MEB topa hiç girmiyor ama özel sektör sorun yumağı

Tayfun ÇAVUŞOĞLU yazdı..

Eğitim 03.05.2019, 10:13
MEB topa hiç girmiyor ama özel sektör sorun yumağı

Üst üste gelen okur mektuplarından hareketle, özel sektör eğitim kurumlarında dikkat çekmek gereken birkaç konumuz daha oldu. Yazı içerisinde sırası geldikçe değineceğim.

Ele alacağım iki örneği rastgele seçmedim elbette… Bu örnekler En azından anlatmak istediğim işin mantığını ve detayların anlaşılmasını sağlayacak.

GELECEĞİMİZ İÇİN FUTBOL EĞİTİMDEN DAHA MI ÖNEMLİ?

Birincisi… UEFA-FIFA gibi futbolun Avrupa ve Dünya’daki patronu olan kondeferasyonların uygulamalarına bakalım…

Bu futbol konfederasyonları, futbol kulüplerinin tüm mali aktivitelerini, borç-alacaklarını, hatta kaç futbolcu alıp almayacaklarını, kaç lira harcayabileceklerini denetliyor mu? Standartları belirleyip, o standartların dışında faaliyet yürütenleri (aman bu yandaştır diye pozitif ayrım yapmaksızın elbette) cezalandırmıyor mu? Örneğin futbolcusuna parasını zamanında ödemeyen kulübü, yaptığına pişman ediyor mu, etmiyor mu? Ülke federasyonları mali tablosunu düzeltmeyen kulübü bir alt kümeye düşürebiliyor mu, düşüremiyor mu?
İkincisi… Türkiye’de Basın İlan Kurumu (BİK) adı altında faaliyet gösteren bir kurum var. Basın kuruluşlarına resmi ilanları dağıtan bu kuruluş da basın işyerlerini yaklaşık UEFA-FIFA kadar net çerçevede denetliyor. Çalışanın maaşından yasal haklarının günü gününde ödenmesine kadar çok ciddi denetim uyguluyor. Hatta o kadar net denetliyor ki, yazar, muhabir, düzeltmen, haber müdürü, yazıişleri müdürü gibi pozisyonlarda görevlendirilecek kadro sayılarına kadar konuya müdahil oluyor. (Peki bu denetimlere karşı hile yapıl(a)mıyor mu, en azından denenmiyor mu? Siyasi baskılarla kurallar kimi yerlerde delinmeye çalışılmıyor mu? Bir başka zaman onu da konuşuruz.)

ÖĞRETMEN, NEDEN KURDA KUŞA YEM YAPILIYOR?

Gelelim meramımızı anlatacağımız bölüme…

Temel soru şu: Neden Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın Basın İlan Kurumu’ndaki uygulamalara benzer bir “özel kuruluşlar denetim dairesi” yok? Özel okullar, kurslar neden doğru-dürüst denetlenmiyor? Neden sektöre ilişkin standartlar ortaya konmuyor?

Biraz detaylandıralım ki, ne demek istediğimiz tam anlaşılsın…

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okul (ve kurslarda) çalışacak öğretmenlerle ilgili vize işlemini yapıyor ama gerisine karışmıyor. Okulun sınıf ve öğrenci sayısına göre “asgari” öğretmen sayısını belirlemiyor örneğin… Ders saati aşımında, fazla mesai (ek ders ücreti) ödenip ödenmediğini de neden denetlemiyor? Kağıt üzerinde fazla mesai gösterilmesinden söz etmiyoruz, banka dekontlarından kontrol etmek dahil, çapraz denetim neden yapılmıyor acaba?

