MEB, TEOG’a yine yanlışlarla başladı!

2015-2016 Öğretim yılı ortak sınavlar e-Kılavuzu'nu yayınlayan MEB, puan hesaplamayla ilgili tabloda seçmeli dersleri yok saymış.

Öğretmenler 27.10.2015, 19:53
MEB, TEOG’a yine yanlışlarla başladı!

Ayla Özdemir/Sözcü EĞİTİM- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamında 8′inci sınıf öğrencilerinin katılacağı ortak sınavlara ilişkin 2015-2016 Öğretim yılı e-Kılavuzunu, Bakanlığın “http://www.meb.gov.tr” ve “http://oges.meb.gov.tr” internet adreslerinden yayınladı.

 

 

Kılavuza göre 8. sınıflara yönelik yapılan birinci dönem ortak sınavları 25-26 Kasım’da Mazeret Sınavları da 12-13 Aralık’da yapılacak. İkinci dönemin ortak sınavları ise 27-28 Nisan’da, Mazeret sınavları ise 14-15 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Birinci dönem ortak sınav sonuçları ocak ayında, ikinci dönem mazeret sınavlarının sonuçları da Haziran ayı içerisinde açıklanacak.

2015-2016 Öğretim yılı ortak sınavlar e-Kılavuzu’nda ortak sınavlar ile ilgili usul ve esaslar yer alıyor. Ancak MEB yayınladığı bu kılavuzla TEOG’a yine yanlışlarla başladı. Kılavuzdaki puan hesaplamayla ilgili tabloda, puan hesaplamaya esas toplam ders saati, seçmeli ders saatleri eklenmeden yer almış.

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, 2015-2016 öğretim yılı ortak sınavlar e-Kılavuzundaki yanlışlarla ilgili açıklamada bulundu. 2015-2016 Öğretim yılı e-Kılavuzunda yer alan değişikliklerle ilgili de bilgi verdi.

Eğitim Uzmanı Yılmaz kılavuzdaki yanlışlara yönelik şu açıklamada bulundu:

“Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün 19-09-2014 tarihinde yayınladığı seçmeli derslerin puanla değerlendirilmesi ile ilgili genelgesi gereğince yıl sonu başarı puanlarının esaslara göre hesaplanması gerekiyor. Genelge gereğince öğrencilerin toplam 16 saatlik seçmeli derslerden de aldığı puanların yıl sonu başarı puanında kullanılması gerekiyor. Böylece haftada 28 saat zorunlu, 6 saat seçmeli ders olmak üzere toplam 34 saat üzerinden hesaplama yapmak gerekiyor. Ancak kılavuzda yayınlanan puan hesaplamaya esas toplam ders saati 28 saat olarak gösterilmiş. Oysa olması gereken haftada 34 saatlik hesaplama yöntemidir.

- Ayrıca tabloda gösterilen vatandaşlık ve demokrasi eğitimi 8. sınıflarda artık yok!

Ek kılavuz dikkatli incelendiğinde öğrencileri ilgilendiren değişikliklerin de yapıldığına dikkat çeken Yılmaz, bu değişiklikleri de şöyle sıraladı:

Ortak sınavların uygulanmasına yönelik;

- e-Kılavuz sayfa 14 (m maddesinde) örnek işaretlemeye uygun işaretleme yapılmadı ise cevap doğru kabul edilmeyecek.

Ortak sınavların değerlendirilmesine yönelik;

- Sayfa 16 h maddesinde soru iptali olması durumunda o soru herkes için doğru kabul edilecek.

Ortak sınavların geçersiz sayılacağı durumlara yönelik;

- Sayfa 19 e maddesi cevap kağıdının okunmasını engelleyecek gereksiz karalamalardan dolayı optik okuyucu kağıdı okuyamazsa sınav geçersiz sayılacak.

- h maddesindeki sınav evrakına zarar verilmesiyle ilgili kısımda cümlenin başına öğrenci ibaresi eklenmiş ve “Öğrenci tarafından sınav evrakına zarar verilmesi (soru kitapçığını ve/veya cevap kâğıdını yırtmak, teslim etmemek ve benzeri) durumlarında Millî Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi’nde belirtilen sınav kuralları ihlal edildiği için sınav görevlilerinin veyetkililerin tuttuğu tutanaklar da dikkate alınarak öğrencinin sınavı geçersiz sayılacaktır” şeklinde düzenlenmiş.

- Sayfa 20′de ortak sınavlara itiraz ile ilgili kısıma da yeni maddeler eklenmiş.

Bu yıl eklenen maddeler;

- 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunun 20/B maddesi uyarınca, sorulara ve cevap anahtarına yapılacak itirazlar, soruların ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

- 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunun 20/B maddesi uyarınca, sonuçlara yapılacak itirazlar, sonuçların e-Okul Sistemi ve http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@