Mahir Akgün: Ali kıran baş kesen misiniz?

Son zamanlarda yetkiyi elinde bulunduranlar, müdürler yeni bir moda geliştirdi. Dilekçeyi kabul etmeme, işleme koymama ....

Eğitim 25.01.2016, 16:41 16.06.2018, 16:03
Mahir Akgün: Ali kıran baş kesen misiniz?

Son zamanlarda yetkiyi elinde bulunduranlar, müdürler yeni bir moda geliştirdi. Dilekçeyi kabul etmeme, işleme koymama ....

Önce konuyu anlatalım. Norm fazlası bir öğretmenimiz, ihtiyaç fazlası olduğu için ( ayrıca özel sağlık sorunları da mevcut) norm fazlası öğretmen atamaları sürecinde, tayin başvurusunda bulunuyor. Milli Eğitim Müdürlüğü özel sağlık durumunu gerekçe göstererek tayin başvurusunu kabul etmiyor. Mağdur olan öğretmenin tayin istemiş olduğu okula ise puan olarak daha düşük bir öğretmenin atanmasına vesile oluyorlar. Bildiğimiz saadet zinciri kurulmuş anlayacağınız. Ne ala ne ala..

Yahu yetki sahipleri siz Ali kıran baş kesen misiniz? Ne demek başvuruyu kabul etmeme dilekçeyi almama? Gerekçeniz her ne olursa olsun öğretmenin başvurusunu almak zorundasınız. (Ayrıca konu ile alakalı değil ama aynı durumu danışman öğretmenlik için dilekçe veren öğretmenlerin başvurularını kabul etmek istemediniz ama dilekçeleri almak zorunda kaldınız hatırlatırız.)

Mevcut uygulamayla suç işliyorsunuz suç!

Gerekçe olarak göstermiş olduğunuz durum dünde vardı. Neden özellikle kapatmak istediğiniz okulda özel durumu olan öğretmene ders verdiniz? Bugün üzerinde sıklıkla durduğunuz ve üzerine titreyip boy boy reklamını yaptığınız okulun öğrencisi öğrencide , kıyıda köşede kalmış okulun çocukları öğrenci değil mi? Yaptığınız şey,Türkiye Cumhuriyetinin öz okulu ve üvey okulu diye okulları ayırmak değil midir? ( ayrıcalıklı diye tabir ettiğimiz okul Abdi Özeren İ.H.O'dur.)

Özel nedenlerden dolayı öğretmene ders vermeyebilirsiniz bunu anlarız; fakat tayin istemek gibi bir öğretmenin en temel hakkını elinden alamazsınız.sahipsiz olduğunu düşündüğünüz bu öğretmenin kul hakkı ne olacak? Hani çocuklarımıza değerler eğitimi veriyordunuz. Bu yaptıklarınız hangi değerlerimizde mevcut?

İnsana saygı mı?

Dürüstlük mü?

Dindarlık mı?

Allah korkusu mu?

Hemen her açıklamamızda yetkilileri göreve çağırıyoruz. Bu defa bunu da yapmayacağız. Biliyoruz ki bu özel duruma dahi duyarlılık gösterecek hiçbir muhatap bulamayacağız.
Basında çıktıktan sonra konusu suç teşkil eden bir durum, yetkililer tarafından neden görmezden gelinir? Maarif Müfettişleri Başkanlığı hakkı gasp edilen öğretmen için harekete geçmeyecekte ne zaman geçecek?

Konunun geçtiği okulda çeşitli sendikaların şube yöneticileri, okulunuzda hak gaspı var. Böyle özel durumlarda kendi mesai arkadaşınızın hakkı gasp edilirken onu korumayacaksınız da kimi koruyacaksınız. Konuyu gündeme getirmek bizden çok siz sendika temsilcilerine düşer zira bu öğretmen sizin mesai arkadaşınız.

Mahir Akgün - KamuGundemi.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@