Kaymakamdan Açıklama

Eğitim Bir Sen genel Merkezinin Serbest kıyafet eylemi yapan sendika yöneticisi ve sendika üyelerine küfürlü konuştuğunu iddia ederek görevden alınmasını istediği Yıldızeli Kaymakamından Basın Açıklaması geldi.

Öğretmenler 21.09.2015, 01:53
Kaymakamdan Açıklama

İşte O Açıklama

İlçemizde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinde Eğitim Bir Sen üyesi 3 okul müdürümüz çelenk koyma törenine resmi kıyafet olmaksızın iştirak edip bu halde Kaymakamlık Makamı’ndaki tebrikata katılmışlardır. Aynı gün söz konusu okul müdürleri sözlü olarak uyarılmışlardır. Sonrasında haklarında yapılan disiplin soruşturmasında yine aynı sendika üyesi olan ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yapan muhakkik tarafından “uyarma” cezası ile tevkif edilmeleri teklif edilmiştir. Ancak cezai işlem uygulanmamıştır.

19 Eylül Gaziler Günü etkinliklerinde de Eğitim Bir Sen üyesi olan, daha önce sözlü olarak uyarılmış ve haklarında disiplin soruşturması yapılan 2 okul müdürü ile Öğretmenevi Müdür Yardımcısı olan 3 eğitimci aynı şekilde serbest kıyafet ile törene iştirak etmişlerdir.

Tören alanında kimsenin duymayacağı şekilde kendileriyle yapılan konuşmada bu yaptıklarının çok yanlış olduğu ifade edilmiş olup kendileri törenden sonra özel olarak görüşmek istediklerini belirtmişlerdir. Kendileri ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılan görüşmede ise herhangi bir tehdit, hakaret veya küfür içerikli söz sarfedilmemiştir.

Ayrıca sendikanın almış olduğu serbest kıyafet uygulaması kararını desteklediğimi, bu kararın tüm kamu çalışanları için geçerli olması gerektiğini ancak söz konusu kararın resmi törenlerde de geçerli olduğuna ilişkin bir özel hüküm içerdiğine inanmadığımızı, varsa böyle bir kararı göstermelerini istedim. İnat uğruna yapılan eylemin bir eğitimciye yakışmadığı ifade edilerek sırf bu yüzden ceza verilmesini tasvip etmediğimizi de bildirmiş ve kendilerinden gelen görüşme talebi bu şekilde karşılanmıştır. Yaşananlarda hiç bir suretle eğitim camiasını rencide edici bir kasıt veya söz bulunmamaktadır.

Özellikle belirtmek gerekir ki bugüne kadar Kaymakamlığımızın memur sendikaları ile olan ilişkisi karşılıklı destek ve işbirliği çerçevesinde olmuştur. Herhangi bir sorun da yaşanmamıştır.

Herhangi bir sendika yöneticisi, sendika üyesi ve sendikanın yok sayılması veya sendika kararının yok sayılması da söz konusu olamaz. Ülkemizdeki ve ilçemizdeki en büyük sivil toplum kuruluşu olan sendikaların dün olduğu gibi bugun de ve gelecekte de bağlı oldukları meslek kollarına olan katkılarının artarak devam etmesi en büyük temennimizdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur;

Kaynak: AjansKamu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@