MEB'den Devrim Gibi Karar

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB), 2016 Şubat ayındaki öğretmen atamalarda geçerli olmak üzere öğretmen atamalarında yeni bir stratejiyi hayata geçirecek.

Öğretmenler 01.01.2016, 23:31
MEB'den Devrim Gibi Karar

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB), 2016 Şubat ayındaki öğretmen atamalarda geçerli olmak üzere öğretmen atamalarında yeni bir stratejiyi hayata geçirecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) öğretmen atama sisteminde yapacağı değişiklikler netleşmeye başladı.  MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Şubat ayında ilk ataması yapılacak öğretmenlerin adaylık süreçlerinin ilk dönemleri için danışman Öğretmenlik Kriterini Resmi Yazıyla İl Milli Eğitim Müdürlüklerine Bildirdi.

Daha önce Bakan Nabi Avcı tarafından açıklanan ve 2016 Şubat ayı atamasında hayata geçirilecek uygulama şöyle işleyecek:

 

 

Ataması yapılan öğretmenler Mart ayından itibaren maaşlarını almaya başlayacaklar. Atandıkları ya da kendi tercihlerine bağlı olarak ya atandıkları ilde veya bulundukları ilde bir oryantasyon programına tabi tutulacaklar.

Nedir bu oryantasyon programı?

Bu öğretmenlerimiz branşları her ne olursa olsun bir defa bir danışman öğretmenle ilişkilendirilecekler.

Danışman öğretmen Nasıl Seçilecek?

Adaylık dahil en az 10 yıl hizmet süresine sahip, Ulusal veya uluslararası projelerde koordinatör, danışman veya katılımcı öğretmen olarak görev almış, Sosyal ve kültürel faaliyetlere (tiyatro gösterisi, şiir dinletisi, okul gazetesi, okul dergisi, okul gezileri, spor müsabakaları vb. etkinlikler) katılmış ve      İletişim becerisi ve temsil yeteneği güçlü ve mesleğinde temayüz etmiş olan öğretmenlerden seçilecek.

Danışman öğretmenler, yeni atanan öğretmenlere rehberlik edecekler. Yeni atanan öğretmenler danışman öğretmenlerle birlikte il Millî Eğitim müdürlükleri tarafından yapılan programlar çerçevesinde farklı okullarda farklı branştan derslere gözlemci olarak girecekler.

Farklı okullarda, farklı branşlarda yine meslekte belli bir düzeye gelmiş öğretmenlerin derslerine girecekler, onları sınıf içinde dersi nasıl yönettiklerini, öğrencilerle, velilerle nasıl ilişki kurduklarını görecekler, veli toplantılarına katılacaklar, okul aile birliği toplantılarına katılacaklar ayrıca il müdürlerinin, ilçe müdürlerinin, marif müfettişlerinin şube müdürlerinin yanında da belli bir program dahilinde iki gün, üç gün, beş gün gözlemci olarak sürecin nasıl işlediğini il Millî Eğitim müdüründen sınıf içi organizasyona kadar bütün bu eğitim süreçlerinin nasıl işlediğini bizzat iş üzerinde gözleyecekler. Bununla ilgili notlarını tutacaklar.

Danışman öğretmenlerde bu süreçlerle ilgili, bu yapılan işlerle ilgili raporlarını hazırlayacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı, bunları daha sonra hem stajyer öğretmenimin, hem danışmanlık yapan öğretmenlerin performans değerlendirmelerinde de, daha sonraki planlamalarda değerlendirilecek. 

İŞTE O RESMİ YAZI:

Kaynak:Turkkamu.net

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@