MEB Lise Sınavları İptal Mi Açıkladı! A'dan Z'ye Yeni Sınav Planlaması

Milli Eğitim Bakanlığı lise sınavlarını yeniden düzenledi. Lise sınavları iptal edilecek mi? sorusu yanıtını buldu. Milli Eğitim Bakanlığı lise sınavlarının ne zaman ve hangi şartlarda yapılacağına dair tüm ayrıntıları tek tek açıkladı. İşte o sınav yönetmeliği.

MEB Lise Sınavları İptal Mi Açıkladı! A'dan Z'ye Yeni Sınav Planlaması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni sınav düzenlemesinde lise sınavlarında 9. 10. ve 11. sınıflara yeni haklar sağlandı. Öğrencileri sınava ne zaman katılacakları belirlenirken sınavların hangi esasa göre yapılacağı da açıklandı. İşte lise sınavlarına dair son karar. 

LİSE SINAVLARINA DAİR KARAR MEB AÇIKLADI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kendisine ait Twitter hesabından yeni sınav planlamasına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Sınavların iptal edilmediğini ancak yeniden düzenlendiğini ifade eden Bakan Ziya Selçuk her sınıfın sınavlarını nasıl olacağını bir görsel ile paylaştı. Ziya Selçuk tarafından paylaşılan ve sorumluluk sınavları hakkı sunulan yeni düzenlemede öğrencilerin tercih hakkı olacak. 

İşte Yeni Sınav Düzenlemesinin Esasları

1-) Yeni düzenleme kapsamında her dersten tek sınav yapılacak. 

2-) İlk olarak 12. sınıflar sınavları tamamladığı için diğer aşamalar yönetmeliğe göre sürecek. 

3-) Hazırlık 9. 10 ve 11. sınıf öğrencilerine sınav tercih hakkı sunulacak. 

* Sınavlara katılmak istemeyen öğrencilerin velilerinin bu taleplerini içeren dilekçeleriyle en geç 21 Mayıs 2021 tarihine kadar eğitim kurumu müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekecektir.

* Sınavlara katılmak istemeyen öğrencilerin ğitim ve öğretim yıl sonu işlemleri birinci dönem notlarına göre tamamlanacak. 

* Hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinden 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine yönelik sınavları tamamlanmış olan öğrencilere de tercih hakkı sunulacak olup istemeleri hâlinde bu öğrenciler de sadece birinci dönem notları ile değerlendirilecektir.

4-) Tercih hakkı kapsamında sınavlara girecekler için sınvalar 24 Mayıs - 18 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacak. 

5-) Sorumluluk sınavları 21 Haziran - 2 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacak. Sorumluluk sınavlarına geçerli mazereti nedeniyle katılamayanlar için ise sınavlar ileri tarihte yeniden yapılacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@