Meb Müsteşarı Tekin'den Sasirtan Rotasyon Açıklamasını

ANKARA (ANKA) – MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, öğretmenlere getirilen rotasyon uygulamasına ilişkin, “Eğer bu türden bir düzenleme yapmazsak öğretmenlik hayatlarının tamamında taşrada çalışacaklar. Bu da öğretmen camiası içinde c

Öğretmenler 21.04.2015, 19:20
Meb Müsteşarı Tekin'den Sasirtan Rotasyon Açıklamasını

ANKARA (ANKA) – MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, öğretmenlere getirilen rotasyon uygulamasına ilişkin, “Eğer bu türden bir düzenleme yapmazsak öğretmenlik hayatlarının tamamında taşrada çalışacaklar. Bu da öğretmen camiası içinde ciddi bir adaletsizlik sebebidir. Biz kimseyi mağdur etmek değil, tam tersine çok sayıda öğretmenimizin de iyi okullarda çalışabilmesi için böyle bir düzenleme getirdik” dedi.

Tekin, katıldığı bir televizyon programında, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin, “Anadolu’nun her köyünde çalışan öğretmenlerin hayatlarını kolaylaştırmak, adil bir biçimde Türkiye’nin her yerindeki okulda çalışmasını mümkün kılmak için belli kriterler getirmiş bir yönetmelik” olduğunu söyledi. Bunun, öğretmenlerin hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen bir düzenleme olduğunu kaydeden Tekin, şöyle konuştu:

“Atanan arkadaşlarımız aday öğretmen olarak atanıyorlar; yani bütün devlet memurluklarında olduğu gibi, öğretmen arkadaşlarımızı da bir yıllık deneme sürecinden sonra öğretmen olarak atıyorduk. Yönetmelik çıkmadan önce de mevzuat bu şekildeydi. Şimdi yapılan şey, sadece bu süreci biraz daha ayrıntılı biçimde tanımladık. Performansla ilgili sürecin nasıl yürütüleceği yönetmelikte ayrıntılı biçimde tanımlanmıştır. Eskiden böyle bir şey yoktu, şimdi aday öğretmenliği başaramayan kişilerin, öğretmenlikten atılacaktır, deniyor. Bu da yanlış. Stajyer öğretmenlik sürecini, gereken şartları yerine getiremeyen arkadaşlarımız zaten bu yönetmelikten önce de aynı şekilde öğretmenlikten atılıyordu.”

-“2 YIL PERFORMANS KRİTERLERİNİ YERİNE GETİREMEYENLERİN ÖĞRETMENLİKLE İLİŞİĞİ KESİLECEK”-

Performansla ilgili hususların, şimdiye kadarki düzenlemede net olmadığına dikkat çeken Tekin, şunları ifade etti:

“Biz bunları ölçülebilir, somut ve objektif kriterlerle tanımlamaya çalıştık. Bu süreç içinde öğretmen arkadaşlarımız kendilerine tayin edilen daha önce atanmış danışman öğretmen, okul yöneticisi ve müfettiş rehberliğinde performansları ölçülecek ve bu kriterlerde başarılı olan arkadaşlarımız hizmet içi eğitim ve mülakat sınavına girmeye hak kazanacak. Burada yine diyorlar ki, bir sendika başkanı aynen bu ifadeyi kullandı; bir yılın sonunda öğretmenlikle ilişiği kesiliyor. Hayır. Öğretmen adayı arkadaşımız atandığı okul, il, ilçe, köy; coğrafi koşullar, toplumsal yapı veya aile sebeplerle uyum sağlayamamış olabilir, performans kriterlerini bu sebeplerle aşamamış olabilir, bütün bunları göz önünde bulundurarak kriterleri yerine getiremeyen arkadaşlarımızın başka bir okulda, başka bir coğrafyada bir yıl daha aday öğretmen olarak çalışmasının önünü açtık. Yani 2 yıl farklı okul farklı coğrafi bölgede hala performans kriterlerini yerine getiremeyen arkadaşlarımızın aday öğretmenliği sonlandırılacak, öğretmenlikle ilişiği kesilecek. Biz öğretmenlerimizin hangi konulardan, hangi mevzuattan ya da hangi referanslardan sınava, hizmet içi eğitime ve mülakata tabi tutulacağını yönetmeliğimizde çok açık olarak yazdık. Biz hizmet içi eğitim merkezlerimizde aday öğretmenlerimizi eğitime tabi tutacağız, ardından bir sınava tabi tutacağız ve mülakat neticesinde öğretmenlerimizin adaylık sürecini sonlandırıp öğretmen olarak atamış olacağız.”

