MEB’den Maarif Vakfı’na 351 milyon lira

Türkiye Maarif Vakfı’na Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 351 milyon lira kaynak aktarılması kararlaştırıldı

Eğitim 24.06.2018, 13:32
MEB’den Maarif Vakfı’na 351 milyon lira

Birgün Gazetesi - MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kurulan ve “paralel” Milli Eğitim Bakanlığı gibi çalışan Türkiye Maarif Vakfı’na 351 milyon lira kaynak aktarılması kararlaştırıldı. Darbe girişiminin ardından kapatılan Gülen yapılanmasının yurtdışındaki okullarına karşı iktidar olanaklarıyla alternatif yaratmak amacıyla kurulan vakfa aktarılan kaynağın Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden karşılanacağı öğrenildi.

Ödenek MEB bütçesinden

Mütevelli heyeti iktidara yakın isimlerden oluşan Türkiye Maarif Vakfı’na MEB bütçesinden ayrılan kaynağın, vakfın yurtdışındaki eğitim faaliyetlerini koordine etmek amacıyla ayrıldığı belirtildi. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında şu ifadelere yer verildi:

“Yurt dışındaki insanlığın ortak birim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar vermek, okullar, eğitim kurumları ve yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve araştırma-geliştirme çalışmaları yapmak, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek, faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek için 17 Haziran 2016 tarihli 6721 Sayılı Kanunla kurulan Türkiye Maarif Vakfına, genel bütçeden ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından aktarılacak kaynak tutarı belirlendi.”

***

Kamuoyunda, “Paralel Milli Eğitim Bakanlığı” olarak nitelenen Türkiye Maarif Vakfı’nın mütevelli heyetindeki isimler iktidara yakın olmaları itibarıyla dikkati çekiyor. Vakfın 12 kişilik mütevelli heyetinin 4’ü Cumhurbaşkanı, 3’ü Başbakan ve diğer ilgili bakanlıklar tarafından atanan isimlerden oluşuyor. Vakfın mütevelli heyetine, “Huzur hakkı” adı altında yapılan ödemeler sır gibi saklanıyor. Bu konuda verilen soru önergelerine ve bilgi edinme kapsamında yöneltilen sorulara, “Bakan’ın takdirinde” denilerek yanıt verilmiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@