Milli Eğitim Bakanı Özer açıkladı! 8 ayda 1 milyar 75 milyon gelir elde edildi

Bugün yaptığı konuşmasında meslek liselerinden elde ettiği gelirden bahseden Milli Eğitim Bakanı Özer, bu kapsamda üretim kapasitesinin artırıldığından bahsetti. Konu ile ilgili yapılan açıklamalar şu şekildeydi...

Milli Eğitim Bakanı Özer açıkladı! 8 ayda 1 milyar 75 milyon gelir elde edildi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bugün yaptığı açıklama ile birlikte meslek liselerinden elde edilen gelirin 1 milyar 75 milyona ulaştığını açıkladı. Açıklanan bu rakamın yanı sıra geçmiştin bugüne kadar meslek liselerindeki üretim kapasitesinin hangi boyutlara kadar ilerlediğinden bahsetti. Milli Eğitim Bakanı Özer tarafından yapılan açıklama şu şekildeydi; 

3 BİN 574 MESLEK LİSESİNDE 200 MİLYON LİRA BANDINDA ÜRETİM 

Türkiye'de bulunan meslek liselerinin kapasitelerinden bahseden Bakan Özer konu ile ilgili, 

"Hangi illerde, okullarda ne kadar üretim var diye baktık. İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Bursa, İzmir, Afyon, Konya, Gaziantep gibi sektörün kümelendiği illerin hiçbiri ilk 20'de yoktu. Birinci Batman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çıktı. İl müdürlerimizle toplantı yaptık. 'Bu kapasiteyi nasıl artırabiliriz?' dedik. Orada bir il müdürümüz dedi ki, 'Meslek liselerindeki üretimden elde edilen gelirin yüzde 15'i hazine payı olarak kesiliyor, bunun yüzde 1'e düşmesi lazım.' Görüşmeler yaptık ve yüzde 1'e düşürdük. Bir anda meslek lisesinin üretim kapasitesi artmaya başladı. 2021 yılında 200 milyondan aldık, 1 milyar 162 milyonla kapattık. Bu seneki hedefimizi Cumhurbaşkanımız açıkladı, 1,5 milyar. Sekiz ayda elde ettiğimiz gelir 1 milyar 75 milyon. 1,5 milyar değil, muhtemelen 2 milyar bandını geçeceğiz." şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Bununla birlikte edinilen bu kazanımların bütçelerine nasıl bir geri dönüşümünün hangi boyutlarda olduğunu merak etmeye başladı. Bu konularda da bilgilendirmelerde bulunan Bakan Özer 1 milyarı geçtiğini açıkladı. Bununla birlikte 50 meslek lisesinde AR-Ge merkezlerinin kurulduğu öğrenildi. 

AR-GE MERKEZLERİ KURULDU

Yapılan gelişmeler hakkında bilgi veren Bakan Özer, "Dünyadaki rekabete baktığınızda rekabetin ana odağını fikri mülkiyet ve sınai haklar oluşturmakta. Patent, faydalı model, marka, tasarım kapasitesi ve onun ticarileştirilmesi. Cumhurbaşkanımızın katılımıyla altyapısı güçlü olan 50 meslek lisesinde AR-GE merkezi kurduk. 28 Şubat sürecinin harap hale getirmiş olduğu meslek liselerinden başarılı öğrencilerin geldiği, inovatif çalışmalar yapan bir meslek lisesine doğru yolculuktu bu. Şu anda o sayı 55'e çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı son 10 yılda 29 ürünün tescilini almışken, meslek liseleri 1000'e yakın patent, faydalı model marka tasarım tescili almaya başladılar. Bu kapasiteyi diğer okullarımızla bilim sanat merkezleriyle fen liseleriyle imam hatip liseleriyle buluşturmaya başladık. 2022 yılındaki hedefimiz, 7 bin 500 ürünün tescilini almakken 8 bin 300'e çıktık. Bunların 74 tanesi tescillendi." şeklinde konuştu. Meslek liselerindeki son durumu da bu şekilde aktarmış oldu. 

 

SONRAKİ HABER