MEB, İl Dışını İptal Etme Hakkını Vermeli ve 2.Defa Yapmalı!

Eğitimci yazar Sedat DEGER öğretmenlerin il dışını iptal etme hakkı verilmesini yazdı.

Öğretmenler 24.06.2015, 13:45
MEB, İl Dışını İptal Etme Hakkını Vermeli ve 2.Defa Yapmalı!

Her sene olduğu gibi bu sene de öğretmenler iller arası atamalarını iptal ettirmek istiyorlar ve ardından ikinci iller arası yer değiştirme başvurularının alınmasını talep ediyorlar.

Öğretmenler bence  atama talebinde bulundukları gibi atamalarını  iptal etme  hakkına sahip olabilmeliler.

Gayri ihtiyari şekilde atandığı yeri sevmeyip atamasını iptal ettirmek isteyenler olduğu kadar geçerli özel sebepleri olan, yanlış tercihlerden dolayı pişman olan hatta okul ile ilgili eksik bilgiden dolayı atandıktan sonra gerçek bilgiler ile karşılaşan ve  atamasını iptal etmek isteyen öğretmenlerin sayısı da bir hayli fazla.

Ayrıca ikinci defa iller arası atamanın yapılmasını isteyen öğretmenlerinde varlığını düşündüğümüzde, iptal edilen atamalardan boşalacak kadrolara güncellenen kadrolar ile beraber ikinci iller arası yer değiştirme başvurularının alınmasının  durumu dengeleyeceği kanaatindeyim.

Fakat iptal hakkını verirken genel ve özel hayatını etkileyecek sebepleri olan öğretmenlere verilmesi taraftarıyım.

18 Haziran 2014 Çarşamba günü 29034 sayılı resmi gazete de çıkan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğe uygun kadroların güncellenmeden 2015  iller arası yer değiştirme başvurularının alınması beraberinde sorunları da getirmiştir(Atandığı okulda norm fazlası olan öğretmenlerden bu yönde şikâyetler gelmektedir)Özellikle doğudaki  bazı öğretmenlerimiz  iller arası atama sonucunu iptal ettirerek bulunduğu okullarda  kalmak istiyorlar. Doğudaki öğretmen ihtiyacı gözetildiğinde bu öğretmenlerin taleplerini yerine getirilmesi de kamu yararına olacaktır.

Lafın kısası öğretmenlerin taleplerini bakanlığımızın göz ardı etmemeli. Bu yüzden öğretmenlere İl dışı Atama sonuçlarını iptal ettirebilme hakkını verip güncel normlar ile iptalden sonra boşalacak kadrolara  ikinci defa  iller arası yer değiştirme başvurularını  açması yerinde adım olacaktır.

Saygılarımla

Sedat DEGER

Eğitimci   Yazar

Kaynak: www.personelmebhaber.net

 


http://www.ogretmendiyari.com/mobil/haber/49220/meb-il-disini-iptal-etme-hakkini-vermeli-ve-2defa-yapmali.html

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@