Kaymakam miniklere masal okudu çünkü...

Avcılar Kaymakamlığı tarafından 1000 anaokulu öğrencisine yönelik ‘Oyun İle Bağlan Hayata’ isimli projede  Kaymakam Hulusi Doğan miniklere masal okudu.

Eğitim 04.05.2017, 09:50
Kaymakam miniklere masal okudu çünkü...

İhsan DÖRTKARDEŞ -GÜNÜMÜZDE yaygınlaşan teknoloji bağımlılığına karşı mücadele amacıyla Avcılar Kaymakamlığı tarafından 1000 anaokulu öğrencisine yönelik ‘Oyun İle Bağlan Hayata’ isimli projede  Kaymakam Hulusi Doğan miniklere masal okudu.


Günümüzde bilgisayarın yanı sıra tablet, cep telefonlarının yaygınlaşması ile birlikte artan. teknolojiyi ölçüsüz ve sınırsız kullanması çok ciddi zararlara sebep olabilecek bağımlılığa karşı Avcılar Kaymakamlığı bünyesindeki Bağımlılığı önleme ve Mücadele Merkezi proje geliştirildi. Proje kapsamında ilçedeki Milli Eğitim'e bağlı 4 okuldan Ambarlı Selahattin- Müzeyyen Kaçaker Anaokulu’ndaki etkinliğe Kaymakam Hulusi Doğan da Milli Eğitim Müdürü Emin Engin ile birlikte katılarak birer masal okudu.

Kaymakam Doğan, okuduğu ‘Ahmet’in Tableti’ isimli masalı ardından kendisini dikkatle dinleyen miniklerden bundan nasıl bir ders alınabileceğini sordu. Minik öğrenciler tablet nedeniyle yaşamdan kopan masal kahramanı Ahmet'in aksine tablet ve bilgisayardan uzak durmaları ve arkadaşları, aileleri ile daha fazla zaman geçirerek oyun oynamaya öncelik vermeleri gerektiğini söyledi.  Öğrencilere ‘Tabletle değil, oyunla bağlan hayata’ sözlerini bir ağızdan tekrarlatan Kaymakam Doğan, çocukları bağımlılıkla mücadele çalışmaları kapsamına aldıklarını ve özellikle oyun ile hayata hazırlanmalarını sağlamak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan, muhabirine, “Masallar, anlatarak, nasihatlar vererek, oyunlarla hayata bağlanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. 4 anaokulunda yaklaşık 1000 öğrenciye bu projeyi uyguluyoruz. Spor, aktivitelerle, oyunlarla, gezerek hayatın gereklerini daha dengeli sağlamalarını amaçlıyoruz. Çocuklara masal okumak farklı bir duygu. Sizi bir an dinlemediklerini zannediyorsunuz. Ama başka şeylerle ilgilenseler de kulakları sizde ve çok mantıklı yanıtlar veriyorlar. Verilen mesajı alıyorlar” dedi.
Proje Koordinatörü Klinik Psikolog Melek Turan ve diğer öğretmen ve psikologlar anaokulundaki çocuklarla mendil kapmaca oynadı. Turan, anne ve babalardan 3-4 yaşına kadar çocukları ekrandan uzak tutmalarını isterken, "Bunlar beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor. Aksi halde, dikkat eksikliği, hiperaktivite görülebiliyor, dil, konuşma gerilikleri karşımıza çıkabiliyor. 4-5 yaşında ise cep telefonu, tablet gibi internet kullanılan cihazların kullanımı günlük maksimum 30 dakika olmalı. Anne veya babaların da çocukları ile birlikte aynı ortamda, bulunmalı, filtreli programlar kullanmalı” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@