MEB Personeli dikkat! Mobbinge uğruyor olabilirsiniz

Ülkemizde özellikle kadın çalışanların işyerinde psikolojik tacize daha çok uğradıkları düşünülürse mobbingi ve alınabilecek önlemleri bilmek gerekiyor. Milli Eğitim sistemi

Öğretmenler 06.04.2015, 08:02
MEB Personeli dikkat! Mobbinge uğruyor olabilirsiniz

Ülkemizde özellikle kadın çalışanların işyerinde psikolojik tacize daha çok uğradıkları düşünülürse mobbingi ve alınabilecek önlemleri bilmek gerekiyor. Milli Eğitim sistemi içerisinde düşünüldüğünde aşağıdaki belirtilerden herhangi biri görülüyorsa siz de mobbinge uğruyor olabilirsiniz. Okul Müdürü iseniz; İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri tarafından hakarete maruz kalıyorsanız, aşağılanıyor veya pasif hale getirilmeye çalışılıyorsanız, sık sık eğitim denetmenlerince sorgulanıyorsanız, sürgün ile tehdit ediliyorsanız mobbinge uğruyorsunuz demektir.

Öğretmenler, öğrenciler veya veliler tarafından görevinizle ilgili baskı uygulanıyorsa, siz haklı olduğunuz halde kararlarınız öğretmenler tarafından toplu bir şekilde sık sık uygulanmıyorsa mobbinge maruz kalıyorsunuz demektir.

Öğretmen iseniz; Sık sık sözünüz kesiliyorsa, yaptığınız işler haksızca eleştiriliyorsa, başarılarınız küçümseniyorsa, başkalarının yanında yüksek sesle azarlanıyorsanız, bulunmadığınız ortamda sürekli kötüleniyorsanız, okulun ses getirecek etkinliklerinde görev almanız engelleniyorsa, sizinle konuşulmuyorsa, jest, mimik veya bakışlar ile iletişim kurmanız engelleniyorsa, geçersiz nedenlerle sözlü olarak uyarılıyorsanız, başkalarının önünde gülünç duruma düşürülmeye çalışılıyorsanız, herhangi bir ortamda “yokmuşsunuz” gibi davranılıyorsa, kişisel veya mesleki gelişim sağlayabileceğiniz etkinliklere katılmanıza izin verilmiyorsa, hakkınızda dedikodu çıkarılıyorsa, gösterdiğiniz çabalar “yağcılık” olarak adlandırılıyorsa, aldığınız görevlerde her adımda takip ediliyor ve eleştiriliyorsanız, sözle tehdit ediliyorsanız, başkalarının yapmak istemediği işlerde görevlendiriliyorsanız, psikolojik sorunlarınız varmış gibi gösteriliyorsa, siyasi görüşünüz ile ilgili imada bulunuluyorsa,

başkalarının hataları size yükleniyorsa, tutarsızlıkla suçlanıyorsanız, iftira atılıyorsa, disiplinsizlikle suçlanıyorsanız, yürüyüşünüz, jestiniz veya sesiniz taklit ediliyorsa, iş dışı sosyal etkinliklerden dışlanıyorsanız, dini görüşleriniz veya inancınız hafife alınıyorsa, verilen görev habersiz bir şekilde geri alınıyor veya değiştiriliyorsa, güvenilmez olduğunuz ima ediliyorsa,

özel yaşamınızla alay ediliyorsa, okula gelen velilerin size ulaşmaları engelleniyorsa, eşinizin mesleğiyle ilgili imalarda bulunuluyorsa, meslektaşlarınız ile iletişim kurmanız engelleniyorsa, onur kırıcı şakalar yapılıyorsa, telefon ile gereksiz bir şekilde rahatsız ediliyorsanız, verilen görevler uzun zaman gerektirdiği halde kısa zamanda bitirmeniz isteniyorsa, doğum yeri veya bölgeniz ile dalga geçiliyorsa, cinsel imalarda bulunuluyorsa, okul müdürü ile görüşmeniz engelleniyorsa, fiziksel şiddet ile tehdit ediliyorsanız, cinsel içerikli şakalar yapılıyorsa, arabanıza veya herhangi bir malınıza maddi zarar veriliyorsa, cinsel içerikli fiziksel temasa maruz kalıyorsanız MOBBİNG mağdurusunuz demektir.

Yardımcı Personel iseniz; yukarıdaki belirtilerin yanı sıra sürekli fiziksel gücünüzü aşan işlerde görevlendirilmeniz mobbing belirtisi sayılabilir. Mobbinge Maruz Kaldığını Düşünenler Ne Yapmalıdır?

Öncelikli olarak size mobbing uygulayan kişi amiriniz dahi olsa uyarmanız gerekmektedir. Devam etmesi halinde mümkün ise mobbingi kayıt altına almalı, kendinize şahitlik edebilecek kişilerden yardım istemelisiniz. Size mobbing uygulayan şahsın bir üst amirine durumu dilekçe ile bildirmeli ve onu haberdar etmelisiniz. Mobbing baskısı bitmez ise, Türk Ceza Kanunu’nun 94. Maddesinde yer alan hükümlere göre cezalandırılması için yargı yolunu seçmelisiniz.

Yargı yolunda size üyesi olduğunuz sendikanın yönetimi ve hukukçuları yardımcı olacaktır. Esas bilinmesi gereken şey; insanlık onuru ile bağdaşmayan bu tür uygulamaların hiçbir bahanesi olamaz ve mutlaka cezalandırılması gerekmektedir. Bu bilgileri önce kendiniz sonra yakınlarınız için öğrenmeli, gerektiğinde de hiçbir tereddüde düşmeden yardım ve önlem almalısınız.

Kaynak: kpsscafe.com.tr

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@