LGS'de kaç birinci çıktı işte cevabı - kamudanhaber #lgs2018

Milli Eğitim Bakanlığı LGS sınav sonuçlarını açıkladı .Yaklaşık 1 milyon öğrencinin ter döktüğü , 2 Haziran’da gerçekleştirilen LGS sonuçlarına göre Türkiye'de kaç birinci çıktı?.

Eğitim 26.06.2018, 19:19 29.06.2018, 12:27
LGS'de kaç birinci çıktı işte cevabı - kamudanhaber #lgs2018

kamudanhaber.net sitesinde yapılan habere göre Açıklanan sonuçlarda öğrencilerin aldığı puanlar , il genelinde ve Türkiye’de yüzdelik dilimde başarı sıralama sonuçları verildi .

Türkiye genelinde sınava giren yaklaşık 1 milyon öğrenci içerisinde 18 kişinin tüm soruları doğru yaparak Türkiye birincisi olduğu bilgisi geliyor .

Bunun yanında sınava giren öğrencilerden 360 bin kişinin matematikte eksi puana düştüğü , matematik sorularının çok zor olduğunun göstergesidir .

Milli Eğitim Bakanlığının yüzdelik dilimlerin yanında öğrencilerin başarı sıralamasını da yayınlaması ve tercih hakkının 5’den , 10’a çıkarılmasını veliler talep ediyor .

Öğretmenler Haber -

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), liselere geçiş sistemi kapsamında düzenlenen merkezi sınavın sonuçlarına göre Türkiye genelinde 18 öğrenci 500 tam puan alarak birinciliği paylaştı.

Merkezi sınav sonuçlarının dün açıklanmasıyla 500 tam puan alan öğrenci sayısı da belli oldu. Sınav sonuçlarına göre, Türkiye genelinde 500 tam puan alan 18 öğrenci birinciliği paylaştı. Bu kapsamda, Adana, Ankara, Aydın, Gaziantep, Kütahya ve Mersin'den birer, İzmir, Konya ve Ordu'dan ikişer, İstanbul'dan ise 6 öğrenci tüm soruları yaparak tam puan aldı.

Sınav sonuçları 500 tam puan üzerinden açıklandı. Ancak bu puanların geçmiş yıllarda Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) adıyla düzenlenen sınavlarda alınan puanlarla kıyaslanmaması gerektiği, öğrencilerin tercih yaparken yüzdelik dilimleri dikkate alması gerektiği belirtiliyor.

Öğretmenler Haber - Ordulu Akbel Aydın, Liselere Geçiş Sınavı'nda (LGS) tam puanla birinci olma başarısı gösterdi.

Altınordu 19 Eylül Ortaokulu son sınıf öğrencisi Aydın, 500 tam puan aldığı LGS'de birinci olmanın mutluluğunu yaşadı. Ailesiyle birlikte internet ortamında sonuçları öğrenen Aydın, ardından annesi Serap Vural Aydın, babası Okan Aydın ve kardeşi ile okuluna geldi.

Akbel Aydın, sevincini öğretmenleri ve okul idaresi ile paylaştı. Okul Müdürü Aydın Avcı ile öğretmenler Aydın'ı tebrik etti.

14 yaşındaki Akbel Aydın, okulda gazetecilere yaptığı açıklamada, sınav için son aylara doğru çalıştığını belirterek, "Çok soru çözdüm. Tabii öğretmenlerimin de çok yardımı oldu." dedi.

Sonucu gördüğünde heyecanlandığını ve mutlu olduğunu anlatan Aydın, "Ama biraz da sakin oldum. Çünkü aklımın bir köşesinde olabileceğini düşündüm. Okulda yaptığımız denemelerde kötü yapıyordum. O sırada 15 gün kadar moralim de bozulmuştu. Ailemin ve öğretmenlerimin desteğiyle yeniden moralimi geri kazandım." diye konuştu.

Aydın, mesleki anlamda bir şey belirlemediğini dile getirerek, "İleride yurt dışında okumak istiyorum. Çünkü oradaki yaşamı seviyorum. İyi bir liseye gidersem iyi bir üniversiteye de gidebileceğimi düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Sınava hazırlanacak öğrencilere bu durumu fazla büyütmemeleri tavsiyesinde bulunan Aydın, deneme sınavı çözmenin avantaj sağladığını vurguladı.

Kitap okumanın sınavlarda büyük önem taşıdığına dikkati çeken Aydın, "Kitap da okusunlar. Çünkü sorular çok uzun. Özellikle fende bir sayfada bir soru vardı. Uzun olduğu için hızlı okumaya önem versinler. Normal olarak çalışıyordum, son birkaç ayda çalışmamı daha da arttırdım. Denemeler aldım, çözdüm." değerlendirmesinde bulundu.

- "Akbel, durmadan kitap okuyan bir çocuktur"

Anne Serap Vural Aydın da Fen Bilgisi öğretmeni olduğunu, kızının da öğretmenliğini yaptığını anlattı.

Öğretmen arkadaşlarının da desteğiyle kızıyla bir senelik çalışma yaptıklarını belirten Aydın, "Çok kitap okumasından kaynaklanan çok hızlı okuma özelliği var. Sınava girecek olan diğer öğrencilerimize tavsiyem, ilkokul birinci sınıftan başlayarak kitap okusunlar. Çünkü kitap okudukları zaman hem okuma hızlarını arttırmış oluyorlar hem de daha farklı bakış açıları gösteriyorlar. Akbel'in sınavda ful çekmesinin sebebi aslında ders çalışması değil, fazla miktarda kitap okumasından kaynaklanıyor." ifadesini kullandı.

