Kayseri Lisesi'nin Sakarya savaşındaki 62 şehidinin isimleri belirlendi

TARİHİ Kayseri Lisesi'nin Sakarya meydan muhaberesine katıldıkları için mezun olamayan son sınıf örgencisi 62 şehidinin isimleri Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlendi.

Öğretmenler 23.08.2016, 12:40
Kayseri Lisesi'nin Sakarya savaşındaki 62 şehidinin isimleri belirlendi

TARİHİ Kayseri Lisesi'nin Sakarya meydan muhaberesine katıldıkları için mezun olamayan son sınıf örgencisi 62 şehidinin isimleri Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlendi. 123 yıllık okulda düzenlenen törenle 62 şehidin isimleri açıklandı.

23 Ağustos-13 Eylül tarihleri arasında 22 gün 22 gece süren Sakarya meydan muhaberesinde Türk ordusunun Yunan ordusunun ilerlemesini durduğu ve ardından Kurtuluş savaşı ile sona eren kahramanlık destanını yazdığı bu önemli mücadelede Kayseri Lisesi son sınıf öğrencisi 62 genç, gönüllü olarak gitti. Sakarya savaşında şehit düştükleri için, okulun mezuniyet defterine "1920-21 öğrenim yılında son sınıf öğrencilerinin tamamı Sakarya savaşı için cephede şehit düştüğünden bu öğretim yılında okul mezun verememiştir’’ yazıldı. Lise örgencilerinin bu şehadeti, 'Taş Mektep' adıyla filme konu olurken, Taş Mektep Kayseri Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Fevzi Önder’in Genelkurmay Başkanlığı ile yaptığı yazışmanın ardından, yıllar sonra, şehit 62 gencin isimleri ve aile unvanları tek tek belirlendi. Bu nedenle okulun bahçesindeki Şehitler anıtında bugün bir tören düzenlendi.

62 ŞEHİT SON SINIF ÖĞRENCİSİNİ GENELKURMAY BELİRLEDİ


Törende konuşan Taş Mektep Kayseri Lisesi mezunları Derneği Onursal Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili avukat Mehmet Savruk, ‘’ Vatan uğruna canlarını hiçe sayarak, gönüllü olarak gittikleri Türk ordusunun makus talihini yendiği Sakarya savaşında şehadet şerbetini içen son sınıf öğrencilerimizin ruhları şad olsun. 123 yaşındaki Kayseri Lisesi ise, Yunan ordusunun Ankara’ya ilerlemesini durduran, ardından büyük yokluk ve zorluk içinde dünyaya karşı var olma savaşı olan Kurtuluş savaşının şanlı zaferi ve nihayetinde Cumhuriyetimizin ilanı ile sonuçlanan bir kahramanlık destanına uzanan yolda, 1920-21 döneminde şehit düşen son sınıf öğrencilerinin tümü nedeniyle mezun verememiştir’’dedi. Taş Mektep Kayseri Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Fevzi Önder de, 62 kahraman liseli gencin isimlerinin tek tek belirlendiğini ve bu bölgenin, Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi'nde sergileneceğini söyledi.

TAŞ MEKTEP-2 FİLMİ ÇEKİLECEK

4 yıl önce çekilen Taş Mektep filminin yapımcısı Galip Güner ve önemli oyuncularından Sefa Zengin de törende hazır bulundu. Yapımcı Galip Güner, Taş Mektup-2 filmini de en kısa zamanda çekeceklerini ve senaryosunun hazırlık aşamasında olduğunu sözlerine ekledi. 123 yıllık lisede Şehitler Anıtı önünde düzenlenen tören, İstiklal Marşı, saygı duruşu ve eski mezunlardan bir grubun Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mehter takımı eşliğinde söylediği ünlü Şair ve lisenin eski edebiyat öğretmenlerinden merhum Faruk Nafiz Çamlıbel’in yazdığı Kayseri lisesi marşının okunması ve Milli Mücadele Müzesi'nin gezilmesiyle sona erdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@