MEB'in Başlattığı Müze Okul Projesi’ni İlk Hayata Geçiren İl Aydın İl MEM Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ve Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya SELÇUK’ un özellikle önem verdiği projelerden biri olan “ Müze Okul Projesi” ni ilk hayata geçiren il Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü oldu.

Eğitim 31.05.2019, 00:21
MEB'in Başlattığı Müze Okul Projesi’ni İlk Hayata Geçiren İl Aydın İl MEM Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ve Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya SELÇUK’ un özellikle önem verdiği projelerden biri olan “ Müze Okul Projesi” ni ilk hayata geçiren il Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü oldu.

Aydın İl Milli eğitim müdürlüğünün Kamuoyuna “Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü Başarıya Koşuyor” başlığı ile duyurduğu basın açıklamasında, Bakan Ziya Selçuk’un özellikle önemsediği proje olan  “Müze Okul Projesi ” nin çalışmalarına İl Müdürü Sn Seyfullah OKUMUŞ ’un talimatıyla Aralık 2018’den itibaren başlandığını ve projeyi Türkiye genelinde uygulayan ilk il olduklarının altı çizildi.

Ayrıca açıklamada, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında “Müze Okul Projesi” nin Aydındaki 110 okul, 250 öğretmen ve okul yöneticisi, 3 müze uzmanı ve 3 ARGE görevlisi olmak üzere 2500 öğrenciyle birlikte uygulandığı vurgulandı.

Aydın İl MEM tarafından kamuoyuna duyurulan basın açıklaması ;

AYDIN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BAŞARIYA KOŞUYOR !....

Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’ nde yer alan ve Bakanımız Sayın Dr.Ziya SELÇUK’ un özellikle önem verdiği projelerden biri olan “Müze Okul Projesi”, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde projeyi ilk uygulayan il olarak başarıyla yürütüyor.

Özellikle 2018 yılının Aralık Ayı’ ndan itibaren yeni İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah OKUMUŞ’ un talimatlarıyla hız verilerek; projede bilimsel ölçüde geriye dönük veri toplama, hedeflenen kazanımların ölçülmesi ile öğretmen eğitimleri ve hedef kitlenin memnuniyet derecelerinin ölçülmesi basamakları da eklenerek uygulanmaya devam ediyor.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında; “Modül Öncesi, Modüller, Modül Sonrası” olmak üzere 3 aşamalı olarak hazırlanan eğitim programında, modüler eğitim içerisinde farklı yöntem teknik ve stratejiler izlenmektedir. Her aşamada yer alan atölyeler imkânlar ve uygulanabilirlik olması doğrultusunda belirlenmiştir. Her bir aşamanın da nasıl gerçekleştirileceği ders planı hazırlanarak gösterilmiştir. Program çocukların bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gelişim özellikleri dikkate alınarak; okulöncesi, ilkokul ve ortaokul kademeleri için 3 ayrı modül halinde hazırlanmıştır ve yürütülmektedir.

Konuyla ilgili olarak Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Seyfullah OKUMUŞ;

Müzeler, öğretim programları için alternatif öğrenme alanları olarak karşımıza çıkmaktadır ve okul dışı öğrenme alanı olan müzelerde belli bir eğitim programın izlenmesi gerekliliği açıktır. Bu çalışmada "Geçmişini bilmeyenin geleceği olamaz" sloganından hareketle literatürde mevcut bir eğitim programı olmaması sebebiyle uzman kişilerce profesyonel bir “Müze Okul Eğitimi Programı” hazırlamak amaçlanmış, geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Sayın Bakanımızın da bu alandaki çalışmalara verdiği önem üzerine “Müze Okul Projemiz”; 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı sonu itibariyle gönüllülük esasına dayalı olarak 110 okulumuzdan 250 öğretmen ve okul yöneticimize 3 müze uzmanı ve 3 ARGE görevlimiz tarafından eğitimler verilmiş ve yaklaşık 2500 öğrencimiz projeye dahil edilmiştir.

Bu anlamda projede emeği geçen tüm personelimize teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum, dedi.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@