-KADEMELİ ROTASYON-

2014 yılında ilk defa öğretmen olarak atanmak üzere 202 bin adayın başvurduğunu belirten Tekin, şunları kaydetti:

“Biz 50 bin arkadaşımızı öğretmen olarak atadık. Toplamda yer değiştirme talepleri ile birlikte bize başvuran öğretmen sayımız 505 bin. Bu arkadaşlarımız, mevcut çalıştıkları okullardan daha iyi çalışma talebinde bulunuyorlar. Biz aslında yine 46 bin öğretmeni mağdur etmek gibi bir kaygıyla değil, 505 bin öğretmenimizi memnun etmek için rotasyon uygulamasına gittik. Sanki biz 8 yılı tamamlamış öğretmenlerimizi mağdur etmek gibi bir kaygıyla yola çıkmışız. Tam tersine biz 505 bin başvurudan bize yer değiştirme talebinde bulunan arkadaşlarımızın talebini gerçekleştirebilmek için bu düzenlemeyi yaptık. Öğretmenlerimizin yarısından fazlası 40 yaşında altında. Dolayısıyla bu arkadaşlarımız ilk atama kapsamında görece daha zor koşullarda çalışan arkadaşlarımız. Eğer bu türden bir düzenleme yapmazsak öğretmenlik hayatlarının tamamında taşrada çalışacaklar. Bu da öğretmen camiası içinde ciddi bir adaletsizlik sebebidir. Biz kimseyi mağdur etmek değil, tam tersine çok sayıda öğretmenimizin de iyi okullarda çalışabilmesi için böyle bir düzenleme getirdik. Sanki bu rotasyona tabi olan 12 yıllık 46 bin öğretmenimizin öğretmenlikle ilişiğini kesiyormuşuz gibi sunuluyor. Bu da çok yanlış bir itham ve yönlendirme. Nitelikli okullarda, iyi okullarda bütün öğretmenlerimizin çalışabilmesinin önünü açıyoruz.”

-“BİZE BAŞVURMAMIŞ DERSHANEYE GİDİP SENET İMZALAMAYIN”-

Yasal düzenleme yapıldıktan sonra, dershanelerin yaklaşık yüzde 70’inin süreci desteklediğini söyleyen Tekin, şöyle devam etti:

“Biz bunlarla çok sağlıklı bir çalışma yürüttük. Temel lise dediğimiz şeyin nasıl bir formatta olacağını, nasıl düzenleneceğini sürekli bu arkadaşlarımızla tartışarak belli bir noktaya getirdik. Temel lise dediğimiz yapılar, bir geçiş dönemine ait okul türü. 4 yıllık eğitim-öğretim sürecinin sonunda bu okullardan normal bir özel öğretim kurumuna dönüşmesini bekliyoruz. Bu koşulla bize başvuran arkadaşların dönüşüm programını aldık. Net rakamlar ancak Haziran ayında belki belli olacak ama elimdeki rakamlara göre son olarak 2 bin 148 dershanenin dönüşüm programına müracaat ettiğini, bunların başvurularının önemli bir kısmının kabul edildiğini söyleyebilirim. Sanki bu temel liseler sadece ve sadece 12. Sınıflara, yani üniversiteye hazırlık sürecindeki çocuklara hizmet eden okullarmış gibi lanse ediliyor. Böyle bir şey yok. Biz bu dönüşüm programına müracaat edenlerle ilgili konuşmalarımızda da buna izin vermeyeceğimizi söylemiştik. Bu kapsamda da ikincil mevzuatımızı buna göre düzenlemiştik. Herhangi bir dershanenin, herhangi bir sınıftaki öğrenci sayısının toplam öğrenci sayısının yüzde 30’unu aşmayacağını zaten yazmıştık. Dolayısıyla dönüşüm sürecindeki bir dershane sadece ve sadece toplam öğrenci kapasitenin yüzde 30’u kadarını 12. sınıflara ayırabilir. Dolayısıyla kamuoyundaki ifadeler yanlış. Çok sayıda vatandaşımızın bu temel liselere önümüzdeki yıl için kayıt yaptığı bilgisi bize ulaşıyor. Vatandaşlarımızdan temennimiz, temel lise başvuru süreci onaylanmış olan okullara başvursunlar ve onlarla ilgili taahhüde girsinler. Başvuru süreci onaylanmamış ya da bize başvurmamış bir dershaneye gidip senet imzalamasınlar.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@