Milli Eğitim Müdüründen Skandal Paylaşım Hem de öğrencileri kullanarak

KamuGundemi.com - Özel Haber - Milli Eğitim Bakanlığında olmaz işler olmaya devam ediyor. Öğretmenlerini sosyal medya genelgesiyle uyaran MEB, Milli Eğitim Müdürlerinin bu paylaşımlarını görmeden geliyor... İşte skandal o paylaşım...

Eğitim 27.03.2017, 22:23 27.03.2017, 22:39
Milli Eğitim Müdüründen Skandal Paylaşım Hem de öğrencileri kullanarak

KamuGundemi.com - Özel Haber - Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından okullarda sosyal medyanın kullanımıyla ilgili gönderilen genelgeyle okul ve kurumlardaki yönetici, öğretmen ve öğrenciler uyarılırken ve hatta bu genelgeye aykırı davarananlar hakkında yasal işlem başlatılacağı da yazılıyken, Manisa Sarıgöl İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıç'ın öğrencilerle birlikte olduğu bir fotoğrafın üzerine EVET yazılı görseli paylaşması tepkilere neden oldu.


Öğretmen, öğrencisiyle ilgili bir fotoğraf paylaşsa soruşturma açacak olan Milli Eğitim Bakanlığı, bu müdürünü görmezden mi gelecek? Yoksa bu genelge öğrencileri siyasetin içinde EVET için kullanan MEBPERSONEL'ini etkilemeyecek mi?

Dahası 657 sayılı DMK'ye göre de alenen yasak olmasına rağmen bu kadar açıkça bunların yaşanıyor olması nasıl değerlendirilebilinir?

Milli Eğitim Bakanı öğretmenlerini öğrencilerine, hizmetlilere, velilere değerlendirme, ders verdirme arzusundan vazgeçip, öğrencileri siyasete alet eden bu ve bunun gibi kişilere karşı gereken önlemi almalıdır diyoruz ve tüm okul, kurum ve öğretmenlere gönderilen o genelgeyi kamuoyunu bilgilendirmek adına hatırlatıyoruz..

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ilgili maddesinde: “Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçlan doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar” denilmektedir. Ayrıca Anayasa’da 'Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır.' hükmü hatırlatıldı.

2017-12 sayılı Genelgeyi tüm İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderen Milli Eğitim Bakanlığı sosyal medya (facebook, twitter, youtube, instagram vs) üzerinden öğrenci resimleri, öğrenci videoları başta olmak üzere yapılan paylaşımlara açıklık getirdi.

Çocuk Haklarına Dair Sözleşmede yer alan maddeye göre bu sözleşmeye taraf Devletler, çocuğun ana-babasının ya da onlardan yalnızca birinin, yasal vasi veya vasilerinin ya da bakımını üstlenen herhangi bir kişinin yanında iken her türlü istismar ve kötü muameleye karşı korunması için; yasal, idari, toplumsal, eğitsel bütün önlemler alırlar de hükmü yer aldı. Ayrıca taraf devletler çocuk eğitiminin çocuğun kişiliğinin, yeteneklerinin, zihinsel ve bedensel yeteneklerinin mümkün olduğunca geliştirilmesi amacına yönelik olmasını kabul ederler hükmü hatırlatıldı.

5237 sayılı Türk Ceza Kanununda: Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir ve kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır denilmektedir.


Tanımlanan suçların; Kamu görevlisi tarafından ve görevinin verdiği yetki kötüye kullanılmak suretiyle belli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle, işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

'Kanunların belirlediği sürelerin geçmiş olmasına karşın verileri sistem içinde yok etmekle yükümlü olanlara görevlerini yerine getirmediklerinde altı aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir ve kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme ve verileri yok etmeme hariç, bu bölümde yer alan suçların soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlıdır' denildi.

Bu kapsamda mevzuat hükümleri doğrultusunda il, ilçe, okul ve kurum yöneticileri tarafından, okul veya kurumlarında görev yapan tüm personel ile öğrenim gören öğrencilerin, kişilerle ilgili her türlü ses, yazı, görüntü ve video kayıtlarının internette veya farklı dijital ya da basılı ortamda hukuka aykırı şekilde paylaşılmasının Anayasaya, uluslararası sözleşmelere ve 1739 sayılı Kanununa aykırı olduğu; bu fiillerin Türk Ceza Kanununda suç olarak düzenlenmiş olduğu hususunda bilgilendirilmesi sağlanacak ve bu durumların önüne geçilmesi için gerekli önlemler alınacaktır denildi.

Genelge metnine ulaşmak için TIKLAYIN

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@