Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı! Liselerde Yüz Yüze Eğitim Sınavlarla Başlıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından liselerde yüz yzüe eğitim hakkında bir son dakika açıklaması yapıldı. Buna göre liselerde bu yılın ilk döneminde ertelenen sınavlar 1 Mart 2021 tarihinden itibaren belirli kurallar dahilinde yapılacak. İşte son dakika gelişmesinin ayrıntıları...

Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı! Liselerde Yüz Yüze Eğitim Sınavlarla Başlıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitime geri dönüşü kademeli olarak sağlıyor. Bakanlıktan bir son dakika açıklaması yapılarak liselere ilişkin yüz yüze eğitime dair alınan son kararı duyurdu.

LİSELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM SINAVLARLA BAŞLIYOR!

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitim yapılamıyor. Ancak son dönemlerde örgün eğitimden uzak kalan okullarda kademeli bir şekilde yüz yüze eğitime başlanmasına dair gelişmeler yaşanıyor. 15 Şubat 2021 pazartesi günnüden itibaren köylerde bulunan ilköğretimlerde yüz yüze eğitimlere başlanacağı daha önceden açıklanmıştı. Şimdi ise liselere dair bir son dakika gelişmesi yaşandı.

1 MART'TAN İTİBAREN SINAVLAR BAŞLAYACAK

2021-2021 eğitim yılının ilk döneminde liselerin sınavları ikinci döneme ertelenmişti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre liselerde sınavlar 1 Mart 2021'den itibaren yapılma başlanacak ve bu sınavlar okullarda yüz yüze gerçekleştirilecek. 1 Mart'ta başlayacak olan sınavlar 2 hafta içerisinde sona erdirilecek. Sınavların kapsamı ise 1 Kasım 2020'ye kadar işlenen dersler olacak. Daha sonra işlenen derslerin konularından öğrencilere sınavlarda soru sorulamayacak.

ÖĞRENCİLER GÜNDE EN FAZLA 3 SINAVA GİREBİLECEKLER

Ertelenen lise sınavlarını 1 Mart'tan itibaren yapmaya başlayacak olan öğretmenler notları 19 Mart 2021 Cuma günü mesai saati bitimine kadar E-Okul'a işleyecekler. Bir günde bir öğrenci en fazla 2 sınava girebilecek. Zorunlu hallerde bu sınav sayısı 3'e çıkabilecek. Sınav süreleri ise 40 dakika ile sınırlı tutulacak.

SINAVLAR BİR HAFTA ÖNCESİNDEN ÖĞRENCİLERE DUYURULACAK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yapılacak olan sınavlar bir hafta öncesinden öğrencilere duyurulacak ve bu sınavların tarihleri e-Okul sistemine de işlenecek.Sınavlarda maske, mesafe ve temizlik gibi tedbirlere azami oranda riayet edilecek.

Öte yandan sınavlar haricinde 1 Mart 2021'den itibaren 12. sınıflarlarda seyreltilmiş sınıf uygulaması ile yüz yüze eğitime başlanacağı bildirildi. Yüz yüze eğitimlerin zorunlu olmadığı ve isteğe bağlı olduğu belirtildi. 12. sınıflar bu kapsamda hafta en az 16 saat ve en fazla 24 saat olmak üzere yüz yüze eğitime katılabilecekler.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@