Memur ve öğretmenlere usulsüz rapor veren doktorlar FETÖ'den yargılanacak

Sağlık Bakanlığı, sağlık raporlarında Başhekim onayı zorunluluğunu kaldırdı. Usulsüz rapor veren doktorlar terör örgütüne yardım etmekle ilişkilendirilecek.

Öğretmenler 22.08.2016, 02:46 22.08.2016, 02:47
Memur ve öğretmenlere usulsüz rapor veren doktorlar FETÖ'den yargılanacak
ogretmenlericin.com'un buradaki haberine göre Memur ve öğretmenlerin sağlık raporunda düzenleme yapıldı

15 Temmuz darbe girişiminde sonra kamuda alınan önlemlerden birisine de Sağlık Bakanlığı imza atmıştı. Sağlık Bakanlığı tarafından 20 Temmuz günü yayımlanan yazı da kamuda çalışan memurların sağlık raporunda Başhekim onayı şartı getirilmişti.

FETÖ MEMURLARINA ÖNLEM

Sağlık Bakanlığı, 27.07.2016 tarihli yazısında; kamu, üniversite ve özel sektöre ait tüm sağlık hizmeti sunucularında memur ve diğer kamu görevlileri için düzenlenen istirahat raporlarının ikinci bir emre kadar Başhekimlik tarafından onaylanacağı ve mühürleneceğini açıklamıştı. Sağlık Bakanlığı tarafından bu karar kamuda çalışan FETÖ mensubu memurların yapması muhtemel iş ve işlemlerinin önüne geçilmesi adına alındığı belirtilmişti.

BAŞHEKİM ONAYI KALKTI

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından tüm illere ve kurumlara gönderilen yazıda kamuda çalışan memurların alacağı sağlık, istirahat raporlarında Başhekim onayının kaldırıldığı, ilgili genelgeler çerçevesinde hareket edileceği açıklandı. İlgili yazı için TIKLAYINIZ

Sağlık Bakanlığı tarafından 2016/12 sayılı İstirahat Raporları konulu genelgeye göre; kamu, üniversite ve özel sektöre ait tüm sağlık hizmeti sunucularında memur ve diğer kamu görevlileri için düzenlenen istirahat raporlarında Başhekimlik onay ve mührü aranmayacak olup, sistemden alınan çıktı, raporu düzenleyen hekim veya hekimlerce kaşe ve imzalanacaktır hükümleri yer almaktadır.

RAPOR ALMA

MEB personeli başta olmak üzere, kamudaki memurlar aile hekiminden ya da herhangi bir sağlık kuruluşundan tek hekimden sağlık raporu alabilecekler. Tedbir amaçlı getirilen sağlık raporunda Başhekim onayı kaldırılmış oldu.

USULSÜZ RAPOR

Sağlık Bakanlığı yazısında uyarıda da bulundu. Sağlık raporlarının usul ve fenne aykırı olarak düzenlemesi durumunda raporu veren doktorun adli ve idari yönden sorumlu tutulacağı belirtilirken, usulsüz rapor veren hekimlerin somut kanıtlara göre FETÖ/PDY, PKK gibi suç örgütleri ile de ilişkilendirilebileceğini uyarısında bulundu.
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@