Lise Sınavlarına Girecek Girmeyecek Öğrenciler! Bilmeniz Gereken 5 Başlık

Milli Eğitim Bakanlığı lise sınavlarının nasıl yapılacağına dair detayları açıkladı. MEB lise sınavlarına dair kararı öğrencilere bıraktı. Öğrenciler ister sınava girebilecek isterlerse ilk dönem sınavlarını uygulayabilecekler.

Lise Sınavlarına Girecek Girmeyecek Öğrenciler! Bilmeniz Gereken 5 Başlık

Lise sınavları konusunda kararsız olan öğrenciler için sınava dair tüm detayları başlık başlık ele aldık. Öğrenciler için sınav sürecinin nasıl olacağı, sınava girilmesi durumunda neler yapılması gerektiği, sınava girilmemesi durumunda neler olması gerektiği tüm ayrıntılarıyla sizlerle. 

5 BAŞLIKTA 2021 YAZ DÖNEMİ LİSE SINAVLARI

Lise sınavlarına ilişkin yeni karar hafta içerisinde MEB tarafından açıklandı. 9. 10. ve 11. sınıf öğrencileri işle 12. sınıf öğrencileri için sınav takvimi belirlendi. Yeni sınav takviminde öğrencilere sınavlara katılmama hakkı sağlandı. Bunun dışında sorumluluk sınavları da yeni uygulama oılarak öne çıktı. Öğrenciler ve velilier için bilinmesi gerekenler bilinmesi gerekenler. 

Yüzyüze Sınavlar; MEB tarafından ilan edilen listeye göre  9. 10. ve 11. sınıf öğrencileri isterlerse sınavlara katılmayacaklar ve ilk dönem notlarını alacaklar. 

Sınava Katılmayacak Öğrenciler; Okullarına dilekçe ile başvuru yapacaklar. 21 Mayıs tarihine kadar dilekçe verme süreci devam edecek. (Dilekçe Örneği için TIKLAYIN)

Sınava Katılmayacak Öğrencilerin Karne Notları; Birinci dönem notlarına göre tamamlanacak ve bu öğrencilere yönelik başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacak. Karnede ikinci dönem notları yer almayacak.

Sınava Katılacak Öğrenciler; İlk dönem notları kötü olanlar, notlarını yükseltmek isteyenler, başarısız olma sınıfta kalma riski olanlar öğrenciler sınavlara katılabilecek. Sınavlara girip notunu beğenmeyen öğrenciler birinci dönem notlarını tercih edemeyecek.

Sınav Tarihleri; Lise sınavları 24 Mayıs tarihinde başlayacak ve 18 Haziran tarihine kadar devam edecek. 

Sorumluluk Sınavları; Sorumluluk sınavlarına katılacak öğrenciler için sınavlar 21 Haziran - 2 Temmuz 2021 arasında yüz yüze yapılacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@