Milli Eğitim Bakanı Avcı: Yeni Eba İle Dershaneye İhtiyaç Kalmamıştır

Eskişehir Öğretmenevi’nde yeni Eğitim Bilişim Ağı’nın tanıtım programında konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, EBA’daki yeniliklerin FATİH Projesinin çöktüğü eleştirilerine cevap olduğunu söyledi.

Öğretmenler 07.10.2015, 20:00
Milli Eğitim Bakanı Avcı: Yeni Eba İle Dershaneye İhtiyaç Kalmamıştır

ESKİŞEHİR (ANKA) -Eskişehir Öğretmenevi’nde yeni Eğitim Bilişim Ağı’nın tanıtım programında konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, EBA’daki yeniliklerin FATİH Projesinin çöktüğü eleştirilerine cevap olduğunu söyledi. Avcı, “Bu portal ülkemizde uzun yıllar velilerimizi soyup soğana çeviren bir korsan yayıncılık sistemin çöktüğünün göstergesidir” dedi. Avcı, yedi milyondan fazla kullanıcıya ulaşan EBA’nın öğrenci ve öğretmen arasındaki iletişimi kolaylaştıracağının da altını çizdi.

Öğrenci ve öğretmen arasında teknolojiyi de kullanarak daha iyi bir iletişim kurulmasını amaçlayan Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) tanıtımı, Eskişehir Öğretmenevinde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da katılımıyla gerçekleşti. Öğretmenlere daha profesyonel bir eğitim imkanı, öğrencilere de en iyi yardımcı ders materyalini sunan bu sistemin guru verici olduğunu ifade eden Avcı, her öğrencinin ve velinin kendilerine verilen şifreyle bu sistemden yararlanabileceğini belirterek “Son zamanlarda Big Data (büyük veri) imkanıyla biz, öğrencilerimizin nerde ne kadar gayret gösterdiğini değerlendireceğiz. Böylece sadece sonucuna değil, yürünen yola, verilen emeğe de bakılarak performans değerlendirmelerini de bu şekilde yapma imkanına kavuşacağız” diye konuştu.

Türk eğitim sisteminin dünyada takdirle izlendiğini dile getiren Avcı, “Olağanüstü bir hikayedir Fatih Projesi, bunu yapan bir neslin çocukları olarak övünebiliriz” dedi. EBA için sekiz milyon lira harcandığı yönündeki ifadeleri de eleştiren Avcı, EBA'ya iki milyon lira harcandığını açıkladı.

E-kitap hizmetiyle ek kaynaklara ihtiyaç kalıp kalmadığı sorusuna yanıt veren Avcı, “EBA’nın hizmetleriyle dershaneye ihtiyaç kalmamıştır. Değişik öğretmenlerden değişik öğretim taktikleriyle, öğrenim öğrenmediğinizi test eden sınavlarla EBA, 24 saat bedava eğitim hizmeti veriyor. Onun için de dershaneye ihtiyaç kalmıyor. Bu vesileyle biz bir kere daha fatih projesinin ne olduğunu, nereden nereye gittiğini gösterdik” dedi.  

EBA ve Fatih Projesi çok doğru bir yılda hızla geliştiğini ifade eden Avcı, EBA tanıtım programı sonrasında Nobel ödülü alan Aziz Sancar’ı da tebrik etti.

-YENİ ‘EĞİTİM BİLİŞİM AĞI’NDAKİ YENİLİKLER-

YEĞİTEK Genel Müdürü Dinçer Ateş ise öğretmenlerin, okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerinin yaptıkları çalışmaları tanıtabilecekleri, haber, video, ses, görsel paylaşım alanı sağlayan EBA’nın, öğretmen ve öğrencileri tanıyarak onlara geri dönüşler yapacak ve önerilerde bulunacağını ifade etti. Sistemin özelliklerini açıklayan Dinçer, öğretmen ve öğrencilerin sistem üzerinden etkileşim içinde olabileceklerini, öğretmenlerin öğrencilerine ödev, soru ve ders içerikleri gönderebileceklerini kaydetti.

 Açıklamalara göre, öğretmenler hazırladıkları içerikleri okul içinde ve dışında paylaşıma açabilecekler, ders dışında ve okul saatleri dışında öğrencilerine ödev atayabilecekler. Öğrencilerin sistem içindeki hareketlerine göre raporlama yapılabilecek, öğrencilere geri dönüşlerde bulunulabilecek EBA’da ayrıca okul, Milli Eğitim Müdürlükleri ve Milli Eğitim Bakanlığı’na da raporlama imkânı tanınıyor.

Sadece eğitsel amaçlı aramalar yapan, sınıf veya derse göre aramalar yapıp sonuçlar getiren arama motorunun da yer aldığı yeni EBA sisteminde, kişiye özel dosya saklama ve paylaşım alanı da oluşturuldu. Engellilere yönelik içeriklerin de geliştirilmiş olduğu EBA ile önümüzdeki yıl 300 bin öğretmene alan eğitimi verileceği belirtildi.

 EBA’da görev yapan bir öğretmen olan Ali İhsan Baykal sistemle ilgili şu açıklamaları yaptı:

 “7 milyon 501 bin 849 kullanıcıya ulaşan yeni EBA’da her bir sınıf için akıllı tahta ve okul interneti dışında internet bağlantısı sağlanacak. Her öğretmene 10 GB’lık bulut hesabı verilecek. 291 bin 910 etkileşimli tahta kuruldu. Toplamda 433 bin tahta kurulacak. İlkokullara 101 bin akıllı tahta kurulacak. Bugüne kadar bir milyon 437 bin 800 tablet bilgisayar dağıtıldı. Yedi milyon 501 bin 849 kullanıcı şu an EBA sisteminde mevcut. Bunların dışında 56 bin 477 eğitim görseli kullanıcının hizmetine sunuldu. Sistemde 6 bin 285 haber, bin 907 e-kitap, 9 bin 229 video, bin 539 dergi, 2 bin 910 doküman, 4 bin 395 ses hizmeti bulunuyor.” (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@