İşte yeni müfredat. MEB Bakanı açıkladı

Bakan Yılmaz, yeni müfredata ilişkin temel başlıkları ve eğitime yönelik yeni hedeflerini düzenlediği basın toplantısıyla açıklıyor.Milyonlarca öğrenci için yenilenen müfredatla 51 programın ünite başlıkları ve içerikleri internet üzerinden görüşe açılacak. 10 Şubat'a kadar tüm paydaşların görüşü alınacak.

Eğitim 13.01.2017, 11:35 13.01.2017, 12:35
İşte yeni müfredat. MEB Bakanı açıkladı

Bakan Yılmaz, yeni müfredata ilişkin temel  başlıkları ve eğitime yönelik yeni hedeflerini düzenlediği basın toplantısıyla açıklıyor.Milyonlarca öğrenci için yenilenen müfredatla 51 programın ünite başlıkları ve içerikleri internet üzerinden görüşe açılacak. 10 Şubat'a kadar tüm paydaşların görüşü alınacak.

İşte Bakan Yılmaz'ın Yeni müfredatla ilgili  konusması

- Yeni müfredat Eylül ayında başlayacak yeni eğitim-öğretim yılından itibaren hayata geçecek. Yeni müfredat ile ders sayıları azaltılacak, ders içerikleri sadeleştirilecek.
- Bu müfredat,TEOG ve LYS sınavlarını etkilemeyecektir.
- 1. sınıf. 5. sınıf ve 9. sınıf öğrencilerimiz yeni müfredatla eğitim görecekler
-  Bugünden itibaren 1 ay süreyle herkesten görüş ve öneri bekliyoruz.

Bakan Yılmaz'ın konuşması  bazı soruları da beraberinde getirdi.

Ders saatlerinin sayısı indirildi mi?
OECD ortalamasına bakıldığında, Türkiye'nin aldığı ders saati sayısı az. Bunu artırmak gerekiyor. Ama gereksiz dersleri kaldırmalıyız. Ders saatlerinin azaltılması söz konusu değil
İnkılap tarihi dersinin kaldırılmasını istemişti. Bu taslakta ne var?
Öyle bir talep yok. Bu ders kaldırılmayacak.

VELİLERİN VE ÖĞRETMENLERİN GÖRÜŞÜ ALINACAK MI?

"Kamuoyunun görüşlerine sunulan yeni müfredatla ilgili bu süreçte, programlarla veya ders programları ile ilgili söylenecek bir eleştiri varsa bu dönemde söylenmesini istiyoruz. Bugünden itibaren bir ay süre ile öğretmenlerimiz, velilerimiz ve bir görüşüm var diyen herkesin görüş ve önerilerini bekliyoruz. Web sayfamızdan yeni müfredata ulaşabilirsiniz. 10 Şubat'a kadar bütün halkımız yeni müfredatla ilgili görüşlerini bize sunmalı"

TASLAK PROGRAMLAR HAZIRLANIRKEN NELER DİKKAT EDİLDİ?

"53 farklı dersle ilgili taslak programlar hazırlanmıştır. 19 farklı ders ilköğretim için, 34 farklı ders ortaöğretim için hazırlanmıştır. Bu taslaklar askıya çıkarılmıştır.

Bu programa 1000'in üzerinde arkadaşımız katıldı. Genel müdürlüklerin koordinatörlüğünde komisyonlar taslak programları hazırladı. Ülke genelinde uzmanlar girdi sağladı. Talim Terbiye Kurulu inceledi ve askı sürecine çıkarıldı. 

Taslak programa hazırlanırken, öğretim programlarıyla ilgili çalışmaların başlangıcında üniversite eğitiminde ve günlük hayatında başarılı olmaları için bilgi ve becerileri öncelik edildi. Dünya ölçeğinde eğitimde başarı göstermiş ülkerin tecrübelerinden faydalanıldı. Bunların ışığında bu taslak program milletimizin görüşlerine açıldı."

ASKI TAKVİMİ
13 ocak- askı tarihi
13-20 Ocak: Öğretmenler inceleme ve raporlama yapacak.
21-29 Ocak: ilçe zümreleri inceleme ve rapor
11 şubat: Gelen öneriler komisyonlarla birlikte tartışılacak
6 şubat: STK'lardan gelecek görüşler için son gün
20 şubat: Talim Terbiye Kurulu onay verecek
23 Şubat: Ders kitabı yazımına başlanacak

YARIYIL TATİLİNDE TELAFİ EĞİTİMİ OLACAK MI?

"Yarıyıl tatilinde telafi eğitimi koymuyoruz. Tatil tatildir. Şubat'tan sonra okul süreci başlayacak. Öğretmenler o ders saatleri içerisinde o günlerde kayıpları telafi edecekler."

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@