Başka sektörlerde de örnekleri yaşanıyor maalesef ve eğitim sektöründe de olmaya başladı… Maaşı yasada olması gerektiği gibi ödeyip, “atm’den çek, şu kadar miktarını bana geri getir” diyen işverenler var, ey okur! Bunu yapmaya zorlananlar, öğretmenler… Eğitim sektörünün içinde değilim, ben bile gazeteci olarak biliyorum da, MEB bürokrasisinin bunlardan haberdar olmadığını mı düşüneceğiz? Her iki ihtimalde de bu koca ayıp MEB’e fazlasıyla yeter…

Özel okullarda (ve kurslarda) öğretmenlerle yapılan sözleşmelerin de MEB denetiminde olması gerekmez mi örneğin? Sözleşmelerdeki hukuk dışı hükümlere MEB neden müdahale etmiyor. Tabii “önce sözleşmeyi görmesi lazım” diyeceksiniz, peki MEB neden “o sözleşmeleri gönderin bana” demiyor? Fazla mesaiyi geçtik, zamanında maaş ödemeyen okullar-kurslar var, maaşın yarısını verip kalanı 10 gün sonra diyen var, üçte birini ödeyip öğretmenlerini günlerce süründürenler var. MEB ne yapıyor? Örneğin kaç aydır Doğa Okullarındaki gecikmeli maaş krizi konuşuluyor sosyal medyada, basında… Mart 2019 maaşını da üçte bir ödediler (tanıdıklarımdan teyit aldım) kalanı sonra dediler. sonraki maaşın zamanı geldi, daha mart maaşının tamamını ödemediler. (Yazının sonuna güncelle notu halinde, maaş öde(ye)meyen okullarla ilgili gelen bilgileri aktaracağım. Dikkatle göz atmanızı dilerim.)

Maaşı geç almak sorun ama… Hiç sigortasız çalıştırılan öğretmenler var. Özel öğretim kurslarında resmi kadroda gösterilemeyen “farklı ders” öğretmenleri sigortasız, iyi mi? 2023’e koşar adım giderken, böyle bir insanlık ayıbına imza atanlar hala ortalıkta dolaşıyor. Peki MEB bu konuda ne yaptı, ne yapıyor diye sorarsanız… Sormayın derim… Pandora’nın kutusu zaten yeterince kabarık… Açılmasın! Rezalet ortaya saçılmasın… Öğretmenler niye böyle aşağılayıcı bir muameleyi kabul ediyor sorusunu soran biri çıkarsa dabuna verilebilecek tek cevap var. Çaresizlikten… MEB öğretmenlerinin özel öğretim kurumlarında “kaçak” çalışmaları yüzünden… Buna bir türlü çözüm üretemeyen, toplumu atanamamış öğretmenler gerçeğiyle yüzyüze bırakan MEB bürokrasisi ve bu liyakatsiz kadroları işbaşında tutan siyasiler yüzünden…
Peki MEB daha kuruluş aşamasında mali durumu, sermaye yapısını, sermaye gücünü neden denetlemiyor? O sermaye ile o hacimde bir iş yapılabilir mi, yapılamaz mı, neden hiç göz atmıyor? Kiralık binada okul açana, nasıl ödeyeceksin diye neden sormuyor? Maaş ödemeyen okul işletmecisine, kaçak öğretmen çalıştıran ve literatürde adı “girişimci ruh” olarak geçen, gerçek hayatta deyim yerindeyse sömürgen olan bu kişi ve kurumlara “Sen napıyorsun?” diye niye sormuyor? Maaş bile öde(ye)meyen koma halindeki bir işletmenin, öğretmeninin-öğrencisinin canını yakmasına neden müsaade ediyor? Eğitim-öğretim yılı sona erdiğinde, “yapamıyorsun, çekil kenara” neden demiyor? Batakçı futbol kulüplerine müsaade edilmiyorsa, öğretmenler-öğrenciler, kısacası eğitim daha mı az değerli, ülkemizin geleceği açısından daha az mı önemli?

MEB BU KONULARDA NEDEN HİÇ ORTADA YOK?

