MEB, görevde yükselme sınavını ne zaman yapacak?

memurlar.net'in eğitim uzmanı Ahmet Kandemir yazdı..

Eğitim 10.09.2018, 20:59
MEB, görevde yükselme sınavını ne zaman yapacak?

Milli Eğitim Bakanlığı şef ve memur kadroları için Eylül ayında görevde yükselme sınavı yapacağını duyurmuştu. Eylül ayına girdik ama hiçbir gelişme olmadı

Milli Eğitim Bakanlığı şef ve memur kadroları için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı en son 06 Aralık 2015 tarihinde yapılmış olup yeni sınavın ise "Eylül 2018" tarihinde planlandığı kamuoyuna yansımıştır.

12.10.2013 tarih ve 28793 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğinin "Yazılı sınavın duyurulması" başlıklı 10. maddesindeki; " (1) Yazılı sınav, sınavın Bakanlıkça yapılması halinde, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünce sınav tarihinden en az bir ay önce duyurulur. Duyuruda; atama yapılacak kadroların sınıfı, unvanı, derecesi ve sayısı ile başvuru tarihi, süresi ve yeri belirtilir. Duyuruda, atama yapılacak kadrolara ilişkin sınav konularının başlıklarına ve sınavdaki ağırlıklarına da yer verilir." hükümlerindeki bir ay önceden duyuru yapılır açıklamasına Eylül 2018 tarihinde yapılması planlanan sınav hakkında bu güne kadar herhangi bir duyuru yapılmamıştır.

3 yıl içinde de yeni bir görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açılmamış olup, bu süreç, gelecek planlamasını bu sınavlara bağlayan personeli mağdur etmektedir.

Yönetmeliğin "Merkez Sınav Kurulunun görevleri" başlıklı 9 .maddesi 1. fırkası a bendeki; "(1) Merkez Sınav Kurulunun görevleri şunlardır; a) Görevde yükselme ve unvan değişikliği yoluyla yapılacak atamalara ilişkin görevde yükselme ve unvan değişikliği yazılı sınavlarının tarihlerini belirlemek," hükümleri gereğince ortaya çıkan münhal kadroların doldurulması için, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı tarihinin kamuoyuna açıklaması ve yapılacak duyuruda atama yapılacak kadrolara ilişkin sınav konularının başlıklarına ve sınavdaki ağırlıklarına da yer verilmesi gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@