Küçük Prens, Osmanlıcaya da çevrildi

Türkiye'de geçtiğimiz yıl AKP tarafından ısrarla dile getirilen ancak daha sonra "buzdolabına kaldırılan" Osmanlıca, şimdi de klasik bir eserin çevirisine konu oldu. Gazi Üniversitesi'nden bir doçent, Fransız yazar Antoine de Saint-Exupery'nin klasik eser

Öğretmenler 19.11.2015, 23:45
Küçük Prens, Osmanlıcaya da çevrildi

Türkiye'de geçtiğimiz yıl AKP tarafından ısrarla dile getirilen ancak daha sonra "buzdolabına kaldırılan" Osmanlıca, şimdi de klasik bir eserin çevirisine konu oldu. Gazi Üniversitesi'nden bir doçent, Fransız yazar Antoine de Saint-Exupery'nin klasik eseri Küçük Prens'i Osmanlıca'ya çevirdi. Sol'da yer alan habere göre; kitabı Osmanlıcaya çeviren, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Doğan, "Küçük Prens"in dünyada çok satan ve okunan gözde, popüler bir kitap olduğunu anımsattı. Kitabın Osmanlı Türkçesine çevirisini, son zamanlarda bu dile ilginin artması nedeniyle düşündüğünü anlatan Doğan, "Osmanlı Türkçesini öğrenmek isteyenler için teşvik edici bir metnin etkili ve yararlı olacağı" kanaatinden yola çıkarak bu işi üstlendiğini ifade etti.

 

Doç. Dr. Doğan, "Sevdiğim veya önemsediğim metinlerle ya da isimlerle bir arada anılmaktan, onlarla yürümekten hoşlanıyorum. Osmanlı Türkçesi ile ilk yayınında benim de ismim var. Küçük Prens'in sadık bir okuru olarak bu benim için çok önemli" dedi.

Kaynak: Birgün Gazetesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@