Aydın, kızının okul döneminde 15 günde 6, yaz tatilinde de haftada 6 kitap okuduğunu sözlerine ekledi.

Olçum, LGS'de tüm soruları doğru yanıtladı

Ankara'da oturan emekli bilgisayar mühendisi Mustafa ve ev kadını Ayşe Başak çiftinin 2 çocuğundan küçüğü Olçum, LGS'deki tüm soruları doğru cevapladı.

Kentteki özel bir kolejde tam burslu olarak eğitim gören Başak, ailesinin ve okulunun kendisine büyük katkı sağladığını söyledi. Sınava hazırlanırken öğretmenlerinin verdiği programı uygulamaya çalıştığını belirten Başak, "Evde düzenli olarak çalışmaya çalıştım.

Son haftalara dinlendim ve sınavda soğukkanlı olup bütün soruları yapmaya odaklandım. Hergün olmasa da günlük 1 saate yakın belki daha fazla çalıştım. Çok net bir hedefim yok ama liseden sonra güzel bir üniversiteye gidip doktor olmak isterim" dedi.

Biyoloji öğretmeni Müzeyyen Demir ise Olçum Başak'ı, ailesini ve öğretmenlerini tebrik ederek bu başarıyla gurur duyduklarını söyledi.

Okul yöneticileri Başak'a ödül olarak öğrenim hayatı boyunca tam burs verileceğini açıkladı.

Bilfen’in LGS birincileri belli oldu

Bilfen Ortaokulları’nın Liselere Geçiş Sınavı’ndan (LGS) başarıyla çıkan şampiyonları belli oldu.

Bilfen Ortaokulları, LGS sonuçlarına ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya LGS’de birinci olan Bilfen Halkalı Ortaokulu öğrencisi Elif Ceylan, Bilfen Çamlıca Ortaokulu öğrencisi Oktay Tuna Özdemir ve Bilfen Esenşehir Ortaokulu öğrencisi İlhan Can Ateş de katıldı.

Toplantıda konuşan Bilfen İlköğretim Kurumları Genel Müdür Yardımcısı Nurşen Kayatürk, Bilfen Okulları’nda başarının bir gelenek olduğunu belirterek, “Geçen yıl 18 bin ortaokulun katıldığı TEOG sınav sonuçlarına göre 15 Bilfen Ortaokulu’nun tamamı Türkiye’deki ilk 20 okul arasında yer alarak büyük bir başarı elde etti. Bu yıl sınav sistemi değişse de sonuçlar şunu gösteriyor ki Bilfen’de başarı geleneği değişmedi.” diye konuştu.

Kayatürk, değişen sisteme çok hızlı bir şekilde entegre olarak öğrencileri sınava hazırladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Güçlü eğitim kadromuz ve öğrencilerimizin azmi ile başarılı bir LGS’yi geride bıraktık. Açıklanan 2018 LGS sonuçları ile öğrencilerimiz, bizleri bir kez daha gururlandırdı. Bu yıl ilk kez yapılan ve zorluk derecesi ile son yıllara damgasını vuran sınavda tüm soruları doğru yanıtlayan 3 öğrencimiz var. Bilfen Çamlıca Ortaokulu öğrencimiz Oktay Tuna Özdemir, Bilfen Esenşehir Ortaokulu öğrencimiz İlhan Can Ateş ve Bilfen Halkalı Ortaokulu öğrencimiz Elif Ceylan 500 tam puan alarak Türkiye şampiyonluğuna adlarını yazdırdılar. Ayrıca mezun olan öğrencilerimizin yüzde 90’ı Türkiye’nin yüzde 1’lik diliminde yer almaktadır. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da öğrencilerimizin Türkiye’nin en seçkin liselerine yerleşeceklerinden hiç şüphemiz yok. Uyguladığımız eş zamanlı eğitim sistemimizin bir göstergesi olarak hem İstanbul’da bulunan okullarımızda hem de ortaokullarımızın bulunduğu Ankara, Kayseri, İskenderun, Antalya, İzmir ve Bursa kampüslerimizde öğrencilerimiz büyük başarı yakaladılar. Böylelikle kurduğumuz eğitim sistemimizle başarının tesadüf olmadığını bir kez daha kanıtlamış olduk.”

- Şampiyonlar dersi derste öğrenmenin ve tekrar yapmanın önemini vurguladı

Bilfen Halkalı Ortaokulu öğrencisi Elif Ceylan, okulda derslerin çok iyi bir şekilde dinlenilmesinin önemini vurgulayarak, “Çeşitli ve zor soru tiplerinde 200, 300 soru çözmem gerekti. Hafta sonu bu soru çözme sayımı daha da artırdım. Yazı da tekrarlar yaparak değerlendirdim. Hep İstanbul Erkek Lisesi’ni düşünmüştüm ama tercih kılavuzunu bekliyorum.” dedi.

Bilfen Çamlıca Ortaokulu öğrencisi Oktay Tuna Özdemir ise günde 1, 2 saat tekrar yaptığını ve günde 150 soru çözdüğünü belirterek, “Sayısalım iyi olduğu için daha çok Türkçe’ye çalıştım. Okulda yaptığımız etütler ve hafta sonu dersleri sayesinde başarımın daha da arttığını düşünüyorum.” diye konuştu.

Bilfen Esenşehir Ortaokulu öğrencisi İlhan Can Ateş de dersi derste dinleyip, sorularını çözdükten sonra tekrar yaptığını ifade ederek, istikrarlı bir şekilde çalışmak ve farklı soru tiplerini görmenin önemine dikkati çekti.

LGS sonuçlarının açıklanmasıyla öğrenciler, doğru ve yanlış sayılarını, merkezi sınav puanlarını ve yüzdelik dilimlerini öğrenmiş oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@