık sürecini tamamlamış olan öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda, görev yaptığı eğitim kurumunun müdürü tarafından değerlendirmesi yapılır.

(2) Değerlendirme ölçütleri olarak Ek-3’te yer alan Form esas alınır. Değerlendirmeler ders yılı bitiminden itibaren bir ay içinde, MEBBİS üzerinde oluşturulacak modül üzerinden gerçekleştirilir.

(3) Bu madde kapsamındaki değerlendirmelerin Bakanlıkça duyurulacak usul ve esaslar çerçevesinde, zamanında, nesnel ve tarafsız şekilde yürütülmesinden ilgili il millî eğitim müdürü sorumludur.

(4) Bu değerlendirmeler öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınır.

(5) Değerlendirmelerin yapılmasına ilişkin ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye ve uygulamayı yönlendirmeye Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü yetkilidir. Yürürlük MADDE 65 – (1) Bu Yönetmeliğin 54 üncü maddesi 2015-2016 öğretim yılı başında, diğer maddeler ise yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Kaynak:www.haberyenirota.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEB ADALETİ UYGULA.. 4 yıl önce

HANGİ MÜDÜR ,YANDAŞ MÜDÜRLER ÖNCE BİR SINAVI KAZANSINLAR, AKLANSINLAR. O KOLTUKLARI hak etsinler. önce müdürlük liyakatını kazansınlar. sonra öğretmeni değerlendirsinler.HEPSİ KUMPASLA - HIRSIZLIKLA -TAKLACILIK O KOLTUKLARA OTURDULAR. AMA ADALETİN KARARINI HESABA KATAMADILAR. ŞİMDİ ADALET YERİNİ BULACAK..MİLLET SİZİ DEĞERLENDİRDİ.