MEM gözünü Guinness rekorlarına dikti

Düzenlenen organizasyonda Balık şekli oluşturma alanında “Guinness Rekoru”, Milli ve atalarımızdan gelen Topaç Çevirme oyununda ise “Çocuk Dünya Rekoru” kırılması hedefleniyor.

Eğitim 04.05.2017, 12:40
MEM gözünü Guinness rekorlarına dikti

Milli Eğitim Müdürlüğü Gözünü Guinness Rekorlarına Dikti

Milas Kaymakamlığı bünyesinde Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte organize edilen "Uluslararası Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenlikleri" kapsamında Balık şekli oluşturma alanında “Guinness Rekoru”,Milli ve atalarımızdan gelen Topaç Çevirme oyununda ise “Çocuk Dünya Rekoru” kırılması hedefleniyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin EKİNCİ bu rekor denemelerinden memnuniyetini dile getirdi.

Milas’ta Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gözünü, Guinness Rekoru ile Çocuk Dünya rekoruna dikti. Üretimde lider oldukları Balıkçılık Sektörüne dikkat çekmeyi hedefleyen Milas Kaymakamlığı Balık festivaline imza atıyor. Bunun yanı sıra tarihi çocuk oyunlarımız 8 ülkeden gelecek öğrenciler ile birlikte oynanacak akabinde ise 5000 öğrenci ile dünya topaç çevirme’de Çocuk Dünya Rekoru, 3000 öğrenci ile de dünyanın en büyük balık figürü yapılarak Guinness Rekoru kırılması hedefleniyor.

Kaymakam Eren ARSLAN yapılacak olan rekor denemeleri ve etkinliklerle ilgili olarak “Milas, tarım, turizm, tarih ve kültürün harmanlandığı muazzam potansiyeli olan bir ilçemiz ve bu potansiyelin daha iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Amacımız, bu şenlikler vasıtasıyla ilçemizi, ülkemizi ve üretiminde lider olduğumuz balıkçılık sektörünü tanıtmak ve ilçemiz ekonomisine katma değer katmak tır.” şeklinde ifade etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa BAL “Ata çocuk oyunlarımızı Dünya’ya tanıtarak birlikte oynamak ve atalarımızdan miras kalan oyunlarımızı unutmamayı hedeflediklerini” söyledi. Ayrıca BAL Ata sporlarımız ile birlikte disiplin olaylarının azaldığını da vurgulayarak amaçlarının paylaşmayı bilen sağlıklı nesiller ile elektronik bağımlısı olamayan bireyleri yetiştirmek olduğunu söyledi.

Balığın Yüzde 68’i Milas’ta üretiliyor Türkiye’nin levrek ve çipura balık türünde kültür balığı üretiminin yüzde 68’i Milas’ta gerçekleştirilmekte.2016 yılında Milas ilçesinde üretilen balık 24 ülkeye 38 bin 501 ton olarak ihracı verilere geçti. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin rakamlarına göre ise 2016 yılında yapılan 804 milyon 216 bin dolarlık toplam su ürünleri ihracatının yüzde 91’ini (730 milyon 622 bin dolar) gerçekleştiren ve Ege İhracatçı Birlikleri’nce (EİB) başarı plaketiyle ödüllendirilen 30 firmalık listenin 1, 2, 4, 6, 8 ve 26’ncı sıralarında Milas’ta kültür balığı üretimi yapan MİTSO Üyesi firmalar yer alıyor.

Balık Denince Akla ilk Gelen MİLAS, bu durumu lehlerine çevirip Balık şekli oluşturma alanında “Guinness Rekoru” kırarak tüm Dünyada dikkatleri üzerine çekmeyi istiyor. Bunu yaparken de tarihlerini unutmadan atalarımızdan günümüze kadar gelen milli oyunumuz “Topaç çevirme” ‘de Dünya rekoru kırarak kültürümüzü tüm Dünyaya tanıtmak istiyorlar.

Program

12 Mayıs Cuma

Milas Mucidini Arıyor Sergisi, Çocuk Oyuncakları Sergisi ve Engelli Öğrencilerin gösterileri

13 Mayıs Cumartesi

Konuk Öğrencilerle Tanışma Kahvaltısı / Kültür ve Sanat Gezisi (Gümüşkesen Anıtı - Hekatomnos - Milas Evleri) / Ülke Gösterileri

14 Mayıs Pazar

İncirliin Mağarası Gezisi 7 Balık Tutma Yarışması 7 Güllük - İasos Antik Kenti Gezisi / Balık Üretim Tesisleri Gezisi / Balık Tutma Yarışması Mezat Etkinliği / Halk Eğitim Merkezi Gösterileri / Öğretmen ve Öğrenci Konserleri

15 Mayıs Pazartesi

Çomakdağ Köyü Gezisi ve Fotoğraf Çekimi / Çocuk Oyunları Gösterileri / Halk Eğitim Merkezi Gösterileri / Türk Sanat Müziği Şarkı Gecesi

16 Mayıs Salı

Festival Kortej Yürüyüşü / Festival Açılış Töreni / Topaç Çevirme Guinness Rekor Denemesi / Stant Gezileri / Sınır Tanımayan Şefler Derneği Gösterisi (AREGALA) / Balık Temalı El Sanatları Sergisi (Halk Eğitim Merkezi) / Heraklia Antik Kenti Gezisi / Halk Eğitim Merkezi Gösterileri / Türkü Gecesi (Milas Anadolu Lisesi)

17 Mayıs Çarşamba

Balık Figürü Oluşturma Guinness Rekor Denemesi / Su Altı Fotoğraf Sergisi (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi) / Panel / Halk Eğitim Merkezi Gösterileri

18 Mayıs Perşembe

Ankara Ziyareti / Yabancı Konukların Uğurlanması

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@