Kendi eğitim sistemini oluşturan üniversite:

SÖZCÜ EĞİTİM Eğitim sisteminin bir türlü oturmadığı ve sürekli tartışıldığı ülkemizde geçen yıl kurulan MEF Üniversitesi yenilikleri ile dikkat çekiyor. 3+2 sistemi ile

Öğretmenler 22.05.2015, 00:31
Kendi eğitim sistemini oluşturan üniversite:

SÖZCÜ EĞİTİM

Eğitim sisteminin bir türlü oturmadığı ve sürekli tartışıldığı ülkemizde geçen yıl kurulan MEF Üniversitesi yenilikleri ile dikkat çekiyor. 3+2 sistemi ile Türkiye ve Yurt dışında eğitim veren MEF Üniversitesi yine 3+1 sistemi ile 4 yılda bitirilmesi gereken üniversitede aynı süre içerisinde öğrenciye yüksek lisans eğitimi imkanı da sunuyor.

İstanbul Maslak’ta ormanlık arazi içerisinde kurulan MEF Üniversitesi eğitim sisteminin yanı sıra derslikleri ve mekanıyla da dikkat çekiyor. Tabi Üniversitedeki yenilikler, Kurucu İbrahim Arıkan ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) transfer ettiği Rektör Profesör Muhammed Şahin’den kaynaklanıyor.

İTÜ rektörlüğü döneminde yaptığı çalışmalarla dünya çapında başarılara imza atan Prof. Şahin, transferi öncesinde İbrahim Arıkan’la yaptığı görüşmelerde, özgürlükçü bir eğitim verilebilmesi için yapılması gerekenleri anlatıyor. Arıkan da Şahin’e ‘ Ben bir Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi istemiyorum. Biz farklı olmalıyız ”diyor. İki kişinin düşüncelerinin uyuşmasıyla başlayan MEF Üniversitesi kuruluş aşaması ve eğitim sistemi Türkiye’de yenilikleri de beraberinde getiriyor.

ÖĞRENCİ ODAKLI EĞİTİM!

MEF Üniversitesi’nin doğa ile içiçe olan Maslak’taki kampüsünde Rektör Profesör Muhammed Şahin ile görüştük. Şahin ile röportajdan önce Üniversite kampüsünü dolaştık. Profesör Şahin’in öğrencilerle ilişkileri dikkatimizi çekti. Bir hoca değil de onların yaşında bir arkadaş gibi davranışı, öğrencilerin okula sahip çıkması oldukça önemliydi. Üniversite’deki eğitim sisteminin kendine özgü yeniliklerle dolu olması ve tercih edilirliğinin bundan kaynaklandığını düşündüm. Profesör Şahin, “Ben İTÜ’den ayrılmak istemiyordum. Teklif geldiğinde İbrahim beyle bir iki görüşme yaptık. Baktım benim kafamda bir insan. Yeniliklere açık. Zaten Türkiye’de ilkleri yapmış. 1972’de ilk dershaneyi kurmuş. Lojistik sektörünü Türkiye’de o başlatmış” dedi.

Siz İTÜ’de başarılarıyla bilinen bir Rektördünüz. Neden MEF Üniversitesi?

MEF Üniversitesinin kuruluşunda İbrahim Arıkan beyle yaptığımız görüşmelerde söylediğim fikir ve projelerin yapılabileceğini düşündüm. Üniversite kurulmadan önce bir çalıştay yapılmasını ve buna göre bir sistem kurmamızı istedim. İbrahim Bey kabul etti. Çalıştayda Türkiye’nin önde olan Üniversitelerinden sırayla 25 öğretim görevlisini davet ettik ve nasıl bir eğitim sistemi diye çalışma yaptık. Yine aynı şekilde önde gelen üniversitelerdeki öğrencilerle de bir çalıştayda buluştuk. Bu yaptığımız çalıştay ile MEF Üniversitesi’nin sistemini kurduk.

MEF Üniversitesi’nin diğer devlet ve vakıf üniversitelerinden farkı ne?

MEF Üniversitesi’nde diğer üniversitelerle aynı olan bir sistem yok. Her şeyimiz farklı. Biz işe başlarken bir Koç Üniversitesi, bir Sabancı, bir Boğaziçi olmak için başlamadık. Biz farkli bir eğitim sistemi üzerinden öğrencilerimiz yetiştirmek üzere çalıştaylar yaptık. Bizde 3+2 sistemi var. Bu sistem öğrenci 3 yıl Türkiye’de okuyor, yüksek eğitimini alıyor. 2 yıl yurt dışında daha çok Amerika’da anlaştığımız okullar var yüksek lisansını yapacak. Diğer bir sistem ise 3+1 var. Dört yıllık eğitimi 3 yıla indiriyoruz. Öğrenci 3 yılda okulunu bitirecek 4 yılda hem lisans, hem yüksek lisans yapacak. 4 yılda tezsiz lisans, tez isteniyorsa yarım yıl daha gerekiyor.

