MEB'in müdür yardımcılığı sınav sonuçlarını geç açıklayacak olmasına tepki

MEB, sadece 50 bin adayın katıldığı ve 30 merkezde uygulanan sınavın sonuçlarını ancak 1 ay sonra açıklayabiliyor.

Öğretmenler 22.03.2016, 13:54 22.03.2016, 20:49
MEB'in müdür yardımcılığı sınav sonuçlarını geç açıklayacak olmasına tepki
MEB, sadece 50 bin adayın katıldığı ve 30 merkezde uygulanan sınavın sonuçlarını ancak 1 ay sonra açıklayabiliyor.

MEB, teknolojik olarak ÖSYM'nin çok gerisinden geliyor.
 
Bu durumu, en çok da sınav sonuçlarının açıklanması sırasında yaşıyoruz.
 
Sınav güvenliği konusunda ise elimizde bir bilgi olmadığı için net bir şey söylemek mümkün değil. Ama bu konuda da ÖSYM'nin gerisinde olması büyük bir ihtimaldir.
 
MEB, 20 Mart'ta, Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Sınavını yaptı. 32 sınav merkezinde,167 okulda yapılan sınava 57 bin 387 aday katıldı.
 
Ancak sınırlı sayıda merkezde uygulanmasına ve 57 bin adayın sınav sonuçlarının değerlendirilecek olmasına rağmen, sınav sonuçları 1 ay sonra yani 18 Nisan'da açıklanacaktır.
 
Oysaki, daha çok sayıda adayın katıldığı ve 81 il merkezinde uygulanan benzer bir sınavı, örneğin ALES'i, ÖSYM 18 günde açıklayabilmektedir. Daha az sayıda adayın katıldığı sınavlar ise örneğin Diyanet MBSTS gibi, 12 günde açıklayabilmektedir.
 
MEB'in bu konuda hem kendini geliştirmesi hem de biraz daha aceleci olmasında fayda bulunuyor. Zira yaz dönemi tayin dönemi ve tayin dönemine girmeden önce müdür yardımcılığı atama süreçlerinin tamamlanmasına fayda bulunuyor.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜDÜR YARDIMCILIĞI SINAV SONUÇLARINI AÇIKLAMAK İÇİN NEDEN 18 NİSANI BEKLİYOR ?

Geçen yıl 2 milyondan fazla öğrencinin girdiği YGS sınavı 1-2 haftada açıklanırken yine milyonlarca öğrencinin girdiği AÖF sınavı 3 Hafta içerisinde açıklanırken 100 bin öğretmenin bile girmediği Müdür yardımcılığı sınavının açıklanma tarihi olarak 1 ay sonrası gösteriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı Müdür yardımcılığı sınavını en geç bu ay sonunda açıklayıp Nisanın İlk haftasında atamaların yapılması için illere yazı göndermelidir. Milli Eğitim Bakanlığının takvimi sıkıştırmaması gerek. Çünkü yönetici atamalarından sonra norm fazlası öğretmen atamaları yapılacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda acele etmesi lazım ne kadar erken başlarsa o kadar rahat hareket eder haziran ayına kadar örnek bir takvimden bahsedelim ;

Müdür yardımcılığı boş yerlerin tespiti , ilanı , tercihlerin yapılması , tercih sonuçlarının belli olması ve atamaların gerçekleşmesi il memlerde ortalama 7-8 gün süre almaktadır. Ataması yapılanların kararnamelerinin hazırlanması öğretmenlere ulaşması , öğretmenlerin okullarından ayrılış yapmaları ve yeni okullarında göreve başlamaları da 7-8 gün süre almaktadır. Bu durumlar göz önünde bulundurulursa ;

Mart ayının son haftası sonuçlar açıklanırsa

Nisanın 1. Ve 2. Haftası il memler tarafından yönetici norm açıkları ilan edilip Müdür yardımcılığı ve Müdür başyardımcılığı tercihleri ve atamalar gerçekleşse,

Nisanın 3. Ve 4. Haftası il memler tarafından yönetici atama sonuçları açıklanıp Müdür yardımcılığı ve Müdür başyardımcılığı kararnamelerinin gelmesi , görevden ayrılış ve göreve başlayışlar yapılsa,

Mayısın 1. Ve 2. Haftası öğretmen norm fazlası ve norm açıkları tespit edilip ilan edilse devamında norm fazlası öğretmen atamaları yapılsa

Mayısın 3. Ve 4. Hafta öğretmen yerdeğiştirme sonuçları açıklanıp kararnamelerin gelmesi , görevden ayrılış ve başlayışlar yapılsa Haziran ayının ilk haftasına kadar Milli Eğitim Bakanlığı bütün iş ve işlemlerini bitirmiş oluyor.

Sonuç olarak Haziran ayının ilk haftasına kadar bütün işlemler tamamlanmış olacak . Haziran ayında iliçi , ildışı ve özür grubu atamaları gibi yoğun bir atama ve yerdeğiştirme dönemine girilecek. Bu nedenlerden dolayı Milli Eğitim Bakanlığı daha sonra sıkışmamak için acele etmelidir diye düşünüyoruz.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@