MEB yönetici görevlendirmede yine mülakatı seçti

Eğitimci yazar Rafet Ural kamugundemi.com için yazdı: Milli  Eğitim  Bakanlığı  Yönetici  Görevlendirmede  Yine Mülakatı Tercih  Etti …

Eğitim 04.05.2017, 21:40
MEB yönetici görevlendirmede yine mülakatı seçti

Milli  Eğitim  Bakanlığı  Yönetici  Görevlendirmede  Yine Mülakatı Tercih  Etti …

         Son  yıllarda Milli Eğitim Bakanlığındaki  en sorunlu mevzulardan biri olan yönetici atama-görevlendirme işleminde  ne yazık ki  yine kısa sürede değişikliğe gidildi. Milli Eğitim Bakanlığı  22 Nisan 2017 Cumartesi günü 30046 sayılı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

         Bakanlığın ve sivil toplum örgütlerinin üzerinde uzlaştığı , uzun zaman alan tecrübelerin sonucu ortaya çıkan ve son dönemlerin  en uzun süre yürürlükte kalan  sorunsuz işleyen 2010 yılında geçerli olan Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde,okul yöneticilerinin liyakat –kariyer gözetilerek sınava dayalı atamalarından  vazgeçerek  bunun yerine görevlendirme,mülakat ,ek-2,ek-1,inha ,vb. birçok yeni yol denedi ve denemeye devam ediyor.

          Denemeye  devam ediyor dememizdeki mevzu belli çünkü son yıllarda çıkan yönetici atama-görevlendirme  yönetmeliklerinin hızına kimse  yetişemiyor.Son 4 yıldır ortalama her yıl yeni bir yönetmelik ve yeni bir uygulama ile karşı karşıya kalıyor eğitimciler. Bu süre zarfında hemen hemen her yıla yeni bir yönetmelik yayınlayan bakanlık sürekli  İdare mahkemesi,Danıştay hatta Anayasa mahkemesi kararları ile yüzleşmek durumunda kaldı.

          Tabi ki bu süreçlerin çok ağır bedelleri oldu.Tabir yerinde ise ‘Filler tepişirken olan çimlere olurmuş’  tüm bunların faturası da baş tacımız öğretmenlere ,yöneticilere, yönetici adaylarına kesildi.

          Yukarıda yazdıklarımdan sonra  son yönetmeliğe dair kısaca değerlendirmemi yapacak olursam ; Müdürlük  konusunda  son dönemlerdeki  uygulamaya devam yönünde tercihini kullandı Bakanlık .Kısaca  Ek-1  ve akabinde mülakat puanı ile okullara müdür görevlendirmesi devam edecek.4 yıllığına seçilen okul müdürü 4 yılın sonunda benzer yöntem ile yeniden değerlendirilecek.

          Asıl büyük değişiklik müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı görevlendirme kısmında yaşandı.Geçen yıl sınav olsun diyen Bakanlık bu yıl mülakat olsun dedi.Son 10 yılını bildiğim Milli Eğitim Bakanlığında okullarımızda müdür başyardımcı-yardımcı  görevlendirme konusunda bir ilk olduğunu bildiğimiz mülakat uygulanacak.Daha evveliyatını bilen beri gelsin. Bakanlığın bu konuda da neden mülakatı tercih ettiğini  tüm sınırlarımı zorlayarak mantığa büründürmeye çalıştım.Hatırlarsanız 2 yıl önce müdür yardımcılarını okul müdürleri seçsin denilmişti.Bakanlık yukardan bakınca gayet güzel görünüyordu, çalışacağın adamı kendin seç yöntemi .Fakat uygulamada durum böyle olmadı.Müdür yardımcılarını  il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri seçti.Bakanlık baktı durum ortada bu işi kanuni yolla yani mülakat ile yapalım dedi.

Ayrıca hatırlatmak isterim ki mülakat konusunda sayısız idari mahkeme ve Danıştay kararı vardır  .Şimdi diyeceksiniz neden korkuyorsun mülakattan, sınavı kazandıysan mülakatı da kazanırsın,ne olmuş mülakat geldiyse ,daha iyi olmuş diyenleri de düşünerek onlara şunu söylemek isterim çok uzaklara gitmelerine gerek yok önceki yıllarda uygulanan şube müdürlüğü mülakat ve okul müdürü mülakatlarını göz önüne getirsinler.

Son olarak Bakanlığa şu hatırlatmayı yapmak isterim, tüm bu süreç içerisinde eğitimciler olarak Bakanlıktan mülakatların kamera kayıtları altında yapılmasını arzu ederiz.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (1)
Mahmut Hoca 3 yıl önce
Siz de Eğitim Birsene geçin .Siz de yönetici olun.Ülkemizde artık yönetici olmanın yolu.Eğitim Birsenli olmakla başlıyor.Onun dışındakiler boşuna müracaat etmesin.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@