Meb'den Yönetmelik Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, Özel Öğretim Kurumlarıyla ilgili “Temel liselerde ve özel öğretim kurslarında, kurum bünyesinde kendi kategorisinde olmak üzere en fazla 3 bilim grubunun programına izin verilecek” denildi.

Öğretmenler 08.08.2015, 14:35
Meb'den Yönetmelik Açıklaması

-Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğindeki değişikliği ve özel öğretim kurslarıyla ilgili soru işaretlerini ve “dershane” kavramının “Özel Öğretim Kurumu” kavramına dönüşmesi sürecini açıkladı.

ANKARA (ANKA) - Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, Özel Öğretim Kurumlarıyla ilgili “Temel liselerde ve özel öğretim kurslarında, kurum bünyesinde kendi kategorisinde olmak üzere en fazla 3 bilim grubunun programına izin verilecek” denildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) değişen Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde özel öğretim kursları tanımını şöyle belirledi:

“Kişilerin Bakanlıkça belirlenmiş, bilim gruplarına uygun eğitim ortamlarında, öğrenim seviyelerine, ilgi ve isteklerine uygun öğretim programları doğrultusunda, bilgi, beceri, yetenek ve deneyimlerini geliştirdiği, serbest zamanlarını değerlendirdiği çeşitli kurs kapsamındaki en fazla üç bilim grubunda eğitim veren özel öğretim kurumlarıdır.”

Açıklamada, “Özel öğretim kursları, Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe bilim gruplarında kurs açabilecek” ifadeleri yer aldı. Bilim grubu ise, “Bakanlıkça, lise ve dengi okul öğrencileri ile mezunlarına yönelik onaylanan çerçeve programı doğrultusunda, özel öğretim kursları kategorisinde belirlenen gruplar” olarak tanımlandı.

Açıklamaya göre, kişisel gelişim kursları, kişilerin bilgi, beceri, dil, yetenek ve deneyimlerini geliştirdiği, serbest zamanlarını değerlendirdiği ve benzeri eğitimlerin verildiği çeşitli kurs kapsamındaki özel öğretim kurumlarını kapsayacak.

Meslek edindirme ve mesleki gelişim kurslarının, kişilerin meslek edinme ve mesleklerinde ilerlemelerine yönelik; bilgisayar, muhasebe, güzellik ve cilt bakımı, modelistlik ve stilistlik, turizm ve otelcilik, insan kaynakları ve sekreterlik, emlakçılık, reklamcılık, sigortacılık, televizyon, radyo ve spikerlik, iş makinesi belgesi gruplarında meslek edindirme ve mesleki gelişim kursları açılabilecek.

Yetenek kursları ise kişilerin, sanatsal ve sportif alanlarda, öğrenim seviyelerine, ilgi ve isteklerine uygun öğretim programları doğrultusunda, bilgi, beceri, yetenek ve deneyimlerini geliştirdiği, serbest zamanlarını değerlendirdiği çeşitli kurs kapsamındaki özel öğretim kurumlarını kapsayacak.

-KURUM AÇMA İZNİ-

Yönetmeliğe ve açıklamaya göre, özel öğretim kursu açacaklardan, kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesi için diğer belgelerin yanı sıra bilim gruplarının Talim ve Terbiye Kurulunca onaylanan çerçeve programına veya programlarına uygun olarak kurum tarafından en fazla üç bilim grubunda hazırlanmış ve genel müdürlükçe onaylanmış kurs programı istenecek. Ayrıca, kurumların açılışında 492 sayılı Harçlar Kanunu gereği ruhsatları harca tabi kurum açacaklar için harç yatırıldığına dair onaylı belge talep edilecek.

-KURSLAR 19.00’A KADAR AÇIK OLACAK-

Yönetmelikte, okullar dışındaki kurumlarda çalışma saatleri 07.00- 23.00 olarak belirlendi. Ancak zorunlu eğitim çağındaki öğrencilerin devam ettiği programlarda eğitimler 07.00- 19.00 saatlerinde yapılacak. Özel öğretim kurslarında her bir program için haftada en az üç, en fazla sekiz saate kadar ders verilebilecek. Özel öğretim kurslarında yıllık çalışma takvimi, öğretim yılı süresi içinde en az 18 en fazla 36 hafta olmak üzere planlanacak.

-TEMEL LİSELER-

Lise ve dengi okul mezunlarına yönelik,  Türk Dili ve Edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe bilim gruplarını uygulamak isteyen temel liselerde, sadece hafta sonlarında verecek. Kendi öğrencilerine takviye kurslarını ise hafta içinde 07.00- 19.00 saatlerinde verebilecek.

-BAĞIMSIZ GİRİŞ ŞARTI-

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin, bahçesi bulunan ve müstakil binalarda, özel öğretim kurslarının, bağımsız girişi bulunan ve bütün birimleri aynı binanın birbirine bitişik daire veya bitişik alt ve üst katlarında yahut aynı bahçe içerisinde tamamı kuruma ait binalarda, diğer kurumların ise bütün birimlerinin aynı binanın birbirine bitişik daire veya bitişik alt ve üst katlarında ya da bitişik binaların birbirine bağlantılı aynı katlarında yahut aynı bahçe içerisinde tamamı kuruma ait binalarda olması gerekecek.

Açıklamada, çeşitli kurslar kapsamında açılan özel öğretim kurslarına devam eden lise ve dengi okul öğrencileri ile mezunlarının eğitim aldıkları bilim dersliklerinin ayrı katlarda oluşturulacağının da altı çizildi.

MEB devri yapılacak kurumlar ve hakkında soruşturma bulunan kurumlarla ilgili şu şunları açıkladı:

“Kurumun, kuruculuk koşullarını taşıyan başka bir gerçek veya tüzel kişiliğe devredilebilmesi için kurum binası kurucuya ait ise binanın tapu senedi örneğiyle başvuru tarihi itibarıyla tapu senedinin millî eğitim müdürlüğünce onaylı örneği, kurum binası kiralık ise okullarda öğretim süresi kadar, diğer kurumlarda da en az bir yıllık kira sözleşmesinin aslı veya millî eğitim müdürlüğünce onaylı örneği ile valiliğe başvurulması gerekecek.”

-KAYIT-

Dönüşüm programı kapsamında açılan ortaokulların ve temel liselerin her sınıf düzeyinde kayıtlı öğrenci sayısının toplam kontenjanın yüzde 40'ını geçemeyeceğinin belirtildiği açıklamaya göre, öğrenci etüt eğitim merkezlerine ilkokul ve ortaokul öğrencileri kayıt olabilecek. Kayıtta öğrencilerin T.C. kimlik numarası ve öğrenci belgesi istenecek. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@