İstanbul'da Doğa Eğitim Okulu Kuruluyor

Orman Genel Müdürlüğü bir ilke imza atarak çocuklara tabiat sevgisini aşılamak üzere İstanbul’da Doğa Eğitim Okulu kurmaya hazırlanıyor. Bu proje kapsamında okul çağındaki çocuklara verilecek eğitimle birlikte ormanları, ormana ait değerleri ve doğal su kaynaklarını koruyacak bir bilinç oluşturma hedefleniyor.

İstanbul'da Doğa Eğitim Okulu Kuruluyor

-Orman Genel Müdürlüğü bir ilke imza atarak çocuklara tabiat sevgisini aşılamak amacıyla  İstanbul’da Doğa Eğitim Okulu kurmaya hazırlanıyor. Bu proje kapsamında okul çağındaki çocuklara verilecek eğitimle birlikte ormanları, ormana ait değerleri ve doğal su kaynaklarını koruyacak bir bilinç oluşturma hedefleniyor.

ANKARA (ANKA) -Orman Genel Müdürlüğü bir ilke imza atarak çocuklara tabiat sevgisini aşılamak üzere İstanbul’da Doğa Eğitim Okulu kurmaya hazırlanıyor. Bu proje kapsamında okul çağındaki çocuklara verilecek eğitimle birlikte ormanları, ormana ait değerleri ve doğal su kaynaklarını koruyacak bir bilinç oluşturma hedefleniyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre ülke genelinde önemli projelere imza atan Orman ve Su İşleri Bakanlığı bir ilki daha hayata geçiriyor. Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından uygulamaya koyulan Doğa Eğitim Okulu Projesi’nin ilki İstanbul’da kurulacak. 

Proje kapsamında kurulacak Doğa Eğitim Okulu’nun diğer iller içinde örnek bir çalışma olacağını kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı unutmadık.” dedi.

İstanbul-Şile’de kurulacak olan Doğa Eğitim Okulu, Pınartepe mevkiinde 230 dekar büyüklüğündeki A tipi mesire yerinde tesis edilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, sosyal ormancılık projeleri kapsamında kuracağı Doğa Eğitim Okulu’nun ilkini ülkenin nüfus bakımından en kalabalık şehri olan İstanbul’da hayata geçiriyor. Proje’nin bütün Türkiye’ye yayılması için çalışacaklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Orman varlığımızı, tabii su kaynaklarımızı ve yaşadığımız çevrenin güzelliklerini çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren vereceğimiz eğitim ve şuurlandırma çalışmaları ile koruyabiliriz.” diye konuştu.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Tesis edeceğimiz Doğa Eğitim Okulu ile çocuklarımızın daha sağlıklı ve tabiat sevgisi ile yetişmelerine katkı sağlayacak mekanlar hazırlayacağız. Okul çağındaki çocuklarımıza aktif, katılımcı ve bilimsel yollar izleyerek gerçekleştirilecek çevresel eğitimle ormanlarımızı, ormana ait değerlerimizi ve doğal su kaynaklarımızı koruyacak bir şuur oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Doğa Eğitim Okulu’nda ormanın sadece ağaç ve ağaççıktan ibaret olmadığı, aynı zamanda içinde binlerce canlı, cansız bitki ve hayvan türlerini barındıran ekolojik bir sistem olduğu çeşitli araçlarla kavratılmaya çalışılacak. Çocuklara ihtiyaçları ve ilgileri doğrultusunda becerilerini geliştiren eğitimler verilecek ve böylece doğal kaynakların tanıtılması, öğrenilmesi ve korunmuş olması sağlanacak. (ANKA)

(ANL/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.