Milli Eğitim Bakanı: İstemediği Okula Yerleştiren 209, İmam Hatibe Yerleştirilen 45

ANKARA (ANKA)- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ermeni asıllı veya Musevi asıllı bazı öğrencilerin imam hatip okullarına yerleştirildiği eleştirilerine, “134 bin öğrenci hiç sisteme girip tercih yapm

Öğretmenler 05.11.2014, 20:05
Milli Eğitim Bakanı: İstemediği Okula Yerleştiren 209, İmam Hatibe Yerleştirilen 45

ANKARA (ANKA)- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ermeni asıllı veya Musevi asıllı bazı öğrencilerin imam hatip okullarına yerleştirildiği eleştirilerine, “134 bin öğrenci hiç sisteme girip tercih yapmadı. Bunların niye tercih yapmadığını araştırdığımızda şunu gördük, bunların büyük bir kısmı zaten özel okula gideceği için tercih hakkını kullanmadı.Herhangi bir tercih etmediği halde çok programlı lise bünyesindeki imam hatip okullardan birine yerleştirilen öğrenci sayısı 45. İstemediği okula yerleştiren 209” dedi.

Milli Eğitim Bakanı, Meclis Genel Kurulu’nda Yükseköğretim Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 4. Maddesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

-“1 MİLYON 57 BİNİ BU TERCİHLERİNE GÖRE YERLEŞTİRİLDİ”-

Bu son liselere yerleştirmelere düzeninde bazı öğrencilerin Ermeni asıllı veya Musevi asıllı bazı öğrencilerin imam hatip okullarına yerleştirildiği meselesinin mizaha varan boyutta çok eleştirildiğini belirten Milli Eğitim Bakanı, “Bu biraz da sistemin nasıl işlediğini bilmemekten kaynaklanıyor” diyerek şöyle dedi:

“ 1 milyon 300 bin öğrenci ortaokuldan liseye geçiyor. 1 milyon 292 bin öğrenci. Bunların yerleştirilmesi şu aşamalardan geçiyor. e-okul sistemi üzerinden okul tercihleri yapıyorlar. Bu tercihlerden birine giremediklerinde ikinci bir seçenek butonu daha var. Orada da okul türleri var. 6 okul türünden ben şu 4 okul türüne birine yerleşeyim diye müracaat ediyor. 1 milyon 300 bin öğrencinin 1 milyon 57 bini bu tercihlerine göre yerleştirildi. Kendi 15 tercihinden birine yerleştirildi. Fakat 134 bin öğrenci hiç sisteme girip tercih yapmadı. Bunların niye tercih yapmadığını araştırdığımızda şunu gördük, bunların büyük bir kısmı zaten özel okula gideceği için tercih hakkını kullanmadı.

-“PAMUK TOPLAMAYA GİTTİĞİ İÇİN FINDIK TOPLAMAYA GİTTİĞİ İÇİN”-

Bir kısmı da ya  yanlış kodlama  veya o sırada belki pamuk toplamaya gittiği için fındık toplamaya gittiği için sisteme girip tercih yapamamış olabilir.

Herhangi bir tercih etmediği halde çok programlı lise bünyesindeki imam hatip okullardan birine yerleştirilen tesadüfi örnekleme ile yerleştirilen öğrenci sayısı 45. İstemediği okula yerleştiren 209. Bunlar içinde imam hatibe yerleştirilen 45. Bu çocuklar hepsi daha sonra kayıtlarını aldılar.” (ANKA)

(MG/AYÇ) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@