Bu sistemi uygulayan Türkiye’de başka bir Üniversite var mı?

Türkiye’de değil dünya da böyle bir sistem yok. Bizi diğer üniversitelerden ayıran başka bir çalışma da Flipped Clasroom eğitimi.

EZBER BOZAN FLİPPED CLASSROOM SİSTEMİ!

Nasıl bir eğitim? Neler yapılıyor bu sistemde?

Eğitim sisteminde bir sorun olduğunu düşünüyorum. 5 sene önce Amerika’da, bir eğitim kongresine katıldım. 1700’e yakın Amerikalı rektör, dünyadan da 27 rektör katılmıştık. Orada 2020’lerden sonra yeni bir dil kullanılacağını söylemişlerdi. Bu dil ne Almanca, ne İngilizce ne Fransızca olacak. Bu dil dijital dil olacak. Biz bu dili kullanacak kuşağı ve eğitecek hocaları tartışıyoruz denmişti.

Orada Flipped Clasroom olduğunu keşfettik. Bunun üzerinde 3-5 ay araştırma yaptık. Dünyada örneklerine baktık. Dersler videoya alınıyor. Bir hafta önceden öğrenciye veriliyor. Öğrenciye deniliyor ki, bu videoyu izle derse sorunlarınla gel. Dersler gruplar halinde işleniyor. Gruplar birbirleriyle tartışarak sinerji oluşturuyor. Öğrenmenin üst basamakları var. Öğrenci bildiğini derste aktarıyor. Hoca, öğrenciye ödev veriyor. Bilginin aktarımı ezber, sonra anlama, bu ikisi derste yapılıyor. Öğrenmenin üst basamakları olan analiz etme, yorumlama, uygulama ve yaratma kısımları konusunda ödev veriliyor. Öğrenci ödevini yaparken ya ailesinden ya da internetten yararlanıyor. İşte Flipped Clasroom bunu tersyüz ediyor…

İlk yıl tercih edilme oranınız nasıl oldu, tercihleri yeterli buldunuz mu?

Biz sistemimizi açıkladık. Öğrencilerin tercihlerinin çok iyi olduğunu gördük. İlk yıl 12 ana bölüm açtık.

TERCİHLERİN YÜZDE 74’Ü İLK 100 BİNDEN!

520 kontenjan ve 12 bölümle başladık. Genelde üniversiteler 1-2 bölümle açılıyor. Herkes helikopterle kalkıyor, biz uçak kaldırdık. Doluluk kayda dönüşmekte. Her kazanan kayda dönüşüyor mu. Yüzde 98.5 ile İstanbul’da 2. olduk Türkiye’de 3. olduk. Daha sonra yüzde 10’luk dilimdeki öğrencilerin gittikleri bölümlere baktık. Daha sonra yüzde 10’luk dilimdeki öğrencilerin hangi üniversiteleri tercih ettiklerini inceledik.. MEF İstanbul’da 2. Türkiye’de 3. oldu. Yüzde 74’lük dilimimiz ilk 100 binin içinde başarılı öğrenciler bizi tercih etti. Öğrenciler bizi bilerek geliyorlar. Hocalarımızın öz geçmişlerine bakmışlar. Burada rektör dekanları, dekanlarda kendi ekibini oluşturuyor.

EĞİTİME GÖNÜL VERMİŞ AKADEMİSYENLER!

MEF’in misyonlarından birinin de eğitime gönül vermiş, uluslararası bilime ve teknolojiye katkı veren, araştırmacı ve lider akademisyenleri bir araya getirmek ve desteklemek olduğunu belirten Rektör Şahin, istediğimiz sistemle birlikte istediğimiz ekibi de oluşturduk diyor.

İŞTE O İSİMLER:

Prof. Dr. Mehmet Fevzi ÜNAL / Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Erhan ERKUT / İktisadi İdari ve Sosyal bilimler Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Havva KARAGÖZ / Hukuk Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Mustafa ÖZCAN / Eğitim Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Arda İNCEOĞLU / Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı

2015 TERCİH GÜNLERİ 25 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR!

MEF Üniversitesi 2015 Tercih Günleri ile 25 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında aday öğrencilere kapılarını açacak. Üniversite, Tercih Günleri boyunca aday öğrencilerle, uzman rehber öğretmenleri, akademisyenleri ve profesyonelleri bir araya getirecek. Aday öğrenciler, kendilerine sunulan tüm iletişim olanakları dışında, geçen yıl olduğu gibi bu tercih döneminde de,  Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin’e direk cep telefonundan ulaşabilecek. Tercih dönemi boyunca Rektör Şahin’i 0549 778 55 00 nolu kişisel telefonundan arayan tüm aday öğrenciler ve aileleri bu önemli süreçte destek ve yardım alabilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@