MEB sadece müfettiş gönderip cezalandırması gereken işlerle mi görevli? Müfettiş deyince… O ayrı bir kanayan yara! Son 3 yıldır, devlet okulunda “sınıfta” müfettiş gören var mı? Maarif müfettişleri ki, tecrübeli öğretmenler arasından yetiştirilirlerdi, dolayısıyla eğitim uzmanıydılar aynı zamanda. Sadece soruşturma yapmaz, derslere de girer, öğretmenlerin yeteneğini-donanımını sınar, daha iyi eğitim için metot-araç-gereç önerilerinde de bulunurlardı. Son 3 yıldır, cezalık soruşturmalar dışında kamu-özel eğitim-öğretim kurumlarında müfettiş gören var mı hakikaten?
MEB’in, Anayasa’nın ve yasaların sadece ona tevdi ettiği eğitim alanını yönetme görevini ciddiye alması için Anayasa değişikliği mi lazım, yasa değişikliği mi? Siyasi iradeden bu yönde talepleri oldu da, reddedildiler mi yani?

ÖĞRETMEN MESLEK KANUNU HANGİ YOLLA HAZIRLANIYOR

Öğretmen Meslek Kanunu hazırlanıyor deniliyor. Bilgi bu kadar… Kim hazırlıyor, nasıl hazırlıyor?
Bakanlık tasarıyı hazırlayıp, TBMM’ye gönderir. Mecliste gereken görüşmeler yapılır, kabul edilirse yasalaşır…
Ancak hazırlık aşamasında eğitim sendikalarından bilgi (fikir-talep) alınıyor mu?
Öğretmenlerden bireysel anlamda fikir-talep soran var mı?
Sadece MEB bürokratları ve kimi etkin işveren temsilcilerinden görüş mü alınıyor?
Bunların hepsi muamma…
Taslak ortaya çıkamıyor bir türlü.. Kamuoyuna açıklanmıyor. İnceleme imkanı bulduğumuzda, eğitim işveren kesimini mi kolluyor, işveren ve çalışanı (öğretmeni) eşit mi konumlandırıyor anlayacağız.
Özel okul öğretmenlerine iş güvencesi getiriyor mu anlayacağız… Kıdem tazminatı isteme hakkı elinden alınan, işten haksız yere kovulsa bile iade davası açma hakkı bulunmayan özel okul öğretmenlerinin bu haklarının nasıl korunması gerektiğini de bir bir yazacağız.
Özel kanunu olan mesleklerde (mimarlar, mühendisler, avukatlar, hekimler gibi) meslek sahiplerinin bir çatı altında toplayan, çalışma koşullarını düzenleyen odalar var, barolar var…
Öğretmenlik de özel kanuna sahip bir meslek olacak. Kutlanmaya değer bir aşama… Ama (kendilerine ait meslek kanunu olmasına rağmen) örneğin gazetecilerin meslek odası yok. Beceriksizlikten-örgütsüzlükten bir türlü halledilemedi. Öğretmenleri de aynı acı kader beklemesin… Tedbiri bugünden alınsın… Öğretmen meslek odası mutlaka olmalıdır…

İŞ HAKKIYLA YAPILMAZSA, KİME NE FAYDASI OLUR?

Yani neymiş, değerli okur! Ortada ciddi sıkıntılar var…
Ve şu an çözüm de önerebilirim…
MEB’in 2023 Eğitim Vizyonu’nda 2019-2020 eğitim öğretim yılı sonuna kadar tamamlanacağı vaat edilen “Teşkilat yapısının yeniden ele alınması” maddesi var…
Kim bilir, belki de şans öğretmenin yanındadır…

Güncelleme notu (1) Bu yazı yayınlandıktan sonra benzer durumda birçok özel okul olduğu bilgisi geldi. Örneğin İzmir Koleji… İçeride 3-4 aylık maaşı kalan ve bu nedenle de işten ayrılan 60 öğretmen olduğu belirtiliyor. MEB’in araştırma yapmasına bile gerek yok, öğretmene çalışma vizesini MEB il müdürlükleri veriyor çünkü. Son 4-5 ayda kaç öğretmen ayrılmış, yerlerine İşKur vasıtasıyla kaç “yeni” öğretmen alınmış, dosyası il-ilçe MEM’de mevcut. İlgili okulla son resmi yazışmalarına göz atsalar.. Yeterli…

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@