Matematik ve feni eğlenceyle öğretmek için yeni proje

Matematik ve feni eğlenceyle öğretmek için yeni proje

Öğretmenler 22.12.2015, 13:11
Matematik ve feni eğlenceyle öğretmek için yeni proje

Çocuklara fen ve matematik becerisi kazandırmak için ‘Matematik Fen Eğlenerek Öğren’ projesi başlatıldı. Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile Garanti Bankası’nın birlikte yürüttüğü ve 37 ildeki TEGV etkinlik noktalarında uygulanacak programla, 3.5 yılda yaklaşık 100 bin çocuğa ulaşılması planlanıyor.

 

 

Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve Garanti Bankası, çocuklara matematik ve fen becerisi kazandıracak 'Matematik Fen Eğlenerek Öğren' projesi için bir araya geldi. Projede, 2'nci sınıftan 8'inci sınıfa kadar ilköğretim çağındaki çocuklara, matematik ve fen bilimlerinin temel bilgi ve becerilerinin kazandırılması, bu sayede bilimsel düşünen, problem çözebilen ve bilime karşı olumlu tutum geliştiren nesiller yetişmesine katkıda bulunulması hedefleniyor. Türkiye’nin 37 ilindeki TEGV etkinlik noktalarında uygulanacak programla, 3.5 yılda yaklaşık 100 bin çocuğa ulaşılması planlanıyor. 

“Araştıran, sorgulayan nesillere ihtiyacımız var”

Toplantıda konuşan Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için eğitimin ve buna erişimin şart olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Garanti Bankası olarak, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için, eğitimin niteliğini ve buna erişimi artırmanın şart olduğuna inanıyoruz. Bizim için önemli olan, topluma sürdürülebilir fayda yaratma stratejimiz doğrultusunda, destek verdiğimiz projelerin de sürdürülebilir, kalıcı değer yaratır nitelikte olması. Kurucusu olmaktan gurur duyduğumuz, öğretmenlerimizin kişisel ve mesleki gelişimi alanında çalışan Türkiye’nin ilk ve tek vakfı olan Öğretmen Akademisi Vakfı, bu anlayışın en somut örneği... Bugün de yine aynı düşünceyle, TEGV ile bir arada olmaktan mutluyuz. Günümüzde ‘gelişmişlik’ tanımı ‘bilgi toplumu’ kavramıyla paralel ilerliyor. Bilginin gücüyle şekillenen bu dünyada söz sahibi olabilmek, hedeflenen yarınlara ulaşabilmek için, iyi yetişmiş, bilgi donanımı yüksek, en önemlisi araştıran ve sorgulayan nesillere ihtiyacımız var. Bunun da yolu, altyapısı güçlü, nitelikli bir eğitimden geçiyor. Bu kapsamda, uzun yıllardır Türkiye’de temel eğitime katkı yolunda son derece önemli bir misyon üstlenmiş, değerli projelere imza atmış Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın, Matematik Fen Eğlenerek Öğren projesine destek vermekten büyük gurur duyuyoruz. Projenin kısa sürede pozitif sonuçlara ulaşacağına inanıyor; değerli paydaşımız TEGV’in yöneticilerini ve gönüllü çalışanlarını, bugüne kadar gösterdikleri başarılardan dolayı içtenlikle kutluyorum” dedi.

“Çocuklarımız donanımlı bireyler olacak”

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Mete Meleksoy da, “Garanti Bankası’nın işbirliğinde hayata geçirdiğimiz Matematik-Fen Eğlenerek Öğren Eğitim Projesi ile çocuklarımızın ilköğretim çağında kazanmaları gereken temel fen ve matematik becerilerini destekliyoruz. Matematiği ve feni severek öğrenen, bu alanlardaki yetkinliklerini artıran çocuklarımız okulda öğrendiklerini pekiştirecek, hayatın içinde daha donanımlı bireyler olacaklar. Yaklaşık 100 bin çocuğumuzun yararlanmasını hedeflediğimiz bu özgün ve yenilikçi eğitim projesi sayesinde çocuklarımızı gelecekte bilimin altın sayfalarında görmek istiyoruz. Bu hayalimizi gerçekleştirmek amacıyla TEGV’e destek veren kurumsal ortağımız Garanti Bankası’na teşekkür ediyor, yeni eğitim projemizin tüm çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bu programı alan bir çocuğun ileride Nobel ödülüne ulaşabileceğine inandıklarını belirten Meleksoy, şunları söyledi:

"Bizim Mardin Savur'da bir birimimiz var. Mardin Savur'da köyleri dahil dokunmadığımız çocuk yok. Aziz Sancar eğer çocukluğunda TEGV olsaydı o Savur biriminden muhakkak geçmiş olacaktı. Matematik Fen programı olsaydı, onu da almış olacaktı. İnancımız şudur; bu birlikteliklerle bir gün bir TEGV çocuğumuz matematik fen programını alacak ve Nobel ödülüne ulaşacak."

 

 

Kaynak: ÖğretmenDiyarı

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@